روسیه آماده «جنگ سرد» با آمریکا می‌شود

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
6054c31ab5379_2021-03-19_18-58

سخنکوی ریاست جمهوری روسیه گفت: درباره احتمال «جنگ سرد» جدید بین روسیه و آمریکا خود را برای بدترین ها آماده می کنیم ولی در عین حال به بهترین ها امیدواریم.

 «دیمیتری پسکوف» روز جمعه به خبرنگاران گفت که روسیه حتی در پی اظهارات اخیر بایدن رئیس جمهور آمریکا علیه  ولادیمیر پوتین همتای روسی خود برای حفظ روابط با ایالات متحده تلاش خواهد کرد.

 وی در عین حال تصریح کرد: مسکو هنوز از واکنش آمریکا به دعوت پوتین از بایدن برای برگزاری آنلاین گفت و گو مطلع نیست.

وی با بیان اینکه تصریح کرد: درخواست تماس پوتین با بایدن از طریق کانال های دیپلماتیک انجام می شود، اظهار داشت: مسکو نمی تواند اظهارات بایدن را در نظر نگیرد ولی برای ادامه گفت و گو آماده است

پسکوف تصریح کرد در صورت تماس پوتین با بایدن، موضوع اتهامات بی اساس از جانب آمریکا مطرح خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیروز پنجشنبه پس از اینکه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا وی را قاتل خواند، از او برای گفت و گو دعوت کرد.

پوتین از بایدن خواست تا این مذاکرات مجازی را به صورت زنده انجام دهند.

پوتین در اظهارات تلویزیونی با پیشنهاد اینکه این گفت و گو فردا یا روز دوشنبه صورت گیرد، گفت: می خواهم بایدن را به ادامه مباحثه مان دعوت کنم اما مشروط به اینکه این کار را به صورت زنده انجام دهیم.

دو روز پیش ( 27 اسفند مارس) ج بایدن ، رئیس جمهوری آمریکا ، در مصاحبه با «ABC News» گفت که ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، هزینه ادعای مداخله در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 را “پرداخت” خواهد کرد. همچنین ، رئیس جمهور ایالات متحده اجازه توهین شخصی به همکار روسی خود را داد. وی به این سوال  که آیا پوتین را قاتل می داند، پاسخ مثبت داد. البته رئیس جمهور روسیه در پاسخ به سخنان بایدن برای وی آرزوی سلامتی کرد.

پسکوف درباره بیانیه های اروپا مبنی بر متهم کردن پوتین نیز گفت: کاملا با آنها مخالفیم.

پیش از این در اتحادیه اروپا  ادعا شد که پوتین مسئولیت سیاسی برخورد با  “رهبران مخالف” را بر عهده دارد.

سخنگوی کرملین گفت: “نه ، قطعاً نه ، ما به شدت با چنین اظهاراتی مخالفیم.”

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم گفت که کشورش برای وضع دشوار در روابط با ایالات متحده آمریکا آماده شده است.

لاوروف روز جمعه در سخنانی در نشست بنیاد سیاسی گارچاکوف روسیه گفت: وضع روابط با آمریکا در واقع دشوار است اما ما برای چنین سیر اوضاع آماده هستیم.

وی خاطرنشان کرد: روسیه برای همکاری با آمریکا در عرصه هایی که به نفع مسکو است آمادگی دارد و این همکاری باید در شرایط به نفع ما باشد. 

 وزیر خارجه روسیه گفت: در شرایط کنونی نقش تماس های بین المللی از طریق جامعه مدنی افزایش می یابد. 

جامعه اطلاعاتی آمریکا روز سه شنبه گزارش محرمانه ای را درباره دخالت خارجی در انتخابات ۲۰۲۰ منتشر کرد و در آن نتیجه گرفت که پوتین ناظر بر تلاش های گسترده ای با هدف سیاه نمایی نامزدی بایدن بوده است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درباره این گزارش به جورج استفاناپولوس خبرنگار و مجری ای بی سی نیوز گفت که در تماس تلفنی ژانویه(دی) به پوتین درباره واکنش احتمالی به این موضوع هشدار داده بود.

بایدن گفت: او (پوتین) تاوان آن را پرداخت خواهد کرد. ما- من و او- مذاکراتی طولانی داشتیم. شناخت نسبتا خوبی از او دارم. به او گفتم من از شما شناخت دارم و تو هم از من شناخت داری. اگر به این نتیجه برسم که چنین اتفاقی رخ داده است، آماده باشید.

در پی این اظهارات جو بایدن وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سفیرش را از واشنگتن فرا خوانده است.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه عصر چهارشنبه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: آناتولی آنتونف سفیر روسیه در واشنگتن برای رایزنی درباره روابط روسیه و آمریکا به مسکو فرا خوانده شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: دولت جدید آمریکا، نزدیک به دو ماه است که در راس قدرت قرار دارد و بزودی ۱۰۰ روز از آغاز حکومت آن سپری خواهد شد و به این مناسبت باید ارزیابی کرد که اعضای دولت بایدن چه کارهایی می توانند بکنند و در چه اقداماتی چندان موفق نیستند.

غرب ارزش های دمکراتیک را بی ارزش می کند 

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که غرب با خودداری از دعوت از روسیه برای گفت وگوی حرفه ای به منظور یافتن موازنه منافع، ارزش های دمکراتیک را خود تبلیغ می کند، بی اعتبار می کند.

 وی افزود: دعوت های ما از غرب برای گفت و گوهای مشروح و توام با اعتماد متقابل با ارائه شواهد مستند برای بررسی نگرانی های متقابل از طرف کشورهای غربی نادیده گرفته می شود. 

وزیر خارجه روسیه همچنین از تلاش های کشورهای غربی برای سیاسی کردن فعالیت دفاتر مرکزی برخی سازمان های بین المللی و نقض اصل تصمیم گیری با توافق جمعی در سازمان های بین المللی انتقاد کرد.

بی تمایلی غرب برای روابط برابر بر وضع مبارزه با کرونا تاثیر می گذارد 

وزیر خارجه روسیه گفت: وضعیت جهان بخاطر بی تمایلی کشورهای غربی برای بنای روابط و همکاریهای برابر با سایر بازیگران بین المللی دشوارتر می شود که بر وضع مبارزه با کرونا تاثیر منفی می گذارد.

 وی تصریح کرد که علاوه بر تهدیدهای متعدد در سالهای اخیر شامل عدم حل و فصل مناقشات و وضع خطرناک در عرصه ثبات راهبردی، چالش های جدید بوجود آمده است.

به گفته لاوروف، شیوع جهانی کرونا یک تهدید بین المللی است که بر وضع اقتصاد و سیاست جهانی تاثیر منفی گذاشت و همه کشورها را تحت تاثیر قرار داد و بی تمایلی غرب برای همکاری، بر وضع شیوع کرونا تاثیر منفی گذاشته است. 

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

روسیه آماده «جنگ سرد» با آمریکا می‌شود