قرائت گزارش کمیسیون بهداشت در خصوص کرونا

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
قرائت گزارش کمیسیون بهداشت در خصوص کرونا

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون در خصوص اوج گیری مجدد بیماری کرونا را قرائت کرد.

زهرا شیخی در جریان جلسه علنی نوبت عصر امروز ( چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد اوج گیری جدید شیوع ویروس کرونا را در راستای اجرای بند (۷) ماده (۴۵) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلتمی قرائت کرد.

شیخی ضمن تشریح این گزارش، بیان کرد: متأسفانه درگیر بحران عظیمی به عنوان کرونا شده‌ایم و هر روز که افرادی از بین می‌روند داغ سنگینی بر دل خانواده‌ها می‌نشیند. هر یک نفری که از بین می‌رود تنها  خانواده آنها داغدار نمی‌شوند بلکه نمایندگان ملت نیز داغدار آنها هستند.

وی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی دو نقش تقنینی و نظارتی دارد، در بحث تقنینی با توجه به اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم‌گیرنده اصلی است و مصوباتش در حکم قانون است عملا مجلس نقش تقنینی در حوزه کرونا ایفا نکرد ولی این به معنای بی‌خیال شدن نقش نظارتی نیست. از ابتدای مجلس جلسات تخصصی بسیار زیادی در مورد جزئیات کرونا، واکسیناسیون، داروهای درمانی برگزار شد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما با پیگیری‌های متعدد و دعوت از مسئولان خواستار این بودیم که نمایندگان نیز در ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشته باشند که البته این امر با طی کردن زمان طولانی محقق شد. علی رغم تمام این اتفاقات اما متأسفانه آنچه که از مجلس به عنوان نقش نظارتی و مشورتی به ستاد ملی کرونا توصیه می‌شود، به صورت عملیاتی مشاهده نشد.

وی در ادامه با اشاره به توصیه‌های کمیسیون بهداشت مجلس در بحث کنکور و بازگشایی مدارس، تصریح کرد: زمان کنکور جلسات متعددی برگزار شد تا تصمیم‌گیری درستی درباره این امر گرفته شود اما دریغ از اینکه توجهی شود.بازگشایی مدارس نیز یک تصمیم خلق‌الساعه بود و از این دست تصمیم‌گیری‌ها توسط ستاد ملی کرونا زیاد دیده می‌شود. بحث‌هایی نیز مانند واکسیناسیون برای مجلس بسیار مهم بود. بانک مرکزی گزارش داد که ۱۷۷ میلیون دلار بابت خرید واکسن خارجی علاوه بر یک میلیارد یورویی که از صندوق ذخیره ویژه کرونا برداشته شده بود، در اختیار وزارت بهداشت قرار داده‌ایم که این واکسن‌ها تهیه شود.

شیخی در ادامه تاکید کرد: امروز بسیاری از مردم می‌گویند اگر واکسن خارجی به موقع تهیه شده بود اکنون با این مشکلات روبرو نبودیم البته این حق را هم دارند، ما هم مثل مردم نگران این موضوع هستیم اما بعضا حرف و حدیث‌هایی در رسانه‌ها مطرح می‌شود و بعضی حتی حضرت آقا را نشانه می‌روند که بسیار بسیار اشتباه است به خاطر اینکه رسانه مجلس در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرد. وزیر بهداشت و درمان مهرماه اعلام کرد ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن کواکس را خریداری خواهیم کرد،بماند که مجلس و کمیسیون‌های تخصصی آن نگرانی‌هایی را مطرح کردند که با وجود آن نگرانی‌ها، اتفاقی که خودشان تصمیم گرفته بودند رقم زدند. پس مردم این خرده را به مجلس نگیرند که اگر واکسن وارد شده بود امروز شاهد این مسائل نبودیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد:اما عقب‌ماندگی در خرید واکسن خارجی و تعلل در تولید واکسن داخلی از چشم تیزبین مجلس دور نمانده است و ما بررسی‌ها را همچنان  ادامه می‌دهیم و بارها به مسئولان اعلام کردیم جان مردم و سلامت آنها خط قرمز کمیسیون بهداشت و نمایندگان است و گفته شد مراقب این همه مصاحبه‌ای که می‌کنید باشید چرا که هر بار به مردم می‌گویید n تعداد واکسن وارد خواهیم کرد، آنها را امیدوارم می کنید اما دریغ از اینکه یکی از این قول‌ها عملیاتی شود.

وی در ادامه بیان کرد: نکته دیگر عدم استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی و استفاده از تجارب دانشمندان داخلی بوده است. کمیسیون بهداشت بارها تذکر داد که کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا به روزرسانی شود و تصمیمات عالمانه‌تری بگیرد و سعی کند بر اساس دستاوردهای علمی به روز دنیا پیش رود.اگر نتایج علمی کشورهای دیگر مبنی بر این است که فلان دارو موثر نیست چرا هنوز در کشور ما نسخه می‌شود و حتی بیمه به آن تعلق می‌گیرد و با وجود تذکرات بسیار نمایندگان متأسفانه دریغ از اینکه کسی به حرف ما توجهی کند.

شیخی در ادامه تاکید کرد: به یاد دارم که رئیس مجلس یک نیمه شب به مرکز واکسیناسیون سر زدند؛ ما الحمدالله آقای دکتر قالیباف را در مجلس داریم که مرد میدان عمل بوده و انسانی جهادی و خستگی‌ناپذیر است و حتی خود ایشان گزارشات را از کمیسیون بهداشت مستقیما پیگیری می‌کند و تأکید داشتند نمایندگان نظارت مستقیم کنند.

وی افزود: همچنین برای برگزاری کنکور دستور دادند که نمایندگان در حوزه‌های امتحانی حاضر شوند و حتی رصد کنند که امتحانات با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود یا خیر، چرا که جان بچه‌های ملت برای ما مهم است.ما اکنون نگران و داغدار هستیم لذا بی‌خیال کوتاهی‌های مسئولان که در حال رفتن هستند و نمی‌خواهند پاسخگو باشند، نخواهیم شد و باید پاسخگوی ملت شریف ایران باشند.

ایسنا از هر یک از اعضای کمیسیون بهداشت که برای شفافیت در زمینه فعالیت‌های این کمیسیون درباره مقابله با کرونا آمادگی دارد برای حضور و گفت‌وگو در ایسنا دعوت کند.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

قرائت گزارش کمیسیون بهداشت در خصوص کرونا