یک زن مسلمان محجبه برای اولین بار رئیس جمهوری یک کشور آفریقایی شد

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
605461a85f164_2021-03-19_12-02

«جان مگوفلی» رئیس جمهوری تانزانیا چهارشنبه شب در اثر سکته قلبی درگذشت و معاون وی، «سامیه صلوحی»،به عنوان رئیس جمهوری این کشور برگزیده شد. وی اولین زن مسلمان محجبه است که ریاست یک کشور آفریقایی را برعهده می گیرد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی ، بر اساس قانون اساسی تانزانیا صلوحی در مدت باقیمانده از دوران ریاست جمهوری مگوفلی که در سال ۲۰۲۵ خاتمه می یابد، به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور تعیین شد.  

صلوحی در حال حاضر تنها زنی است که در آفریقا متصدی پست ریاست جمهوری است و بدین ترتیب وی به شمار اندک زنانی پیوست که در قاره آفریقا به ریاست جمهوری رسیده اند.

صلوحی ۶۱ ساله که به عنوان «ماما سامیه» شناخته می شود ، در سال ۲۰۱۵ به طور غیرمنتظره به عنوان معاون رئیس جمهوری انتخاب شد و بدین ترتیب بر بسیاری از سایر سیاست مداران برجسته حزب «چاما چا مایبندوزی» پیش افتاد  که بیش از ۵۰ سال است بر تانزانیا حکم می راند.

بر اساس گزارش القدس العربی، صلوحی از نظر رویکرد شخصی تفاوت زیادی با مگوفلی دارد  زیرا رئیس جمهوری متوفی، فرد عجولی بود و بیم آن نداشت که بی درنگ و فی البداهه سخن بگوید و احساسات خود را بیان کند در حالی که صلوحی با تامل و درنگ بسیار زیاد سخن می گوید و رفتار می کند.

جان مگوفولی هفتادساله از سال ۲۰۱۵ بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده بود. وی پیش از این عضو پارلمان تانزانیا و وزیر شیلات این کشور بود.

تانزانیا کشوری در شرق آفریقاست که از شمال با کنیا و اوگاندا، از غرب با رواندا،  بوروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو و از جنوب با زامبیا، مالاوی و موزامبیک همسایه ‌است.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

یک زن مسلمان محجبه برای اولین بار رئیس جمهوری یک کشور آفریقایی شد