رئیس جدید آی‌ اس‌ آی کیست؟

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
رئیس جدید آی‌ اس‌ آی کیست؟

به گزارش روابط عمومی ارتش پاکستان، ژنرال ندیم احمد انجم، به عنوان رئیس جدید مهمترین سازمان اطلاعاتی پاکستان، سازمان استخبارات ارتش آی‌اس‌آی منصوب شده است.

ندیم قبل از انتصاب در این سمت، رئیس قول‌اردو/سپاه کراچی بود. او جانشین، فیض حمید شده است فردی که دو سال و نیم در این سمت قرار داشت و حالا فرمانده قول‌اردوی پیشاور منصوب شده است.
ژنرال انجم تجربه کاری وسیع و موفق در ایالت‌های خیبر پختونخوا، بلوچستان و کراچی به عنوان فرمانده قول اردو/ سپاه در این استان‌ها دارد. گزارش شده است که ماموریت‌های پیشین او را در برابر چالش‌های داخلی و خارجی در موقف خوبی قرار داده است.
فرمانده ندیم انجم، در ارتش به عنوان افسری سخت‌گیر اما آرام معروف است. او فارغ التحصیل کالج سلطنتی مطالعات دفاعی، بریتانیا سندهرست است. ژنرال پرویز مشرف و ژنرال راحیل شریف، هم از همین کالج فارغ‌التحصیل شده بودند.
رئیس استخبارات ارتش پاکستان یکی از پرقدرت‌ترین افراد در ساختار نظامی پاکستان است. او نه تنها در امور نظامی بلکه در امور سیاسی هم اظهار نظر می‌کند.
این نهاد بارها از سوی مقامات دولت‌های پیشین افغانستان و حتی شماری از نهادهای کشورهای غربی به حمایت گسترده از طالبان و شبکه حقانی متهم است.
پاکستان البته این اتهامات را همیشه رده کرده است.
دوره فیض حمید، رئیس پیشین در آی‌اس‌آی پر از جنجال‌های داخلی و خارجی بود. در همین اواخر، بعد از به قدرت رسیدن گروه طالبان، در ۵ سپتامبر فیض حمید به کابل رفت و تصاویر و ویدئوهای او در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده منتشر شد.
در فیلمی که از این دیدار منتشر شد، در حالیکه آقای حمید خندان در لابی هتل سرینا یک فنجان چای در دست داشت، هنگام صحبت با خبرنگاران می‌گوید:”نگران نباشید، همه چیز خوب خواهد بود.”
در نتیجه اینگونه حضور گمانه‌زنی‌های زیادی در رسانه‌ها به ویژه در رسانه‌های هندی روی نقش آی‌اس‌آی در امور افغانستان آغاز شد. در کنار این موضوع، آقای حمید متهم به تلاش برای اعمال نفوذ در روند عدالت در داخل پاکستان هم شده بود.
ناظرین تغییرات در ارتش پاکستان می‌گویند که انتصاب فیض حمید به عنوان رئیس قول اردوی پیشاور، او را همچنین نزدیک به مسائل افغانستان نگه‌ میدارد. آقای حمید در بیشتر از دوسال که در این سمت بود، از نزدیک روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان را زیر نظر داشت.
فرمانده آی‌اس‌آی بر اساس قوانین پاکستان، از سوی نخست‌وزیر و پس از مشورت با فرمانده کل نیروی زمینی پاکستان انتخاب می‌شود.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

رئیس جدید آی‌ اس‌ آی کیست؟