روابط ایران و چین در سال جدید تحولات بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
605732efd35ca_605732efd35cf

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن در توئیتی نوشت: با فروکش کردن ویروس کرونا، روابط ایران و چین در سال جدید تحولات بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

محمد کشاورززاده امروز (یکشنبه) در توئیتی با اشاره به برگزاری مراسم نوروز در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن نوشت: شب گذشته جشن نوروز را در محل سفارت میزبان ایرانیان مقیم و خانواده همکاران بودم.

امیدوارم سال نو سالی پر از برکت و شادی برای همه ایرانیان در اقصی نقاط دنیا به خصوص ایرانیان مقیم چین باشد.

وی همچنین افزود: با فروکش کردن ویروس کرونا روابط ایران و چین در سال جدید تحولات بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

گفتنی است، کشاورززاده چندی پیش در توئیتی با بیان اینکه بازار مصرف چین می‌تواند یکی از قطب‌های پرسود صادراتی کشورمان باشد، عنوان کرده بود: روابط ایران و چین علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، آرام ولی روان در مسیر درست گام بر‌می‌دارد. (اینجا بخوانید)

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ در پیامی ضمن تبریک سال نو چینی با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین، گفت: تلاش مشترک مردم دو کشور در مبارزه با کرونا که موجب گسترش پیوندهای دوستی دو ملت شد، قطعا به توسعه روابط دوجانبه کمک خواهد کرد.

گفتنی است سال ۲۰۲۱ مصادف با پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چندی پیش درباره نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین گفت: در سفر اخیر ظریف به چین این موضوع بحث شد، متون مبادله شده است و این نقشه راه همکاری بلندمدت بین ایران و چین است و انشاءالله در جریان است.

به جهت اینکه این سند به مسائل روز نمی‌پردازد، با دقت در حال گفت‌وگو هستیم که برای این روابط چارچوب بلندمدت مشارکت راهبردی را تعریف کنیم.

وی در اظهارنظر دیگری بیان کرد: روابط ما با چین به مشارکت راهبردی رسیده است و سند نقشه راه ۲۵ ساله نه تنها کمرنگ نخواهد شد، بلکه با جدیت پیگیری ‌می‌شود.

سیاست فعلی ایران براساس تحولات روز تصمیم گیری نمی‌شود. سیاست ما براساس نگاه بلندمدت ما به تحولات جهانی و منطقه‌ای است.

.
منبع: خبر فوری / https://www.khabarfoori.com

روابط ایران و چین در سال جدید تحولات بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد