گام بلند سازمان انرژی اتمی در حفاظت از تاسیسات هسته ای

تاریخ / 25 فروردین

  • شرح خبر
  • سایر اخبار

روز پنج شنبه ۲۵ فروردین ماه اعلام شد که بر اساس برنامه ریزی جدید در سازمان انرژی اتمی کشورمان، دستگاههای ویژه تولید روتور و بیلوز از مجموعه صنعتی تسای کرج به مجتمع شهید مهندس احمدی روشن در نطنز منتقل و پس از  برداشته شدن مهر و موم آژانس از دستگاهها، فرآیند تولید قطعات سانتریفیوژ در کارگاههای جدیدآغاز شد.
این اقدام مهم و راهبردی جمهوری اسلامی ایران در میانه مذاکرات رفع تحریم های ظالمانه را باید گامی تعیین کننده در مسیر افزایش ضریب حفاظتی و امنیتی تاسیسات هسته ای و صنایع مرتبط با آن قلمداد کرد.
در طول چند سال اخیر و در سایه عدم حساسیت و کم توجهی آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به ضرورت ایفای نقش مسئولانه در حوزه صیانت از فعالیتهای هسته ای صلح آمیز کشورها، برخی اقدامات شرورانه که رژیم صهیونیستی به صورت تلویحی مسئولیت آن را پذیرفت، موجب وارد شدن خسارتهایی به تاسیسات هسته ای کشورمان شد.
اگرچه این اقدامات هرگز نتوانسته تاثیری تعیین کننده در پیشرفت برنامه های صلح امیز هسته ای ایران داشته باشد لیکن با توجه به حساسیتی که در ماهیت فعالیتهای هسته ای نهفته است، اتخاذ راهبردهای جدید در ابعاد ساختاری، نرم افزاری و سخت افزاری برای تآمین کامل امنیت تاسیسات اتمی در دستور کار مسئولان سازمان انرژی اتمی کشورمان قرار گرفته است.
در این رابطه و پس از اقدام ناموفقی که در تیرماه سال ۱۳۹۹ بر علیه کارگاه تولید روتور و بیلوز در مجموعه تسای کرج انجام شد، با هدف افزایش ضریب ایمنی این مجموعه صنعتی و بهینه سازی فعالیتهای مربوط به تولید سانتریفیوژهای پیشرفته،برنامه انتقال این تاسیسات به مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز در دستور کار سازمان انرژی اتمی کشورمان قرار گرفت بر این اساس و با اتخاذ تمهیدات فنی و مدیریتی اضطراری، در کوتاه ترین زمان ممکن، ضمن ایجاد زیر ساختهای لازم و امن در مجتمع نطنز، ماشین الات ساخت دستگاههای سانتریفیوژ به محل جدید منتقل شد.
علی رغم پیچیدگیهای فنی و ضرورتهای مربوط به هماهنگی با آژانس بین المللی انرژی اتمی،پس از انتقال ماشین الات به مجتمع نطنز،فعال سازی این تجهیزات با سرعت و دقت قابل توجه صورت پذیرفت و از امروز پنج شنبه ۲۵ فروردین ماه فعالیتهای تولیدی گارگاههای جدیدتولید سانتریفیوژ آغاز شد.
این اقدام ارزشمند سازمان انرژی اتمی کشورمان که دارای پیام قاطع و صریح به معاندان وطراحان اقدامات شرارت آمیز بر علیه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران است، ضمن آن که بار دیگر سرعت و ابتکار عمل متخصصان هسته ای ایران در واکنش به تهدیدات سخت و نرم را به نمایش گذاشت،ترجمان روشنی از پیگیری راهبرد اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب بود که همواره بر گره نزدن فعالیتها و برنامه های کشور به مذاکرات با طرفهای خارجی تاکید داشته اند.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com