مصرف دو وعده ماهی در هفته از بروز بیماری قلبی پیشگیری می‌کند

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
60549e39f0b06_2021-03-19_16-21

نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که مصرف منظم ماهی‌های چرب می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در افراد در معرض خطر مانند افرادی که قبلاً بیماری قلبی یا سکته مغزی داشتند، کمک کند.

محققان این مطالعه را بر اساس داده‌های چهار مطالعه روی حدود ۱۹۲ هزار نفر انجام دادند. حدود ۵۲ هزار نفر از این افراد به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد، افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند با مصرف منظم ماهی های چرب از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنند. 

محققان متوجه شدند که عامل این موضوع اسیدهای چرب اُمگا ۳ است که با خطر کمتر بروز مشکلات عمده بیماری ‌های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته مغزی در حدود یک ششم افراد پر خطری که هفته ای دو بار ماهی غنی از امگا ۳ مصرف می کردند، در ارتباط است.

«اندرو منته»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر کانادا، در این باره می‌گوید: مصرف ماهی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی یک مزیت پیشگیری کننده قابل توجه است.

وی افزود: این مطالعه پیامدهای مهمی برای رهنمودهای مربوط به مصرف ماهی در سطح جهان دارد که نشان می‌دهد افزایش مصرف ماهی و به ویژه ماهی‌های چرب برای بیماران قلبی عروقی ممکن است یک مزیت قلبی عروقی نسبی داشته باشد.

به گفته منته، «افرادی که کمتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند، هنوز هم می‌توانند با خوردن ماهی‌های غنی از امگا ۳، از خود در برابر بیماری‌های قلبی عروقی محافظت کنند، اما فواید آن برای سلامتی نسبت به افراد پرخطر کمتر است.»

انجمن قلب آمریکا نیز مصرف دو وعده ۱۰۰ گرمی ماهی در هفته را توصیه می کند. بهترین گزینه در این مورد، ماهی های چرب با دوز بالا اسیدهای چرب اُمگا۳ است. این نوع ماهی ها شامل سالمون، ماهی تن، خال مخالی، قزل آلا دریاچه، شاه ماهی و ساردین است.

البته این گروه قلب هشدار می دهند هر نوع ماهی انتخاب کنید، اما آن را سرخ نکنید؛ چرا که مطالعات نشان می دهد خطر نارسایی قلبی در افرادی که ماهی سرخ کرده مصرف می کنند ۴۸ درصد افزایش می یابد.

به گفته محققان، اسیدهای چرب اصلی اُمگا۳ موجود در ماهی EPA و DHA هستند. EPA دارای خواص ضدالتهابی است که به مقابله با سخت و تنگ شدن عروق خونی که می تواند به حمله قلبی منجر شود کمک می کند. همچنین چربی های اُمگا۳ خون را کمتر در معرض لختگی قرار می دهند و دوز بالای آن می تواند به کاهش تری گلیسیریدها، نوعی چربی خون کمک کند.

محققان تاکید می کنند ماهی های چرب تنها منبع اُمگا۳ نیستند. دانه چیا، دانه کتان و گردو هم از منابع خوب اسید آلفا لینولنیک (ALA) هستند که پیش ماده EPA تلقی شده و سپس به DHA تبدیل می شوند. 

سه اسید چرب تشکیل‌دهنده خانواده امگا-۳ عبارتند از آلفا-لینولنیک اسید (ALA)، ایکوساپنتائنوئیک اسید(EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید(DHA). آلفا- لینولنیک اسید (ALA) در گردو و برخی از انواع گیاهان یافت می‌شود. دو اسید چرب دیگر، یعنی ایکوساپنتائنوئیک اسید (EPA) ودوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) در ماهی مانند سالمون و از جمله در روغن و مکمل‌های ماهی وجود دارد.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

مصرف دو وعده ماهی در هفته از بروز بیماری قلبی پیشگیری می‌کند