نگاهی به بهترین سریال های مستند خارجی در سال 2020

  • شرح خبر
  • سایر اخبار

معرفی برترین سریال های مستند خارجی سال ۲۰۲۰ از نگاه سایت IMDb/ از مستند The Last Dance درباره مایکل جردن تا مستند تلویزیونی Tiger King با حضور جو اگزاتیک

اختصاصی سلام سینما- شاید اینکه بگوییم امروزه زندگی واقعی از فیلم‌‌ها شوکه‌کننده‌تر هستند، درست نباشد اما مستندسازان همواره به این جمله باور دارند. مدیوم سینمای غیرداستانی در حال ورود به محبوب‌ترین دوره‌‌ی تاریخی خود است و آثار مستند امسال نیز درخشان بوده و به صورت هدفمند، مسائل عمده‌ی روز جهان را مورد بررسی قرار داده‌اند.

از «ببر شاه»(Tiger King) گرفته تا «محاکمه‌های گابریل فرناندز»(The Trials of Gabriel Hernandez) نه تنها مخاطب را هیجان‌زده می‌کنند بلکه با خلاقیت و شوقی که به خرج می‌دهند، پا را فراتر از یک اثر معمولی می‌گذارند. اینجا با ده سریال مستند برتر سال 2020 از نگاه سایت ‌IMDB آشنا می‌شویم.

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb

1- ببر شاه (Tiger King)

ژانر: مستند، جنایی

امتیاز: 7.6 (64332 رأی)

نگاهی به بهترین سریال های مستند خارجی در سال 2020

در اواخر ماه مارچ هنگامی که دنیا در قرنطینه رفته بود،‌ پخش سریال مستند «ببر شاه»(Tiger King) در نتفلیکس آغاز شد که به شکلی بی‌مبالات و بحث‌برانگیز به جرم‌های پنهان تحت مالکیت گربه‌های بزرگ در ایالات متحده می‌پردازد.

در این مستند 7 قسمتی با پیچ‌ها و گره‌های داستانی زیاد، مخاطبان به دو دسته‌ی طرفداران «جو اگزاتیک» و طرفداران «کارول باسکین» تقسیم می‌شوند. این مستند، مخاطبان را در جریان مسائل حقوق حیوانات و تحقیقات جنایی می‌گذارد.

تأثیرات فرهنگی «ببر شاه»(Tiger King) از خود این سریال مستند فراتر رفته است تا جایی که لباس‌های طرح پلنگی دوباره مُد شده‌اند و ماه سپتامبر «کارول باسکین» در برنامه‌ی «رقصیدن با ستاره‌ها»(Dancing With The Stars) به عنوان شرکت‌کننده حضور یافت.

 

2- آخرین رقص (The Last Dance)

ژانر: مستند، بیوگرافی، تاریخی

امتیاز: 9.2(76176 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - آخرین رقص (Last Dance)

مستند «آخرین رقص»(The Last Dance) درباره‌ی جزئیات ظهور «مایکل جردن» و تیم شکست‌ناپذیر «شیکاگو بولز» در فصل 98-97 لیگ ملی بسکتبال آمریکا است که قرار بود ماه ژوئن در شبکه ESPN پخش شود اما با شروع قرنطینه، ESPN شروع پخش آن را تا میانه‌ی ماه آپریل عقب کشید.

این مستند ده قسمتی شامل ویدئوها و مصاحبه‌های دیده‌نشده از بازیکنان و مربیان است و هدیه‌ای بزرگ برای طرفداران لیگ ملی بسکتبال آمریکا که ماه‌ها از شنیدن صدای لغزش کتانی‌های بسکتبالیست‌ها روی کف سالن‌ها محروم مانده بودند، به شمار می‌رود.

«آخرین رقص»(The Last Dance) مخاطب را با زندگی قهرمانان بزرگ دیگری مثل «اسکاتی پیپن» و «دنیس رودمن» آشنا می‌کند و در پایان چیزی که همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم را تأیید می‌کند:«هیچ ورزشکاری بهتر از مایک وجود ندارد.» قسمت پنجم این مستند به «کوبی برایانت» فقید که ژانویه 2020 در حادثه‌ی سقوط هلیکوپتر از دنیا رفت، تقدیم شده است.

 

3- سر به سر گربه‌‌ها نگذار: شکار یک قاتل اینترنتی (Hunting An Internet Killer)

ژانر: مستند، جنایی

امتیاز: 8 (35970 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - سر به سر گربه‌‌ها نگذار: شکار یک قاتل اینترنتی (Hunting An Internet Killer)

با اینکه شروع وحشتناک «سر به سر گربه‌‌ها نگذار: شکار یک قاتل اینترنتی باعث منصرف شدن بسیاری از مخاطبان از ادامه‌ی تماشای آن شد، اما ادامه‌ی این مستند سه قسمتی یک معمای جنایی واقعیِ سرراست و جذاب بود که توسط گروهی از کاراگاهان اینترنتی، یک قاتل فراری و پایان‌بندی شوکه‌کننده به کمال رسید.

در «سر به سر گربه‌‌ها نگذار: شکار یک قاتل اینترنتی» از پروفایل‌های فیسبوک با اسامی قاتل‌های معروف سینما مثل «الکس دلارج» در فیلم «پرتقال کوکی»(A Clockwork Orange) و «کاترین ترمل» در «غریزه‌ی اصلی» استفاده شده است.

 

4- عهد (The Vow)

ژانر: مستند

امتیاز: 7 (2919 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - عهد (The Vow)

زمانی بود که نمی‌توانستیم «NXIVM» را تلفظ کنیم و از اقدامات شنیع شرکت‌های چندلایه بی‌خبر بودیم تا اینکه با شروع پخش سریال مستند جذاب «عهد»(The Vow)، این مسئله مانند یک بمب ترکید و تبدیل به موضوع اصلی در نیمه‌ی دوم سال شد.

بحث‌هایی که پیرامون «عهد»(The Vow) شکل گرفت باعث شد تا عدالت برای مغز متفکر این شرکت «کیت رانیر»، همدستش «کلیر برانفمن» و یکی از مأموران اصلی این شرکت «الیسون مک» اجرا شود.

هرچقدر که فکر می‌کنید این مینی سریال مستند میخکوب‌کننده، سهمگین و تلخ است، باید بدانید که حضور احتمالی «رانیر» در قسمت دوم این مستند، شاید باعث شود تا در پایان سال 2021 نیز درباره‌ی این موضوع صحبت کنیم.

 

5- جفری اپستین: ثروتمند پلید (Jeffrey Epstein: Filthy Rich)

ژانر: مستند، جنایی

امتیاز: 7.1 (16706 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - جفری اپستین: ثروتمند پلید (Jeffrey Epstein: Filthy Rich)

درک احساس‌گرایی ساختگی در یک مستند کار سختی نیست. وقتی سازندگان یک مستند برای ارا‌ئه‌ی داستان دستشان باز است، اثر نهایی بیشتر از اینکه گزارشی از حقایق باشد، شبیه به یک برنامه رئالیتی می‌شود. ولی برای ساختن مستندی درباره «جفری اپستین» نیازی به دود و آینه ندارید. داستان او ذاتاً شوکه‌کننده است.

دستگیری میلیاردر نیویورکی و متعاقباً مرگ او خبر بزرگی بود. اما مصاحبه‌هایی با قربانیان او، جزئیات وحشتناکی را ارائه می‌دهد که مخاطبان از شنیدن آنها شوکه‌ می‌شود.

 

6- در تاریکی خواهم رفت (I’ll Be Gone In The Dark)

ژانر: مستند، جنایی

امتیاز:  7.4 (4470 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - در تاریکی خواهم رفت (I’ll Be Gone In The Dark)

طرفداران جنایات واقعی از مستند «در تاریکی خواهم رفت»(I’ll Be Gone In The Dark) که از رمانی به قلم «میشل مک نامارا» به همین نام الهام گرفته شده است، استقبال بی‌سابقه‌ای کرده‌اند. رمان «مک نامارا» موجب شناختن و محکومیت یک قاتل سریالی به نام «جوزف دی آنجلو» شد.

اسم مستعار «قاتل ایالت طلایی» را «مک نامارا» برای «دی آنجلو» انتخاب کرد اما آنقدر زنده نماند تا نتیجه‌ی کارش را ببیند و موفقیت خود را جشن بگیرد. امیدواریم خبر محکومیت «دی آنجلو» در دیار باقی به او رسیده باشد.

 

7- روی زمین با زک افرون (Down to Earth With Zac Efron)

ژانر: مستند

امتیاز: 8.1 (4903 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - روی زمین با زک افرون (Down to Earth With Zac Efron)

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید به مستندی درباره‌ی سفر یک سلبریتی و رفیقش به دور دنیا که با سوال‌هایشان مزاحم متخصصان می‌شوند، اهمیت دهید. اما اگر یک یا دو قسمت از این سریال مستند را تماشا کنید، متوجه می‌شوید «زک افرون» و «دارین اولین» دو نابغه‌ی کنجکاوند که به دنبال شناختن و به اشتراک گذاشتن نیروی برق‌آبی، کشاورزی پایدار و مسائلی از این دست در سفرهایشان به ایسلند، ایتالیا و پرو هستند.

باید به نتفلیکس برای سرمایه‌گذاری بر روی این دو نفر که در پایان 8 قسمت برای مخاطب مثل دو رفیق صمیمی می‌شوند، آفرین گفت. امیدواریم که با این دو نفر برای فصل دوم این سریال مستند نیز همراه شویم.

 

8- مک میلیونز (Mac Millions)

ژانر: مستند، جنایی، تاریخی

امتیاز: 7.2 (5515 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - مک میلیونز (Mac Millions)

داستان واقعی کلاهبرداری هوشمندانه در قالب قرعه‌کشی 24 میلیون دلاری (معادل 8 میلیون مافین تخم مرغی) مک‌دونالد حتی اگر تخیلی باشد نیز بسیار عجیب است. اما از آنجا که به خوبی می‌توان با مستند «مک میلیونز»(Mac Millions) داستان زندگی واقعی «جری جیکوبسون» که از طریق این شرکت فست فود پول کلانی طی ده سال به جیب زد، ارتباط برقرار کرد، کار برای درک پیچ‌ها و گره‌های این داستان را آسان‌تر می‌شود.

 

9- پاندمی: چگونه جلوی شیوع را بگیریم (Pandemic: How to Prevent An Outbreak)

ژانر: مستند

امتیاز: 6.3 (2493 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - پاندمی: چگونه جلوی شیوع را بگیریم (Pandemic: How to Prevent An Outbreak)

در یک تصادف نه چندان غیرمنتظره، پخش مستند «پاندمی: چگونه جلوی شیوع را بگیریم»(Pandemic: How to Prevent An Outbreak) اواسط ژانویه، تنها چند هفته قبل شروع یک بحران جهانی که این سریال به دنبال هشدار دادن درباره‌ی آن بود، در نتفلیکس شروع شد.

«پاندمی: چگونه جلوی شیوع را بگیریم»(Pandemic: How to Prevent An Outbreak) یک کلاس آموزشی درباره‌ی پاندمی است که به تلاش‌های جامعه‌ی متخصصین برای جلوگیری از دنیاگیری بعدی، مصائب افرادی که در خط مقدم مقابله با آن هستند و چالش‌های واکسینه کردن جمعیت‌های بزرگ، می‌پردازد.

 

10- محاکمه‌های گابریل فرناندز (The Trials of Gabriel Hernandez)

ژانر: مستند، جنایی

امتیاز: 8.2 (7473 رأی)

بهترین سریال های مستند خارجی سال 2020 از نگاه IMDb - محاکمه‌های گابریل فرناندز (The Trials of Gabriel Hernandez)

تماشای «محاکمه‌های گابریل فرناندز»(The Trials of Gabriel Hernandez) قلب وروحمان را به درد می‌آورد. این مستند به پرونده‌ی برخوردهای وحشتناکی می‌پردازد که «گابریل» هشت ساله قبل از مرگ آن را تحمل کرد و موسسه‌های مدنی در محافظت از حقوق او شکست خوردند.

این مستند جنایی ما را با فعالین اجتماعی، پرستاران، امدادگران، کارمندان دولت، همسایه‌ها و بستگانی آشنا می‌کند که نام «گابریل» را زنده نگه داشته‌اند و به سبب فاجعه‌ای که برای «گابریل» رخ داد، برای کمک به سایر کودکانِ در خطر، قانون‌هایی وضع کرده‌اند.

بهترین مستندی که در سال 2020 تماشا کرده‌اید چیست؟

خبرهای مرتبط:

معرفی بهترین فیلم های مستند قرن 21


بهترین سریال های خارجی سال 2020 از نگاه کاربران سایت IMDB

.
منبع: سلام سینما | https://www.salamcinama.ir

نگاهی به بهترین سریال های مستند خارجی در سال 2020