ماجرای درگیری در ” کهمان” سلسله چه بود؟

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
ماجرای درگیری در ” کهمان” سلسله چه بود؟

مرحله دوم آزادسازی اراضی ملی منطقه گردشگری “کهمان” شهرستان سلسله در استان لرستان روز چهارشنبه به دلیل درگیری برخی سودجویان با ماموران نیروی انتظامی دچار حاشیه و تصاویری از این اتفاق در فضای مجازی منتشر شد.

آنگونه که منابع محلی می گویند زمانی که ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی با همکاری دستگاه قضا و سایر مسوولان برای اجرای مرحله دوم رفع تصرفات به منطقه مراجعه می کنند با واکنش دفاعی اهالی کهمان که خود را به انواع سلاح سرد و گرم تجهیز کرده بودند مواجه می شوند.

ابتدا مسوولان محلی و ماموران انتظامی سعی می کنند تا اهالی منطقه را برای اجرای حکم رفع تصرف راضی کنند ولی اهالی گفت و گو ها به نتیجه نمی رسد و درگیری بین اهالی با نیروهای انتظامی رخ داده و در نهایت سبب زخمی شدن تعدادی از ماموران انتظامی و اهالی می شود.

کهمان کجاست

شهرستان سلسله یکی از شهرهای کوچک و خوش آب و هوای لرستان است که به واسطه هوای خنک تابستانی و طبیعت بکر و بی‌نظیرش، هرساله علاقمندان بسیاری از اقصی نقاط کشور به این شهر کوچک سفر می‌کنند.

مناطق  نمونه گردشگری “کهمان” ، “سراب زز”، “سراب هنام “، “بستام” و “رودخانه و منطقه گردشگری “کاکارضا” از مهمترین جاذبه های گردشگری سلسله هستند که بیشترین بازدیدکنندگان و گردشگران را به خود اختصاص می دهند و در این میان منطقه نمونه گردشگری “کهمان” به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و خاصی همچون جوش و خروش سرابها، چشمه ها و رودخانه جاری و خنک، درختان گردوی سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و بی نظیر، نسبت به سایر مناطق بازدیدکنندگان بیشتری داشته است.

در سال های اخیر به دلیل تصرفات گسترده به حریم و بستر روخانه، کاشت درختان گردو در اراضی ملی بدون کسب مجوز از منابع طبیعی و قطع درختان ارزشمند بلوط توسط سودجویان، این منطقه گردشگری بیشترین آسیب را دیده است. 

از طرفی حصار کشی و فنس کشی های صورت گرفته توسط مالکان باغ ها در این منطقه نمونه گردشگری باعث شده تا گردشگرانی که قصد بازدید از این منطقه را دارند با مشکل مواجه شوند.

گرچه در سالهای گذشته اقداماتی در خصوص رفع تصرف از اراضی ملی منطقه کهمان شده است ولی بدلیل عدم نظارت کافی این اراضی دوباره از طرف افراد محلی و برخی سودجویان به تصرف در آمده است. 

 رفع تصرفات تا کوتاه کردن دست زمین خواران ادامه خواهد داشت

فرماندار سلسله چهارشنبه شب در خصوص حوادث رخ داده در منطقه نمونه گردشگری کهمان گفت: قبل از اجرای حکم در منطقه کهمان، جلساتی با حضور مسوولان قضایی، نیروی انتظامی و ریش سفیدان منطقه در مسجد روستا برگزار و عواید حاصل از این آزادسازی ها برای مردم تشریح شد.

مرتضی مهدوی کیا ادامه داد: در نهایت مردم روستا به مشارکت خودجوش ترغیب شدند و این اقدام با استقبال بسیاری از اهالی فهیم این منطقه مواجه شد و در یک عملیات، ۶ هکتار از اراضی تصرف شده آزادسازی گردید. 

فرماندار سلسله تصریح کرد: در اجرای مرحله دوم آزادسازی کهمان، عده ای از افراد سودجو با هدف امنیتی کردن فضا و ماهی گرفتن از آب گل آلود، اقدام به مقابله با نیروهای انتظامی کردند.

وی با بیان اینکه در راستای تاکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر رفع تصرف اراضی و منابع ملی، موضوع به صورت ویژه در دستور کار شورای تامین شهرستان قرار گرفته بود، گفت: در مرحله اول اجرای طرح، ۱۴‌ هکتار از اراضی و حرائم تصرف شده از مناطق “هنام” و “زز” با موفقیت آزادسازی و رفع شد که با استقبال عمومی مردم نیز مواجه گردید.

فرماندار سلسله درخصوص اجرای مرحله دوم آزادسازی ها ادامه داد: مطالبات عمومی مردم، وضعیت ویژه حاکم بر منطقه کهمان و کوتاهی هایی که سالیان گذشته در اجرای قانون رخ داده و منجر به ایجاد حق هایی برای برخی اهالی شده، شرایط را قدری متفاوت کرده بود.

مهدوی کیا تاکید کرد: حساب این افراد از بقیه اهالی “دره تنگ”  کهمان جدا است و رفع تصرفات تا احقاق حقوق عامه مردم و کوتاه کردن دست زمین خواران و کوه خواران ادامه خواهد داشت. 

وی با تاکید بر اینکه مجموعه مدیریت شهرستان با برخورد فیزیکی در رفع تصرفات مخالف است اظهار داشت: در حال حاضر با حضور ماموران نیروی انتظامی، امنیت در منطقه برقرار و اوضاع تحت کنترل است.

مهدوی کیا خاطرنشان کرد: اعضای شورای تامین شهرستان با تمام توان از ماموران انتظامی که همواره حافظ جان، مال و ناموس مردم هستند، دفاع خواهند کرد و اجازه نمی دهیم که مورد بی احترامی برخی هنجارشکنان قرار گیرند.

وی با بیان اینکه همه باید در برابر قانون و اجرای عدالت تمکین کنیم، افزود: از مردم منطقه کهمان انتظار می رود همانگونه که در مرحله اول اجرای طرح همکاری خوبی با شورای تامین شهرستان داشتند، در این مرحله نیز به قانون تمکین نمایند و بدانند که بی تردید عواید حاصل از این آزادسازی ها منجر به رونق و توسعه صنعت گردشگری شهرستان و شکوفایی اقتصاد اهالی منطقه خواهد شد.

برخی افراد با نفوذ در تصرف اراضی ملی نقش دارند

دادستان عمومی و انقلاب سلسله نیز گفت: بررسی جزییات پرونده‌های زمین خواری و کوه خواری در منطقه گردشگری “کهمان” نشان می‌دهد برخی افراد با نفوذ در این تصرفات نقش دارند.

“یونس آزادپور” در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بررسی‌های به‌عمل آمده مشخص شد که در پرونده کهمان، سه قطعه زمین غیرمجاز متعلق به یکی از مدیرانی است که خود متولی حفاظت و حراست از منابع طبیعی و ملی است.

وی افزود: در این میان هستند افرادی که در جایگاه‌های حقوقی مختلف فعالیت دارند و به اصطلاح از ذی‌نفوذان منطقه هستند و در ماجرای درگیری در کهمان نیز نقش داشتند.

وی ادامه داد: در سراب کهمان ۳۸ هکتار منابع طبیعی و ملی تعریف شده که از این میزان، برای پنج هکتار توجیهات قانونی وجود دارد و ۳۳ هکتار آن، به صورت غیرقانونی در تصرف اهالی منطقه، برخی مدیران و برخی افراد ذی‌نفوذ است.

دادستان سلسله، تصریح کرد:  در مسیر مبارزه با فساد و رفع تصرفات غیرقانونی، مردم سلسله همکاری خوبی داشته و دارند اما، متاسفانه برخی که از جایگاه حقوقی نیز برخوردارند، عامل اصلی بروز تخلفات هستند که دستگاه قضایی، با قاطعیت با آنها برخورد خواهد کرد.

منطقه گردشگری کهمان سلسله به دلیل رودخانه خنکی به همین نام، درختان گردو، مزارع پرورش ماهی و آب و هوای بسیار متبوع هر ساله مورد استقبال حجم بالایی از گردشگران است که به گفته مسوولان در سال های اخیر ساخت و ساز غیرقانونی در این منطقه افزایش یافته است.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com