گلایه مردم استان مرکزی از قطعی‌های مکرر برق/ ویدئو

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
گلایه مردم استان مرکزی از قطعی‌های مکرر برق/ ویدئو

قطعی مکرر‌ برق و سوءمدیریت‌ ها موجبات ناراحتی و گله‌ مندی مردم استان گیلان را فراهم کرده است.

قطعی‌های برق در روزهایی که دمای هوا در استان گیلان افزایش یافته بود گلایه‌های زیادی را از سوی مردم گیلان به‌همراه داشت و در روند برخی مشاغل و کسب و کارها نیز اختلال ایجاد کرد.

جدا از قطعی برق، مردم نگرانی سوختن وسایل برقی و خانگی خود را هم دارند و ممکن است برای آن‌‌ها خسارت سنگین به‌همراه داشته باشد آن هم در شرایطی که قیمت وسایل برقی و خانگی بسیار افزایش یافته و زندگی برای قشر ضعیف بسیار سخت شده است.

یکی از شهروندان گیلانی اظهار داشت: قطعی برق برای کسب و کار ما مشکل ایجاد می‌کرد چون ما برای سرویس دستگاه، فروش و خدمات معمولاً با برق سر و کار داریم اما برق معمولاً صبح‌ها دو یا سه بار قطع می‌شد و این برای ما مشکل‌ساز بود.

وی با بیان اینکه در رابطه با توزیع و قطعی‌های برق می‌بایست به مردم خوب توضیح داده شود خاطرنشان کرد: اگر مدیریت در این زمینه درست باشد هیچ‌وقت مشکل ایجاد نمی‌شود از طرفی کمترین هزینه یخچال و لباسشویی امروز 20 تا 25 میلیون تومان است و اگر این وسایل بر اثر قطعی برق آسیب ببینند مشکلات اساسی برای مردم ایجاد می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه قطع و وصل ناگهانی برق، وسایل برقی از جمله یخچال و تلویزیون را دچار اختلال می‌کند تصریح کرد: چند سال پیش، وسایل برقی منزلم آسیب دیده بود امسال فعلاً مشکلی ایجاد نشده است اما در سال‌های قبل آسیب دیده بود.

شهروند دیگری گفت: گرمای زودرس هوا در فصل بهار می‌تواند یکی از دلایل قطعی‌های برق اخیر باشد البته مدیریت هم باید درست باشد و مدیران به‌درستی عمل کنند تا به مردم فشار وارد نشود.

یکی از بانوان گیلانی بیان کرد: در هفته‌ای که گذشت خیلی قطعی برق داشتیم و روزانه 4 یا 5 بار برقمان قطع و وصل می‌شد و من هم نگران شده بودم چون زندگی سخت شده است از طرفی بچه‌ها هم برای کلاس آن‌لاین نیاز به برق و اینترنت دارند.

یکی از نانوایان با ابراز اینکه قطعی برق به مشاغل مختلف آسیب وارد می‌کند تصریح کرد: با قطع ناگهانی برق، خمیر نان خراب می‌شود و خمیری که بماند هم قابل استفاده نیست و باید آن را دور بیندازیم بنابراین کلاً کارمان دچار اختلال می‌شود.

یکی از دانش‌آموزان گیلانی گفت: به‌خاطر گرمی هوا پنکه را در کلاس روشن می‌کردیم اما وسط امتحان به‌یک‌باره برق قطع و پنکه خاموش می‌شد و امتحان دادن با ماسک هم برای ما بسیار سخت بود به‌طوری‌که نمی‌توانستیم گرمای هوا را تحمل کنیم و به‌ناچار پنجره را باز می‌کردیم یا ماسک را کمی کنار می‌زدیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان نیز در رابطه با علت قطعی‌های برق اظهار داشت: از آنجا که نیروگاه‌های برق کشور به‌هم‌پیوسته هستند و برق کل کشور از این نیروگاه‌ها تأمین می‌شود اگر مشکلی ایجاد شود برق کل کشور از مدار خارج و قطع می‌شود.

محمد اسماعیل هنرمند کاهش آب پشت سدها، رشد مصرف، افزایش دمای هوا و بالا رفتن مصرف برق در کل کشور را از جمله دلایل خاموشی‌ها دانست و گفت: در اردیبهشت ماه امسال با افزایش 10درصدی رشد مصرف رو‌به‌رو بودیم.

وی با اشاره به اجرای طرح برق امید گفت: وزارت نیرو به‌منظور ترویج مدیریت مصرف، مشترکان برق را به سه دسته مشترکان کم‌مصرف، خوش‌مصرف و پر‌مصرف تقسیم کرده است و مشترکان کم‌مصرف مشمول بخشودگی مصرف می‌شوند البته 16 درصد از مشترکان گیلانی کم‌مصرف هستند.

هنرمند با بیان اینکه “با شناسایی رمزارز‌های غیرمجاز، مدیریت مصرف و همراهی مردم می‌توانیم تابستان را با مشکلات کمتری سپری کنیم” تصریح کرد: سرقت تجهیزات یکی دیگر از مشکلات بوده است تا جایی‌که در سال 99 حدود 20 میلیارد تومان از تجهیزات نیروی برق استان به سرقت رفت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با اشاره به اجرای طرح تاب‌آوری گفت: در سال گذشته با صرف هزینه 18 میلیارد و 950 میلیون تومان با 2 هزار و 80 اکیپ عملیاتی در طول 464 مرحله، حدود هزار کیلومتر از شبکه برق اصلاح شد که این اقدام باعث پایداری برق در تابستان سال گذشته شد.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com