حس و حال بارگاه رضوی در لحظات پایانی سال ۹۹/ تمهیدات مهیای تحویل سال است

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
605445128199d_605445128199f

تمامی صحن‌ها و رواق‌های حرم منور رضوی به شیوه‌ای مناسب تزئین شده و تقارن نوروز باستانی با اعیاد جلیل شعبانیه سبب شده حجم اقدامات و فعالیت‌ها و گل‌آرایی‌ها نیز به همین نسبت بیشتر شده است.

در آستانه نوروز 1400 تمهیدات و پیش‌بینی‌های متعددی از سوی مجموعه آستان قدس رضوی برای پذیرایی شایسته و تکریم زائران مشهدالرضا(ع) صورت گرفته و البته فصل مشترک تمام این تمهیدات، تشدید پروتکل‌های بهداشتی با هدف تامین سلامت زائران و مجاوران است.

کمیته‌های متعددی از ماه‌ها قبل در حرم منور رضوی تشکیل شده و ثمره بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها را اینک که در ساعات پایانی سال 99 هستیم مشاهده می‌کنیم.

تمامی صحن‌ها و رواق‌های حرم منور رضوی به شیوه‌ای مناسب تزئین شده؛ تقارن نوروز باستانی با اعیاد جلیل شعبانیه سبب شده حجم اقدامات و فعالیت‌ها و گل‌آرایی‌ها را نیز به همین نسبت بیشتر شده و خدام بارگاه منور رضوی، جشن‌های اعیاد شعبانیه را به سرور نوروز پیوند زده‌اند.

 زیباترین جلوه‌های بصری همراه با گل‌آرایی، فضاآرایی و چراغانی اماکن متبرکه رضوی همه و همه فضایی را خلق کرده است تا بر نشاط معنوی زیارت زائران و مجاوران بیفزاید.

همچنین  پرچم‌های رنگی و ریسه‌های پرنور زینت‌بخش گوشه و کنار صحن و سرای رضوی در این ایام پربرکت شده است.

در کنار فضاسازی حرم مطهر رضوی‌، تمامی امکانات رفاهی برای زائران مهیا شده است تا در آرامش خاطر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بتوانند به آستان بوسی حضرت رضا(ع) مشرف شوند و از برنامه‌های معنوی حرم مطهر در این ایام بهره‌مند شوند.

برای تحویل سال نیز ویژه برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده و حرم و حریم رضوی به صورت توامان آماده پذیرایی از زائران و مجاوران در لحظه تحویل سال با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی هستند.

برنامه‌های ویژه برای لحظه تحویل سال 1400 از 5 ساعت صبح با قرائت آیات روح بخش کلام ا… مجید توسط قاریان در صحن پیامبر اعظم(ص) آغاز و با مولودی خوانی مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) ادامه خواهد یافت.

بخش دوم برنامه‌های روز سال نو، از ساعت 8 صبح با مداحی و قرائت دعای امام زمان(عج) و دعای هفتم صحیفه سجادیه آغاز می‌شود و در ادامه با پخش کلیپ روایتگری عملیات‌های نوروزی رزمندگان و مدافعان حرم دنبال می‌شود. در ادامه نیز حاج علی ملائکه، مداح و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) زیارت امین ا… و صلوات خاصه حضرت رضا(ع) را قرائت خواهد کرد.

اجرای نمایش آئینی با موضوع امام زمان (عج)، همخوانی و سرود با موضوع امام زمان(عج) و تمدن نوین اسلامی، تجلیل و معرفی چهره‌ها و سوژه‌های برتر و تکریم مقام مادر را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده توسط معاونت تبلیغات اسلامی در روز 30 اسفند ماه خواهد بود.

همزمان با لحظه تحویل سال، دعای «یا مقلب القلوب و الابصار» در جوار مضجع شریف امام رضا(ع) زمزمه و پس از تحویل سال، پیام نوروزی مقام معظم رهبری از 53 تلویزیون‌ پهن پیکر صحن‌های حرم منور رضوی پخش خواهد شد.

آخرین نماز ظهر و عصر سال 1399 نیز از ساعت 11:45 در صحن پیامبر اعظم(ص) اقامه خواهد شد و پس از آن حجت الاسلام راشد یزدی به ایراد سخن می‌پردازد. پس از اقامه نماز نیز برنامه هایی از جمله پخش کلیپ بیانات مقام معظم رهبری با موضوع تمدن نوین اسلام، ذکر دعای توسل توسط مهدی میر داماد، پخش کلیپی با موضوع حاج قاسم سلیمانی اجرا خواهد شد. 

همچنین در روز تحویل سال 200 هزار کیک هم در بین زائران و مجاوران حاضر در حرم مطهر رضوی توزیع خواهد شد.

با تاکید صورت گرفته از سوی تولیت آستان قدس رضوی در ایام نوروز با جدیت روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر ادامه می‌یابد و به میزان افزایش جمعیت زائران، کمیت خدمات بهداشتی از توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده تا استقرار خادمان سلامت باید افزایش یابد.

علاوه بر این، پیرو مصوبات ستاد ملی کرونا، دستورالعمل‌های بهداشتی با جدیت دنبال خواهد شد و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با زائران نیز در کنار آستان قدس رضوی باید آمادگی و پیش بینی‌های لازم را داشته باشند.

بیش از 66 هزار خدمه و خادمیار بارگاه منور رضوی در آستانه و همچنین در ایام نوروز سال 1400 وظیفه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران را دارند و اینک همگی در وضعیت آماده‌باش هستند.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

حس و حال بارگاه رضوی در لحظات پایانی سال ۹۹/ تمهیدات مهیای تحویل سال است