سهم پولدارها از یارانه‌های پنهان، ۲۵برابر فقراست! / مجلس منتظر تحقق وعده دولت برای اعطای کارت‌های اعتباری خرید کالاست

تاریخ / 18 فروردین

  • شرح خبر
  • سایر اخبار

محمدرضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرفوری گفت: دهک‌های ثروتمند جامعه ۲۵ برابر دهک‌های پایین از یارانه پنهان استفاده می‌کنند که این امر نیازمند یک کار کارشناسی اقتصادی و بررسی ها و کارشناسی های اقتصادی بود که در همین ارتباط اقداماتی در مجلس صورت گرفت.  

وی با تاکید بر  اینکه عملی شدن تمام طرح های موجود در این زمینه نیازمند تعامل مجلس و دولت است، اظهار کرد: اینگونه طرح‌ها در صورتی به سرانجام خواهد رسید که عزم مشترکی میان مجلس و دولت و همچنین یک پشتیبانی و همراهی از سوی مردم وجود داشته باشد و پشتیبانی و همراهی مردم در صورتی محقق خواهد شد که به یک گفتمان تبدیل شود و مردم در جریان کارها قرار گیرند.

وی تصریح کرد: در تبصره ۱۴ بودجه ارقامی را برای پرداخت یارانه در نظر گرفته ایم که متکفل احکام یارانه ها است، این تبصره رقم قابل توجهی برای یارانه نقدی و کالاهای اساسی شامل دارو، گندم و… تعریف می کند.

وی افزود: ۷۴ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی و معیشتی مردم مانند سال های قبل در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: علاوه بر این، رقمی در حدود ۲۵۰هزار میلیارد تومان یارانه برای سه، چهار موضوع عمده در نظر گرفته شده است که حدود ۷۱ هزار میلیارد برای خرید تضمینی گندم، ۱۷۰ هزار میلیارد برای کالاهای اساسی و دارو و همچنین حدود ۱۰ هزار میلیارد هم برای پوشش بیمه ای در اختیار دولت قرار گرفته است.

میرتاج الدینی با بیان اینکه دولت به دو شکل می تواند از این ۲۵۰ هزار میلیارد تومان استفاده کند، گفت: شکل اول به صورت ارز ترجیحی است که سوبسید در دل کالا میشود و این شیوه در چند دهه گذشته تبعات منفی بسیاری داشته است؛ بنابراین دولت به این نقطه رسیده که شیوه و روش خود را تغییر دهد و یارانه پنهان و سوبسیدی را آشکار کند و به صورت مستقیم به مصرف کننده نهایی برسد، که البته این کار نیاز به تمهیداتی دارد.

وی گفت: یکی از کارهای خوبی که بانک مرکزی در دستور دولت قرار داده، این است که یارانه کالایی و کارت اعتباری برای سال جدید جهت جبران تامین رویه ارز ترجیحی برای مردم به کار گرفته شود تا با برداشتن ارز ترجیحی، یارانه در دل کالاها به صورت سوبسید به مصرف‌کننده نهایی برسد.

میرتاج الدینی با بیان اینکه مصرف‌کننده نهایی در گذشته یارانه را نقدی دریافت می‌کرد، ولی با این تصمیم دولت به صورت اعتباری آن را در اختیار وی قرار می دهد تصریح کرد: به این معنا که کارت اعتباری یارانه‌بگیر ماهانه شارژ می‌شود و دریافت کنندگان می‌توانند صرفا کالا خریداری کنند. 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: نقطه قابل توجه این است که دولت مانند یارانه نقدی آن را به حساب بانک‌ها نمی‌ریزد و مردم از بانک‌ها و حساب‌های خود به برداشت یارانه اقدام نمی‌کنند، در واقع به صورت متمرکز، اعتباری در بانک مرکزی وجود خواهد داشت که در نتیجه آن علاوه بر اینکه حجم سپرده‌های بانک‌ها بالا نخواهد رفت، مستقیما هم به کارت اعتباری مصرف‌کننده‌های نهایی که مردم باشند، واریز می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه آنچه برای ما مهم است وفور کالا در بازار و همچنین حمایت از معیشت (قدرت خرید) مردم از جمله در قالب کارت اعتباری و حمایت های کالایی از مردم همینطور سایر زیر ساخت هایی که مورد نیاز است.این موضوع در مجلس تصویب شده و منتظر هستیم دولت با تلاش و برنامه ریزی آن را اجرا کند.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

همچنین ببینید: