تشدید بادهای ۱۲۰ روزه/ افزایش ارتفاع موج در دریای خزر

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
تشدید بادهای ۱۲۰ روزه/ افزایش ارتفاع موج در دریای خزر

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید بادهای ۱۲۰ روزه همزمان با افزایش شیو فشاری آورده است: از بعدازظهر پنج‌شنبه (۴ شهریورماه) تا شنبه (۶ شهریورماه) وزش باد شدید گاهی خیلی شدید و توفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی به‌ویژه در خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان در منطقه زابل پیش‌بینی و نسبت به خودداری از تردد غیر ضروری برای تمام گروه‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی در هشداری زردرنگ آورده است: افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۲.۵ متر امروز (۳ شهریورماه) برای دریای خزر، در نواحی ساحلی گیلان و مازندران و پنج‌شنبه (۴ شهریورماه) برای دریای خزر، در نواحی ساحلی مازندران و گلستان قابل پیش‌بینی است و موجب مواج و متلاطم شدن دریا در نواحی ساحلی و فراساحل  می‌شود.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از شنای افراد و جلوگیری از تردد قایق‌های تفریحی و کوچک توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

تشدید بادهای ۱۲۰ روزه/ افزایش ارتفاع موج در دریای خزر