درخت لوز (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری درخت لوز

درخت لوزیا گاروم زنگی در استان هرمزگان، گاروم زنگی و در استان سیستان و بلوچستان، بیدام نامیده می شود. در زبان انگلیسی به نام های بادام هندی، بادام دریا، بادام گرمسیری و بادام مالابار (country-almond, Indian-almond, Malabar-almond, sea-almond, tropical-almond) خوانده می شود. جزء گیاهان گلدار در رده ی دولپه ای ها و راسته موردسانان، تیره ی گاروم زنگیان و سرده ی Terminalia با نام علمی Terminalia catappa می باشد. واژه ی لوز ریشه ی عربی به معنای بادام دارد. در مناطق رویش معمولاً این درخت را بادام (نوعی بادام) نامگذاری کرده اند. این نامگذاری به خاطر شباهت ظاهری میوه این گیاه با بادام و نیز مغز خوردنی آن است که از نظر شکل و مزه شبیه به مغز بادام می باشد. گفتنی است نام این درخت در زبان تلوگو (سومین زبان بزرگ هند) بادام چِتو (Badam chettu) و در زبان فرانسوی بادامیر (Badamier) است که هر دو برگرفته از زبان فارسی است.
تصویر

شرایط محیط رشد درخت لوز

  • از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل نیاز دارد.
  • معمولاً در انواع خاک ها (رسی، شنی، لومی، قلیایی و اسیدی) می روید. ولی به خاک های به خوبی آبیاری شده و دارای مواد غذایی کافی را ترجیح می دهد.
  • نسبت به باد، خشکی و شوری نیز بسیار متحمل است.

خصوصیات گیاهشناسی درخت لوز

گیاه “بادام گرمسیری” یا “بادام دریا” یکی از درختانی است که عموماً در نواحی گرمسیری آسیا، آفریقا و استرالیا می روید. این درخت دارای رشد قائم و شاخه هایی با رشد افقی است که تا حدود 35 متر ارتفاع نیز می تواند رشد کند.

بادام گرمسیری دارای میوه هایی کرکدار است که معمولاً توسط آب پراکنده می شوند. بذرهای میوه ها، زمانی که کاملاً بالغ و رسیده شدند، قابل خوردن هستند و طعمی مشابه طعم و مزه ی بادام دارند. این درخت با افزایش سن، تاجی گسترده تر و شکلی مشابه گلدان پیدا می کند.

برگ ها بزرگ، به طول 15 تا 25 سانتیمتر و پهنای 10 تا 14 سانتیمتر، تخم مرغی شکل، به رنگ سبز تیره، براق و چرمی است. این برگ ها در طول فصل خشک، خزان می کنند. برگ ها قبل از خزان کردن، به رنگ قرمز مایل صورتی یا قهوه ای مایل به زرد تغییر رنگ می دهد و حاوی رنگیزه هایی نظیر ویولازانتین (Violaxanthin)، لوتئین (Lutein) و زآزانتین (Zeaxanthin) می باشد.

این درخت، درختی یکپایه بوده که گل های نر و ماده به صورت مجزا روی یک درخت تشکیل می شوند. گل ها حدود یک سانتیمتر قطر داشته و به رنگ سفید تا سفید مایل به زرد، نامشخص و فاقد گلبرگ است. و به صورت جانبی یا انتهایی تشکیل می شود.

میوه از نوع میوه های شفت، به طول 5 تا 7 سانتیمتر و پهنای 3 تا 5.5 سانتیمتر است. این میوه ها در ابتدا به رنگ سبز، به مرور زمان به رنگ زرد و در نهایت، میوه های رسیده به رنگ قرمز مشاهده می شوند. هر میوه شامل یک بذر می باشد.

روش تکثیر درخت لوز

تکثیر گیاه بادام گرمسیری یا بادام دریا از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.

میوه درخت گاروم زنگی

بیضی شکل و در رنگ های قرمز و زرد به اندازه بادام است و مزه شیرین و کمی ترش دارد.
وی افزود: این درخت در استان به صورت پراکنده کشت می شود وآماری از سطح زیر کشت در دست نیست .

برداشت گاروم زنگی

از نیمه مرداد آغاز شده و تا اواخر شهریور ادامه دارد .
این درخت تا 35 متر شبیه به چتر چند طبقه رشد می کند و به خاطر زیبایی و سایه دار بودن به عنوان درخت زینتی در مناطق شهری کاشته می شود.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«درختچه, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!