رئیس پنتاگون: هنوز تصمیم نهایی را درباره خروج از افغانستان نگرفته‌ایم

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
رئیس پنتاگون: هنوز تصمیم نهایی را درباره خروج از افغانستان نگرفته‌ایم

وزیر دفاع آمریکا گفت: رئیس جمهور بایدن هنوز تصمیم نهایی را در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نگرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران در دهلی نو گفت: من می دانم که گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه رئیس جمهور تصمیمی در مورد نگه داشتن نیروها تا نوامبر گرفته است – تا ماه نوامبر البته من یک فرد اصلی در این بحث ها هستم و از نظر من رئیس جمهور تصمیمی اتخاذ نکرده است.

وی تاکید کرد: هیچ تصمیمی در مورد مدت اقامت یا تعداد نیروها در این مورد اتخاذ نشده است.

آستین روز جمعه برای یک سفر سه روزه وارد دهلی نو شد. رئیس پنتاگون با نخست وزیر هند ، نارندرا مودی و وزیر امور خارجه هند ، سوبراهمانیام جیشانکار گفتگو کرد.

طالبان از آمریکا خواسته است تا خروج نیروهای خود را از افغانستان تا اول ماه مه طبق توافق سال گذشته به اتمام برساند. سهیل شاهین ، یکی از اعضای تیم مذاکره طالبان در مذاکرات در مسکو ، گفت که اگر نیروهای آمریکایی بیش از مهلت مه در افغانستان بمانند ، توافق نامه فوریه 2020 با طالبان را نقض می کنند. بایدن در اوایل این هفته به ای بی سی نیوز گفت که همه سربازان آمریکایی می توانند تا اول ماه مه افغانستان را ترک کنند اما “سخت خواهد بود”.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که تصمیم نهایی در مورد عقب نشینی نیروها هنوز اتخاذ نشده است و واشنگتن در حال رایزنی با متحدان خود در این زمینه است. رسانه های آمریکایی در اوایل هفته جاری گزارش دادند که دولت بایدن در حال بررسی تمدید استقرار نیروهای آمریکا در افغانستان به مدت 6 ماه است به جای اینکه همه کارکنان را در موعد مقرر در اول ماه مه خارج کند.

در تاریخ 29 فوریه سال 2020 ، آمریکا و طالبان در دوحه ، قطر ، توافق نامه صلح را امضا کردند که شرط خروج تدریجی نیروهای آمریکایی و همچنین آغاز مذاکرات داخل افغانستان و تبادل زندانیان بود. این گفتگوها چندین بار به تأخیر افتاد تا اینکه دولت افغانستان و طالبان موفق شدند در مورد روند تبادل زندانیان به توافق برسند. دولت افغانستان و طالبان گفتگوهای صلح را در سپتامبر سال گذشته در دوحه آغاز کردند.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

رئیس پنتاگون: هنوز تصمیم نهایی را درباره خروج از افغانستان نگرفته‌ایم