غریب آبادی سفر مدیرکل آژانس به تهران را تائید کرد

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
غریب آبادی سفر مدیرکل آژانس به تهران را تائید کرد

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، از سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز جاری به تهران خبر داد.

کاظم غریب‌آبادی روز شنبه به خبرنگاران گفت: رافائل گروسی در این سفر با رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفتگو خواهد کرد. دو طرف، همچنین بیانیه مشترکی را نیز صادر خواهند کرد.

پیشتر رسانه‌های خارجی درباره سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران گمانه‌زنی‌هایی را مطرح کرده بودند. ساعاتی پیش خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در بروکسل مدعی شد که مدیرکل آژانس احتمالا طی روزهای آتی به ایران سفر کند.

لارنس نورمن، در پیام توییتری خود نوشت: به نظر می‌رسد که ایران اکنون یک دعوت‌نامه [برای گروسی] فرستاده است. اما احتمالاً شرط و شروطی [به دعوت‌نامه] پیوست شده است. گفت و گوهای جدی در جریان است. 

این در حالی است که نورمن پیش از این ادعا کرده بود که ایران درخواست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرده است. 

بر پایه این گزارش، ایران و آژانس اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق، یک بار قبل از منقضی شدن به مدت یک ماه و تا تاریخ سوم تیرماه تمدید شد اما ایران بعد از آن تاریخ، توافق مذکور را تمدید نکرد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین‌المللی اجازه دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می‌دهد. سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه ایران بازرسی‌های آژانس اتمی در ایران را معلق کند. 

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

سفر گروسی به ایران پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد که از روز دوشنبه آغاز می‌شود. میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دقایقی پیش با انتشار پیامی در توئیتر به سفر گروسی اشاره کرد و گفت که انتظار می‌رود تا دوشنبه به وین بازگردد و نتیجه سفرش را به شورای حکام ارائه کند.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

غریب آبادی سفر مدیرکل آژانس به تهران را تائید کرد