فوت علی، مهرداد و کرانچار را باور نمی‌کنم

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
6056f9191d355_2021-03-21_11-13

سرمربی اسبق پرسپولیس سالی بدون کرونا و موفقیت را برای تک تک ایرانی‌ها آرزو دارد و امیدوار است پرسپولیس در فصل جاری هم موفقیت‌های قبلی‌اش را تکرار کند.

برانکو ایوانکوویچ در گفت‌وگویی نوروزی به نکات خوبی اشاره کرد. از خاطراتش با پرسپولیس و هوادارانش و خبرهای تلخی که در چند ماه اخیر به گوش او رسیده است.

پرسش و پاسخ ما با پروفسور پرسپولیس را می‌توانید در زیر بخوانید:

– در مورد دستاوردهای حضورتان در فوتبال ایران صحبت می کنید؟

طبق آمار و نتایجی که من در تیم ملی و پرسپولیس  کسب کرده ام مشخص است و نشان می دهد بهترین اتفاقات را در فوتبال ایران رقم زده ام و توانسته ام بین سایر مربیان شرایط خوبی را داشته باشم. من در پرسپولیس نتایجی را کسب کردم که می توان گفت بهترین نتایج ممکن بود. در حالی که در 3 فصل متوالی قهرمانی در لیگ را داشتم در سال اول حضورم هم پرسپولیس فقط به خاطر تفاضل گل بود که جام را از دست داد. فتح سوپرجام و قهرمانی در جام حذفی و 2 حضو در نیمه نهایی و یک فینال آسیایی مجموعه ای از اتفاقاتی بود که در حضورم در پرسپولیس رقم خورد تا بهترین مربی خارجی این تیم شوم.

– از این نتایج هم راضی هستید؟

به نظرم پرسپولیس را که یک کاخ باشکوهی است و هواداران صاحبان اصلی آن هستند را گردگیری کردم و دوباره آن را به معرض تماشای همه قرار دادم که اتفاقات خوبی برای من و پرسپولیس بود.

– از هواداران پرسپولیس گفتید. شما همواره رابطه صمیمانه‌ای را با آنها داشتید. دل‌تان برای تشویق‌های ایسلندی با آنها تنگ نشده است؟

فوتبال فقط برای مردم و شادی و هیجان آنها است و واقعا احساس غرور دارم که طی مدت حضورم در پرسپولیس و فوتبال ایران یک رابطه خوب، صمیمانه و دو طرفه با هواداران داشتم. چرا که نه؛ واقعا  دلم  برای آنها تنگ شده است و همین طور برای تشویق های ایسلندی شان. آن لحظات برای من یک لحظات به یاد ماندنی بود که بعد از هر بازی شادی مردم و هواداران را می دیدم و خودم را در آن سهیم می دانستم. آن رابطه یک ارتباط احساسی فوق العاده بود که بارها در سال های قبل برای من رقم خورد.

– حسرت و ماموریت نیمه تمامی در فوتبال ایران ندارید؟

با وجود فینالیست شدن با پرسپولیس حضورم در این تیم یک  قهرمانی در آسیا را کم داشت تا کلکسیونم در این تیم کامل شود که متاسفانه این امر  میسر نشد. در آن فینال 5 روز قبل از بازی کاشیما برای پرسپولیس یک دیدار در لیگ گذاشتند و ما مجبور شدیم برابر سایپا که بازی سختی برای ما بود، به میدان برویم. پس از آن 11 ساعت پرواز به سمت ژاپن داشتیم که ما فقط یک شب فرصت تطابق با ساعت این کشور را داشتیم. متاسفانه در آن دوره حمایتی از ما نشد و به نوعی عرصه برای مان تنگ شده بود. محدودیت نفری که در آن زمان برای پرسپولیس پیش آمده بود به گونه ای بود که ما با 10 بازیکن اصلی و چند جوان برای آن بازی آماده شده بودیم. نفراتی مثل احسان علوان زاده، آدام همتی و….. که با تجربه کم در تیم حضور داشتند اما احساس غرور دارم که با آن شرایط یک گام پا پس نگذاشتیم و واقعا حیف شد که جام به ما نرسید.

– در حال حاضر چه هدفی را با تیم ملی عمان پیش روی خود دارید؟

بدون شک راه یابی به جام جهانی اصلی ترین هدفی است که ما در جستجوی آن هستیم. در این میان حریفان سر سختی را در برابر خود می بینیم اما در نهایت می خواهیم این اتفاق را برای عمان رقم بزنیم و با کمک اعضای تیم به جام جهانی قطر برویم.

– به بازگشت به فوتبال ایران هم فکر می‌کنید؟

بله. چرا که نه. من  مربی حرفه ای هستم اگر شرایط ایجاد شود و پیشنهادی برسد با غرور بار دیگر این تجربه خوب را تکرارخواهم کرد. البته در شرایطی که در ایران منع ورود بازیکن خارجی رقم خورده در صورتی که پیشنهادی برسد باید این موضوع هم برطرف شده باشد تا بخواهم دوباره در فوتبال ایران حضور پیدا کنم.

– در ماه‌ها و روزهای قبل اتفاقات تلخی را پشت‌سر گذاشتید. یکی از این اتفاقات، فوت مهرداد میناوند و علی انصاریان بود!

این اتفاقات واقعا مرا ناراحت کرد. اول از فوت مهرداد و علی بگویم که واقعا اتفاق تلخی بود. هر دو آنها شاگرد من بودند و خدمات زیادی را برای فوتبال ایران و پرسپولیس داشتند. به خصوص میناوند که آشنایی من با او به زمان حضورش در فوتبال اتریش بر می گردد. مهرداد در سال های اخیر و پس از فوتبالش هم همواره در کنار پرسپولیس بود و اتفاقات این تیم برای او مهم بود و آن را پیگیری می کرد. واقعا تلخ است که دیگر او و انصاریان را نداریم.

– و فوت زلاتکو کرانچار که تلخی دیگری برایتان بود!

واقعا همین طور است. من از اتفاقی که برای او رخ داد خیلی ناراحت شدم. او یکی از بهترین دوستانم بود و یک انسان جنتلمن. خبر فوت او شوک بدی برای من بود که باور آن برایم سخت است و غیرقابل هضم.

– از این اتفاقات تلخ بگذریم کمی در مورد سال نو ایرانی‌ها برایمان صحبت کنید!

ایرانی ها عید و نوروز جالبی دارند که من در سال هایی که در ایران بودم با خیلی از رسوم عیدتان آشنا شدم و از آن واقعا لذت می بردم. از رسم چهارشنبه سوری گرفته تا چیدن سفره هفت سین که حتی در هتل ها و فرودگاه ها و مراکز خرید ایران در آستانه سال نو مهیا بود. اتفاق جالب دیگر در سال نوی ایرانی رابطه خوب مردم و دید و بازدیدها و سفرهای شان بود که واقعا جذاب بود که من به عنوان یک خارجی از این رابطه فوق العاده لذت می بردم. من با هفت سین آشنا هستم و در این بین ماهی قرمزش را بیشتر دوست دارم چون نشانه بخت آوری و شانس آوری است.

– در بهار 1400 چه آرزویی برای مردم ایران دارید؟

بزرگترین آرزویم برای نه تنها مردم ایران بلکه برای همه مردم دنیا این است که کل دنیا ویروس کرونا را پشت سر بگذارد و مردم بدون ترس و استرس بتوانند به زندگی عادی شان برگردند. برای پرسپولیس و هواداران واقعا فوق العاده اش هم آرزوی موفقیت دارم.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

فوت علی، مهرداد و کرانچار را باور نمی‌کنم