مرد در سایه دولت روحانی برکنار شد / فایل صوتی ظریف، ربیعی را جایگزین آشنا کرد / “آشنا” کیست؟

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
مرد در سایه دولت روحانی برکنار شد / فایل صوتی ظریف، ربیعی را جایگزین آشنا کرد / “آشنا” کیست؟

در پی اتفاقات اخیر در خصوص انتشار یک فایل صوتی و استعفای حسام الدین آشنا به دلیل این موضوع، رئیس جمهور طی حکمی دکترعلی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.

متن حکم حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به این شرح است:

جناب آقای دکتر علی ربیعی

نظر به مراتب تعهد، تجربه و سوابق ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم با حفظ سمت به عنوان “رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ” منصوب می‌شوید.

انتظار دارد با بهره گیری از آرا و نظریات اندیشمندان و صاحب نظران و نیز همکاری دستگاه‌های اجرایی نسبت به ارائه پیشنهادات، گزارشات و طرح‌های جامع و راهبردی در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی اعم از حوزه‌های داخلی و بین‌المللی با رعایت سیاست‌های کلی نظام اقدام نمایید.

توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانونمداری، ‌اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند بزرگ مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

پیش از این گفته شده بود که مصاحبه ظریف در سلسله مصاحبه‌های پروژه تاریخ شفاهی دولت روحانی ضبط شده و مسئولیت انتشار آن با آشنا بوده است.

آشنا کیست؟

حسام‌الدین آشنا سیاست‌مدار ۵۷ ساله است که تا امروز در دولت روحانی به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک و مشاور رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرد.

او دانشیار گروه سیاست‌گذاری دانشگاه امام صادق است و به واسطه نسبت فامیلی با وزیر اسبق اطلاعات، از مدیران شناخته شده این وزارتخانه در ادوار قبل محسوب می‌شد.

او در سال ۱۳۵۹ در سن ۱۶ سالگی، به سپاه پاسداران شهرکرد پیوست و یک سال بعد در ۱۷سالگی، کارمند رادیو اهواز شد و از آن پس، به نویسندگی و اجرای برنامه‌های رادیویی پرداخت.

آشنا در سال ۱۳۶۷ با دختر آیت‌االه قربانعلی دری نجف‌آبادی ازدواج کرد، خطبه عقد آشنا و همسرش را حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خواند و پس از آن‌که سیدمحمد خاتمی با انتصاب محسنی اژه‌ای به عنوان معاون ویژه وزیر اطلاعات مخالفت کرد، دری نجف‌آبادی در جایگاه وزیر اطلاعات، دامادش حسام‌الدین آشنا را به این مقام گمارد.

وی دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و دکتری معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق است و در دوران طلبگی نیز از شاگردان آیت الله مهدوی کنی بوده‌است.

او که در سال‌های اخیر لباس روحانیت به تن نمی‌کند، هم‌اکنون استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با درجه دانشیاری است. 

آشنا با روی کار آمدن دولت روحانی، به‌عنوان مشاور او و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مشغول به کار شد. وی همچنین به همراه علی جنتی، نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بود.

اولین همکاری آشنا و حسن روحانی به سال ۱۳۷۷ و به جریان حصرِ آیت‌الله حسینعلی منتظری باز می‌گردد، که در آن دوره، روحانی دبیر شورای امنیت ملی و آشنا معاون وزیر اطلاعات بود.

حسام‌الدین آشنا در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، عضو هسته مرکزی ستاد انتخاباتی حسن روحانی، همچنین مشاور و تحلیل‌گر مناظرات وی بود، فردی که گفته می‌شود طراح رنگ و تصویر ساز «کلید» بوده و نقش قابل‌توجهی در حضور رسانه‌ای روحانی، در جریان مناظرات ایفا کرد و مرد در سایه دولت به شمار می‌رفت.

آشنا در اولین سفر حسن روحانی به نیویورک، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۳ از همراهان وی بود. وی نماینده تام‌الاختیار رئیس‌جمهور در ستاد مرکزی راهیان نور است.

آشنا در دولت یازدهم، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور بود، اما در دولت دوازدهم، با حذف پسوند «فرهنگی»، عنوان مشاور برای او به کار رفت.

آشنا از صریح‌ترین مدافعان روحانی بود. مثلا پس از آنکه در ۳۰ مهرماه ۱۳۹۳، محمود نیلی احمدآبادی طی نامه‌ای توسط رئیس‌جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، به مجلس معرفی گردید، موجی در مجلس برای مخالفت با وی شکل گرفت، که در ۶ آبان ۱۳۹۳، با واکنش حسام‌الدین آشنا همراه گردید. او در صفحه شخصی فیس‌بوک خود با اشاره به جلسه فردای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی دولت نوشت: “نمایندگان محترم مجلس فردا انتخابی راهگشا را در پیش رو دارند؛ این عزیزان می‌توانند میانِ رفتن زیر بار سلطه گفتمانی اقلیت مطلق پایداری و استقلال مجلس از افراط گرایان، یکی را انتخاب کنند. میان راهبرد همراهی یا عدم همراهی قوا یکی را انتخاب کنند. میان خواسته دانشگاهیان و خواسته‌های باج‌خواهان، یکی را انتخاب کنند. آقای دکتر نیلی احمدآبادی؛ وزیر پیشنهادی ریاست‌جمهوری، نه اهل فتنه است، نه بی تجربه و نه ناشناخته، او یک جرم بیشتر ندارد؛ دانشگاه را برای دانشگاهیان می‌خواهد، نه برای سیاستمداران.”

این اظهارات آشنا با واکنش شدید نمایندگان مجلس مواجه گردید و نهایتاً مجلس، به نیلی احمدآبادی رأی اعتماد نداد.

آشنا در فروردین ۱۳۹۶ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در جلسه‌ای پیرامون مناظره‌های تلویزیونی کاندیداهای ریاست‌جمهوری دوازدهم در دانشگاه صداوسیما ضمن اینکه خواستار آن شد که صداوسیما سؤالات را پیش از مناظره در اختیار کاندیداها قرار دهد، گفت که «… ما اجازه ندادیم در این چهل سال مجری‌هایی در صداوسیما تربیت شوند که تک تک کاندیداها از آنها مثل سگ بترسند…». 

انتشار این سخنان واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور به دنبال داشت. سید مصطفی هاشمی‌طبا کاندیدای آن دوره انتخابات ریاست‌جمهوری این حرف آشنا را «حرف اضافه» دانست که «ارزش پاسخ هم ندارد.» علی نیکزاد رئیس ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی هم در واکنش به این سخنان گفت: «خوب، هر کسی از هر که می‌خواهد بترسد، اما ما فقط از خدا می‌ترسیم.» علی امانی رئیس ستاد انتخابات میرسلیم نیز در این زمینه گفت: «استفاده از تعابیر موهن توسط آشنا دربارهٔ کاندیداها روشی نادرست است و نامزدهای انتخاباتی و نمایندگانشان به مردم احترام بگذارند.» محمد دهقان رئیس ستاد انتخابات قالیباف در واکنش به این سخنان گفت: «…اینگونه اهانت‌های رئیس‌جمهور و مشاورش ناشی از سیستم بسته امنیتی است که متأسفانه در کشور حاکم شده و به هیچ وجه طاقت آزادی بیان را ندارند و ادعاهای بالا از خود صادر می‌کنند اما ۱۸۰ درجه عکس ادعاهای خود برخورد می‌کنند.» حسین دهباشی سازنده فیلم انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ نیز در توییترش نوشت که «سگ خواندن یک خبرنگار یا نامزد انتخابات، حتی در جمع مشاوران رئیس‌جمهور نابردباری چون جناب آقای ترامپ بی‌سابقه است و سخت شرم‌آور!»

در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۶ تصویری از حسام‌الدین آشنا در فضای مجازی منتشر شد، که در حاشیه مراسم یادبود همسر آیت‌الله علم‌الهدی، او در حال بوسیدنِ دستِ آیت‌الله احمد جنتی بود. این اقدام، مورد انتقاد و بحث در فضای رسانه‌ای شد.

اما در آخرین هفته‌های دولت روحانی، کسی که در پرونده‌های مختلفی همچون آمدنیوز، مورد انتقاد مخالفان دولت رود، با موجی از حملات مواجه شد.

داستان مربوط به مصاحبه‌ای با وزیر خارجه بود که در آن حرفهای محرمانه بسیاری وجود داشت. این مصاحبه در پروژه تاریخ شفاهی مرکزی انجام شد که حسام الدین آشنا متولی آن بود و همین امر به استعفای وی انجامید. آشنا که به توییتهای مبهم شهره است، با توییت‌های پیاپی آیات قرآن، به این اتفاق واکنش نشان داد.

حالا علی ربیعی مشهور به “برادر عباد” جایگزین آشنا شده است. کسی که در دولت روحانی از وزارتخانه ای به وزارتخانه دیگر می رود اما حذف نمی شود. ربیعی حالا علاوه بر سخنگویی باید بار آشنا را در سخت ترین روزهای دولت روحانی به دوش بکشد.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com