شبکه افق؛ فاکتور سیاسی‌کاری از جیب ملت

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
شبکه افق؛ فاکتور سیاسی‌کاری از جیب ملت

شبکه «افق» بحث‌برانگیزترین شبکه این سال‌های صداوسیماست، شبکه‌ای که علنا یک فضای سیاسی غالب دارد.

شبکه افق؛ فاکتور سیاسی‌کاری از جیب ملت
 
شبکه «افق» بحث‌برانگیزترین شبکه این سال‌های صداوسیماست، شبکه‌ای که علنا یک فضای سیاسی غالب دارد و رسما یک گروه سیاسی خاص را نمایندگی می‌کند، گروهی که پدر معنوی‌شان «مصباح» است و در دوران احمدی‌نژاد بسط پیدا کردند، آن‌ها در منتهی‌الیه اصولگرایی قرار دارند، آن‌قدر که با سخنگوی طالبان ارتباط تلفنی می‌گیرند، این مطلب درباره حاشیه های «افق» است.

حاشیه اخیر افق حضور محمد نعیم، سخنگوی طالبان به عنوان مهمان برنامه جهان آرا بود که واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت. جدا از صحبت های انجام شده در این گفت و گو که امیرحسین ثابتی آن را اجرا کرد برخی از این که تلویزیون ایران به یک عضو گروه طالبان اجازه داده در تلویزیون عقایدش را تبلیغ کند اعتراض داشتند.

فرهاد قنبری در این باره نوشت: «سخنگوی طالبان حرف بیراهی نمی زند. او می گوید اگر هر کشوری اعلام شود که هواپیمایی مسافر به آمریکا می برد عده ای دنبال آن هواپیما خواهند دوید.این مسئله به مجری برنامه بر می خورد و می گوید در ایران چنین رفتاری نمی کنند اما باید به ایشان یادآوری کرد سالیانه حدود چهارده- پانزده میلیون نفر از سراسر جهان برای لاتاری و گرفتن اقامت آمریکا ثبت می کنند که در این میان چیزی حدود بیست و پنج تا سی درصد این تعداد (حدود چهار میلیون نفر) را ایرانیان تشکیل می دهند. ایرانیانی که فقط سالیانه پنج هزار نفر موفق به دریافت «رویای آمریکایی» می شوند. نکته جالب این آمار آن است که نشان می دهد مردم هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران در آرزوی آمریکا و زندگی آمریکایی به سر نمی برند.مسئله بعدی جشنی است که بسیاری از مردم پس از گرفتن اقامت آمریکا و یا یکی از کشورهای اروپایی می گیرند یا عده ای که در دریاها غرق شده یا پشت مرزهای اروپا در کمپ های اروپای شرقی تحقیر می شوند. در موردی فردی در تویتر تصویر پاسپورت و اقامت آمریکای خود را گذاشته بود و هزاران لایک و کامنت تبریک دریافت کرده بود.»

جنجال برانگیزترین حاشیه شبکه مربوط به زینب ابوطالبی از مجری‌های شبکه افق در برنامه نیمه پنهان ماه است که گفت ایرانی‌ها به «یک زندگی حماسی و جهادی» احتیاج دارند و اگر کسی به این سبک اعتقاد ندارد «جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد.»

 

برنامه جنجالی دیگر جهان آرا با حضور صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و نادر طالب زاده در زمان ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیما بود که با حواشی بسیاری همراه شد. اظهارات کوشکی به واکنش‌های هنرمندان در این رابطه با اشاره به فراخوان رخشان بنی اعتماد برای تجمع گفت: «۵۰ نیروی سپاه در مرزهای شرق کشور هدف ترور قرار گرفته اند، خانمی که فراخوان می‌دهی، اگر آن بچه‌های سپاه در مرز نبودند، دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت می‌رسید. شاید هم خوشش می‌آمد شاید دوست داشتی ….» 

از سوی دیگر نادر طالب‌زاده در اظهاراتی اهمیت سقوط هواپیمای اوکراینی و واکنش‌ها به آن را زیرسوال برد. او گفت: «از این اتفاقات ده تا دیگه هم بیفته، در مقابل اون اتفاق اصلی (حمله به پایگاه‌های آمریکا) هیچه!… حادثه رخ داده شبیه به آن است که هواپیما به کوه برخورد کرده باشد! صحنه را گم نکنیم. قاطی پاتی نکنیم، چهار نفر جمع شده اند می‌گویند چه و چه و اینها. از این موضوع عبور خواهیم کرد حواسمان باشد تصویر واقعه را فراموش نکنیم.» این اظهارات موجب خشم مخاطبان شد.

حاشیه دیگر برنامه جهان آرا مربوط به مرتضی کیا رئیس سابق بسیج دانشجویی بود که اذعان کرد: اگر جوانان‌ این سرزمین به سبکی از زندگی تمایل داشته باشند که با حاکمیت در تضاد و یا تناقض باشد چاره ای جز مهاجرت ندارند! هم چنین داریوش سجادی، مفسر برنامه‌های صداوسیما  نیز روی آنتن زنده برنامه جهان آرا مدعی شد گرای ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را روحانی و ظریف به آمریکا داده بودند!

حاشیه دیگر شبکه مربوط به یک تحلیلگر آمریکایی به نام پروفسور جیمز فتزر که میهمان ارتباط تلفنی در شبکه افق بود. این تحلیلگر سردار سلیمانی را تروریست جهانی معرفی کرد که مترجم همزمان درحالی که صدایش شنیده می شد به آهستگی می گوید قطع کن قطع کن. مجری هم با قطع شدن تصویر و صدا می‌گوید ما همیشه مشکل صدا و تصویر داشتیم و داریم. مجددا ارتباط برقرار خواهد شد. برنامه زنده این مشکلات را همیشه دارد.

در ابتدای همه‌گیری کرونا نیز افراد زیادی در اظهاراتی را درباره مداوای کرونا با روش‌های مختلف طب سنتی مطرح کرده بودند که بسیاری از آنها با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. یکی از آنها محمد موسوی بود.

موسوی در برنامه‌ای در شبکه افق درمان قطعی کرونا را از طریق طب سنتی و با نوشیدن جوشانده تبلیغ کرد، او گفته بود که یک مریض خیلی بدحال کرونا با نوشیدن شش لیوان جوشانده سلامتش را بازیافته است. موسوی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

هم چنین شبکه افق در تیزر یکی از برنامه های خود به نام «هاشور» از سبک موسیقی رپ استفاده کرد. برنامه «هاشور» با رویکردی طنز و متفاوت به نقد مسائل اجتماعی می پرداخت.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

شبکه افق؛ فاکتور سیاسی‌کاری از جیب ملت