گیاه ساکولنت (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری گیاه ساکولنت

ساکولنت به هر گیاهی که دارای اندام های گوشتی، سفت و ذخیره کننده ی آب است، اطلاق می گردد.

ساکولنتها از دسته گیاهان گوشتی هستند. گیاهان ساکولنت بسیار سازگارند و تحمل بالایی به کم آبی و دمای بالا دارند. نگهداری از آنها در محیط آپارتمان ساده است و به تنهایی یا در کنار گیاهان دیگر زیبایی خاصی را به محیط زندگی شما می بخشند.

نیازهای اکولوژیک ساکولنت

نور مورد نیاز:

ساکولنت ها به نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارند که باز به منطقه و شدت نور خورشید بستگی دارد ساکولنت ها را می توان با نور مصنوعی با لامپ های مخصوص هم پرورش داد. بعضی از ساکولنت ها مانند هاورتیاها در زیر نور بنفش رشد بهتری دارند.

دقت داشته باشید برخی ساکیولنت ها در تمام طول سال نیاز نوری بالایی دارند و باید نور خورشید را به طور کامل دریافت کنند البته نور باید به تمام بدنه ی گیاه برسد نه این که فقط به یک طرف گیاه نور بتابد. اگر ساکولنت ها نور مورد نیاز خود را دریافت نکنند رشد خوبی نخواهند داشت سرحال نخواهند بود و به احتمال قوی گل هم نخواد داد.

تفاوت ساکولنت و کاکتوس

هر دو گونه گیاهان ساکولنت و کاکتوس ها از دسته گیاهان گوشتی و آبدار هستند اما ذکر این نکته ضروری است که کاکتوسها زیر مجموعه ای کوچک از ساکولنتها هستند. به عبارت دیگر هر کاکتوسی ساکولنت است ولی هر ساکولنتی کاکتوس نیست !

به طور کلی تفاوت اصلی ساکولنت و کاکتوس در چهار مورد نوع و نحوه قرارگیری تیغها، وجود آروئل (برآمدگی موجود بر سطح کاکتوس که از آن تیغ ها، گل ها و ساقه های جانبی می روید)، شکل گل و وجود یا عدم وجود برگ است. این تفاوتها به شرح زیر میباشد:

  1. همه کاکتوسها دارای آروئل هستند در صورتیکه ساکولنتها فاقد این برآمدگی گیاهی میباشند.
  2. تیغها در کاکتوس در هر آروئل بیشتر از یکی رشد میکند در حالیکه ساکولنتها دارای تیغهای تکی و منظم هستند و بیشتر انواع آن نیز بدون تیغ میباشد.
  3. به طورکلی غالب کاکتوسها به جز چند واریته خاص بدون برگ هستند.
  4. گل های کاکتوس معمولا بزرگ، بسیار پیچیده و چشمگیر می باشند.

دما:

این گیاهان دمای بالا و پایین را به راحتی تحمل میکنند با این وجود تلاش کنید تا شرایط ثابت دمایی را برای گیاه حفظ نمایید.

آبیاری:

نیاز آبی ساکولنتها بسیار کم است. میزان و مقدار آبیاری گیاه به شرایط محیطی و دما بستگی دارد. در محیط آپارتمان دو هفته یکبار آبیاری کافی است و در فصل زمستان که گیاه به خواب میرود ماهی یکبار به آن آب بدهید.

کوددهی:

در مورد این گیاه لازم است کوددهی را حداقل تا ۶ ماه اول انجام ندهید. بعد از آن هر ماه یکبار کود بدهید.

خاک:

ساکولنتها را در هر خاکی میتوان پرورش داد. البته توجه داشته باشید در خاک این گیاه به هیچ عنوان از خاکبرگ و کوکوپیت استفاده نکنید، چراکه جاذب آب هستند و باعث پوسیده شدن گیاه میشوند، همچنین خاک زهکش مناسب داشته باشد تا از تجمع آب پیشگیری شود.

نحوه تکثیر ساکولنت

ازیاد بیشتر گونه های ساکولنت بسیار ساده است. به این منظور تعدای از برگهای سالم و قوی ساکولنت رو بچینید و روی خاک گلدان قرار بدهید.

گلدان یا ظرف برگ ها را در محلی که نور غیر مستقیم دریافت کند و به اصطلاح نیمه سایه باشد قرار دهید، دقت کنید که قلمه های برگ را دور از آفتاب مستقیم نگهداری کنید چرا که نور آفتاب باعث خراب شدن قلمه ها میشود. علاوه بر آن لازم است دمای محل نگهداری معتدل باشد. با حفظ رطوبت مورد نیاز برگ از طریق آبپاشی روزانه خاک، در مدت زمان حدودا ۴ هفته برگ ها ریشه میزنند و پس از گذشت ۶ تا ۷ هفته گیاه جدید قابل دیدن است.

هرس ریشه ساکولنت

از جمله کارهایی که می توان در هنگام تعویض گلدان انجام داد هرس کردن ریشه های گیاه است هر چند این روش مخالفین و موافقین زیادی دارد و هر کدام برای انجام دادن یا ندادن آن دلایل خاص خود را دارند ما این عمل را پیشنهاد نمی کنیم ولی به توضیح آن می پردازیم هرس ریشه به منظور تحریک ریشه های ذره بینی گیاه برای رشد بیشتر انجام می شود که به این صورت که ریشه های بلند گیاه در هنگام تعویض گلدان کوتاه می شود تا گیاه مجبور به تولید ریشه های فرعی شود و گفته می شود در رشد و شکل گیری گیاه نقش مهمی دارد.

کودها و هورمون های ریشه ساکولنت

پس از هر بار تعویض گلدان شک جدی به گیاه وارد می شود و گیاه احتیاج دارد دوباره خود را بازسازی کند به این منظور برای تسریع در عمل بازسازی ریشه ها اول می توان از هرمون ها ریشه زایی و دوم می توان از کودها پتاس بالا استفاده کرد. البته توجه داشته باشید بلافاصله بعد از تعویض گلدان کودهی انجام نشود.

آبیاری پس از تعویض گلدان ساکولنت

بهتر است پس از تعویض گلدان آبیاری را به چند روز بعد موکول کرد تا ساکولنت بتواند ریشه تازه تولید کند و قدرت جذب آب را داشته باشد در غیر این صورت خیس ماند خاک می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان, کاکتوس»

error: Alert: Content is protected !!