برای بهبود اقتصاد و تولید در ۱۴۰۰ چه باید کرد؟  

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
6056105609497_605610560949a

یک کارشناس اقتصادی گفت: اصلاح ساختار مالکیتی در کشور، اقتصاد آزاد، از بین بردن انحصارات خاص به گروه‌های خاص، اصلاح نظام اداری، مالیاتی، پولی و بانکی و بهبود فضای کسب‌وکار از جمله ملزومات تقویت تولید و بهبود اقتصاد است.  

با توجه به اینکه سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامگذاری شد، یک کارشناس اقتصادی گفت: مهم‌ترین عامل موثر بر تولید، تغییر نگرش مسئولان اقتصادی به مدیریت اقتصاد است.

برای چند سال پیاپی مجدد سال ۱۴۰۰ هم به اقتصاد و تولید نام گرفت و سال جاری “سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” شد که دلیل آن جدی دنبال کردن جهش تولید است تا در سالی که امروز آغاز شد، جهش ۱۰۰ درصدی تولید تحقق پیدا کند.  

در این زمینه، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت تحقق نیافتن کامل جهش تولید در سال ۱۳۹۹ را وجود موانع و همچنین حمایت نشدن تولید در همه بخش‌ها دانستند و با اشاره به معضل واردات و قاچاق، گفتند: ضعف‌های قانونی و واردات رقیب خارجیِ محصولی که در داخل با همت جوانان در حال تولید است، و یا قاچاق آن از طریق دست‌های خیانتکار، مانع تولید است و موجب شکست خوردن آن می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی، ایجاد مشوّق‌هایی از جمله مشوّق‌های سرمایه‌گذاری را لازمه جهش تولید خواندند و افزودند: اوضاع کسب‌وکار در کشور باید به‌گونه‌ای باشد که افراد به سرمایه‌گذاری در تولید تشویق شوند و از افزایش هزینه‌های تولید جلوگیری شود.

ایشان مشوق‌های اندک در بخش تولید و همچنین بالاتر بودن شاخص هزینه تولید کننده از هزینه مصرف‌کننده در برخی سالها را مانع پیشرفت تولید دانستند و گفتند: حرکت انقلابیِ جهش تولید در سال ۹۹ آغاز و با استقبال مردم مواجه شد و این حرکت باید در سال ۱۴۰۰ که در واقع آغاز یک قرن جدید است، ادامه پیدا کند.

علاوه براین، در این راستا کامران ندری_ یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگویی اظهار کرد: در سال گذشته اقتصاد کشور بالاترین نرخ تورم را تجربه کرد و در کل رشد تولید مناسبی نداشتیم که با توجه به افت تولید در سال‌های گذشته انتظار نداشتیم تا تولید مجدد در سال گذشته کاهش پیدا کند اما این اتفاق رخ داد.  

۹۹ بدترین سال اقتصادی بود 

وی با بیان اینکه ۱۳۹۹ بدترین سال اقتصادی کشور بود که با شیوع ویروس کرونا همراه شد، گفت: موانع زیادی برای تقویت و جهش تولید وجود دارد که اولین عامل موثر برای تولید تغییر نگاه و نگرش مسئولان به اقتصاد و مدیریت آن است و تا زمانی که نگرش اقتصادی مسئولان دچار تحول نشود، نمی‌توان چشم انداز مثبت و روشنی از تولید در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم.  

این کارشناس اقتصادی افزود: بهره وری در اقتصاد به شدت پایین، نوسازی در آن انجام نشده و تکنولوژی‌های تولیدی فرسوده است. همچنین، برای تولید کالاهای داخلی منابع و انرژی زیادی اصراف می‌شود. بی نظمی و بی قانونی در اقتصاد کشور داریم که در دو سال اخیر هم شدت پیدا کرده و نرخ تورم در سال گذشته بسیار از میانگین بالاتر رفته است و مردم به جای اینکه فکر کار و فعالیت اقتصادی باشند، درگیر و نگران این بودند تا ارزش دارایی‌هایشان کاهش پیدا نکند.  

بورس در ۹۹ بیشترین صدمه را به مردم و اقتصاد زد

ندری با بیان اینکه در سال گذشته دارایی کم ریسکی که مردم بتوانند در آن سرمایه گذاری کنند، از بین رفت، ادامه داد: نظام بانکی و پولی کشور ضعف داشته و همچنان هم دارد و بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ بیشترین صدمه را هم به سرمایه گذاران و هم به اقتصاد کشور از نظر افزایش تورم وارد کرد. نظام مالیاتی همچنان با مشکلات مواجه است و از فرار مالیاتی و نبود پایه‌های مالیاتی جدید رنج می‌برد.

وی بیان کرد که برای ۱۴۰۰ بیش از حال حاضر انتظار افت تولید نداریم مگر اینکه سیاست‌های غلطی در پیش گرفته شود. تولید در سال جاری مسیر سختی را در پیش دارد که مهم‌ترین عامل رونق تولید تغییر نگرش و تفکر مسئولان اقتصادی به ویژه در زمینه تعامل با کشورهای دیگر است. تنها عاملی که در پارسال بر تولید اثر مثبت گذاشت، کاهش ارزش پول ملی بود.

کاهش ارزش پول ملی به اقتصاد کمک نمی‌کند 

این تحلیلگر اقتصادی افزود: افزایش صادرات به مردم فشار آورد که نتیجه آن را می‌توان در کمبود روغن، مرغ و کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر مشاهده کرد که بعد از دوران جنگ بی سابقه بوده است.

وی با اعلام اینکه سیاست کاهش ارزش پول ملی کمکی به اقتصاد نمی‌کند، گفت: نامگذاری سالجاری اقدام بسیار درستی است که امیدوارم  از اقتصاد و تولید حمایت شود.

ندری در پایان به دولت آینده برای مدیریت اقتصاد در سالجاری پیشنهاد کرد: اصلاح ساختار مالکیتی در کشور، اقتصاد آزاد، از بین بردن انحصارات خاص به گروه‌های خاص، اصلاح نظام اداری، مالیاتی، پولی و بانکی و بهبود فضای کسب‌وکار از جمله ملزومات تقویت تولید و بهبود اقتصاد است.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

برای بهبود اقتصاد و تولید در ۱۴۰۰ چه باید کرد؟