ایران عدم پایبندی آمریکا به دستورات ICC را اعلام کرد

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
ایران عدم پایبندی آمریکا به دستورات ICC را اعلام کرد

دولت جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه ای به دیوان بین المللی دادگستری، نقض مکرر و عدم پایبندی ایالات متحده آمریکا به دستور موقت ۳ اکتبر ۲۰۱۸ را به دیوان اطلاع داده و از دیوان درخواست کرد به نحو مناسبی واکنش نشان دهد.

معاون نماینده رابط دولت جمهوری اسلامی ایران در این نامه با اشاره به مکاتبات قبلی ایران با دیوان در خصوص نادیده انگاشتن دستور موقت دیوان در پرونده نقض عهدنامه توسط ایالات متحده و عدم اقدام و همکاری آن دولت برای رفع موانع مربوط به صادرات اقلام انسان دوستانه، غذا و دارو، تجهیزات هوانوردی مسافری و امکان پذیر کردن نقل و انتقالات پولی در این موارد و نیز عدم تشدید و توسعه اختلافات اضافه کرد که آمریکا در تمام این مدت با تشدید تحریم ها و ایجاد ممانعت در انجام معاملات موضوع دستور موقت حتی در شرایط حادث پس از همه گیری ویروس کووید ۱۹ دستور موقت را به طور مستمر نقض کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در این نامه از دیوان درخواست کرد تا با توجه به رای صلاحیتی مورخ ۳ فوریه ۲۰۲۱ و ورود به مرحله رسیدگی ماهوی، و نیز در پرتوی ماده ۱۱ جدید التصویب مقررات داخلی دیوان ناظر بر امکان تشکیل کمیته های موردی برای نظارت بر اجرای قرار های صادره توسط دیوان، به این نامه ایران رسیدگی کند.

در این نامه به دیوان توجه داده شده که ضرورت و جهات معقول درخواست دستور موقت توسط ایران که با صدور قرار مورد پذیرش دیوان قرار گرفته است، نمی تواند تا صدور رای ماهوی که احتمالا چند سال به طول خواهد انجامید کنار گذاشته یا نادیده گرفته شود.

این نامه و پیوست های آن در ۲۵۰ صفحه که مستندات مربوط به نقض مکرر و مستمر دستور موقت دیوان توسط آمریکا را نشان می دهد، پنجشنبه ۲۸ اسفند به دبیر کل دیوان در لاهه ارایه شد.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

ایران عدم پایبندی آمریکا به دستورات ICC را اعلام کرد