گیاه ریواس (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری ریواس

ترکیبات شیمیایی ریواس :

دارای مقداری اسیدهای آلی مانند اسید مالیک است. این گیاه غنی از فیبر و ویتامین C است و در آب آن پروتیین، کمی قند، کربوهیدرات، کلسیم، اسید اگزالیک، ویتامین های A و B، سدیم و پتاسیم وجود دارد.

خواص درمانی و طبیعت ریواس

طبیعت این گیاه سرد است. خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از: کرم کش است، رفع دل به هم خوردگی، درمان یرقان، وسواس و ضعف، تب بر، بی اشتهایی، برای معده و کبد، درمان وبا و اسهال، بیماری های کلیه، تنگی نفس، جوش های بدن، تقویت معده و روده، ملین، دیابت و فشار خون، دفع باکتری های مضر، تنظیم ترشحات و حرکات معده.

 • تنبلی روده، کم خونی و بی اشتهایی، جوش و لک های صورت، روشن و براق شدن مو، حصبه و اسهال، زخم های چرکی سطحی، سوختگی ناشی از حرارت، کنترل فشارخون و دفع حشرات.
 • در طب سنتی این گیاه برای دفع بعضی از باکتری های مضر استفاده میشود.
 • ریواس نشاط آور است و قند، چربی و فشار خون را پایین می آورد.
 • این گیاه قابض و تقویت کننده ی معده و روده به شمار می آید. ملین و کرم کش است.
 • این گیاه برای رفع جوش بدن و بی اشتهایی مفید است.
 • ریواس برای تسکین درد معده و بیماری های کلیه، بهبود تنگی نفس مفید است. این گیاه برای درمان وبا و اسهال مفید است. این گیاه برای معده و کبد مفید است. خوردن آن برای بیماران تب دار و بی اشتهایی مفید است. خوردن آن یرقان، وسواس و سستی را درمان می کند.
 • کمپوت و مربای این گیاه، خنک، ملین و کرم کش است.
 • کمپوت ریواس باعث تقویت معده، روده و تنظیم ترشحات و حرکات معده میشود و نفخ شکم و رطوبت زیادی معده را رفع و خون را تصفیه می کند.
 • نوشیدن شربت راوند برای درمان کم خونی و بی اشتهایی بسیار موثر است.
 • مخلوط آب ساقه های ریواس با آبلیمو و مالیدن آن به صورت، جوش و لک صورت آن را برطرف می کند.
 • شستن مو با جوشانده ی ۵۰ گرم در ۱ لیتر آب به مدت ۳۰ دقیقه باعث روشن و براق شدن موی سر می شود.
 • برای حصبه و اسهال گرم صفراوی مفید است.
 • این گیاه برای زخم های چرکی سطحی و سوختگی های حاصل از حرارت کاربرد دارد.
 • افرادی که موی آنها قهوه ای کم رنگ است، با استفاده از ضماد آب ریشه ی این گیاه می توانند به رنگ موی طلایی دست یابند.
 • این گیاه در کنترل فشار خون نقش موثری دارد.

اصلاح خاک برای کاشت ریواس

ریواس نسبتاً به اسیدیته ی خاک مقاوم است ولی، در خاک نسبتا اسیدی بهتر عمل می کند. ریواس به کود شیمیایی واکنش خوبی نشان می دهد. کیفیت محصول برداشت شده، تا حد زیادی به مراقبت و کوددهی دارد. کشت تجاری نیازمند حدود 1500 پوند هز 10 10 اختصاص بدهند که بصورت -10- کاشت می باشد. باغبانان باید هر بهار، برای هر گیاه، یک خانگی، فنجان کود شیمیایی 10 مدور، دور هر گیاه، زمانی که رشد شروع شد، بکار برده شوند. هر ساله، هر چند دفعه که لازم شد

علف های هرز را از بین ببرید، کوددهی نمائید وبه صورت سطحی کشت شود. از کود تازه نباید استفاده شود زیرا موجب سوخته شدن ریواس های ترد و نازک می شود.

شرایط پرورش و نگهداری ریواس :

خاک مورد نیاز ریواس :

ریواس، خاک های زیادی را تحمل می کند اما، در خاک های حاصلخیز و خوب زهکشی شده ای که ماده ی آلی زیادی دارند، به بهترین وجه رشد می کنند. محل کاشت پاکی برای پرورش ریواس، ضروری می باشد چون که، علف کشی برای استفاده درکنار ریواس، ثبت نشده است. حوزه ی کوچکی از علف های هرز چند ساله، می تواند به سرعت، به نسبت خطیری توسعه یابند. برای جلوگیری از این کار، همه ی علف های هرز چند ساله، باید سال قبل از کاشت از بین بروند. کشتزارها باید در بهار و بعد از قلمه زنی، کشت شوند، و خاک برداری دستی همچنین ممکن است ضروری باشد. ریواس نسبتاً مقاوم به حشرات و بیماریها می باشد.

آب و هوای مناسب کشت ریواس :

ریواس از سبزی های فصل خنک است و دماهای پائین را تحمل می کند. برگها در دمای پائین صورتی یا قرمز و در دماهای بیش از سی درجه سانتیگراد سبز تیره است. ریواس در مناطق پر باران عملکرد بیشتری را دارد. در خاک های نرم و حاصلخیز و غنی از پتاسیم بهتر رشد می کند.

آبیاری ریواس :

خاک کاشت ریواس باید همیشه مرطوب باشد در صورتی که سطح خاک خشک شد آن را آبیاری کنید.

تغذیه ریواس :

خاک گیاه ریواس باید غنی باشد تا رشد این گیاه را افزایش دهد. کودی که استفاده می کنید بهتر است دارای نیتروژن بیشتر باشد تا رشد برگ ها و ریشه ها افزایش یابد. از کود ورمی کمپوست هم قبل از شروع کاشت داخل مخلط خاک استفاده کنید.

نحوه تکثیر ریواس :

این گیاه توسط دو روش غیر جنسی و بذر تکثیر می شود ولی چون گیاهان حاصل از بذر کاملاً متفاوت از گیاهان والدینی می باشند در واقع استفاده از گیاهانی که از جوانه های روی ریزوم حاصل می شوند، روش اصلی تکثیر آن می باشد که این گیاهان در اطراف گیاه اصلی قرار دارند. در اوایل بهار گیاهان جدا شده از گیاه مادری به صورت شیاری کشت می شود. فاصله ۶۰ سانتیمتر است.

تکثیر ریواس از طریق بذر

گیاهان ریواس ممکن است از طریق بذر نیز بوجود آیند . این گیاهان بوجود آمده از طریق بذر ، بعد از حدود 2 سال آماده برداشت میشوند. کاشت در آب وهوای مناسب می تواند در یک فصل رویشی نتایج رضایت بخشی را حاصل گرداند. همچنین ازدیاد از طریق بذر توصیه نمی شود چون نشاهای ریواس صفات گیاهان مادری را کسب نمی کنند. بهترین راه ازدیاد ریواس، کاشت قطعات بدست آمده از شکستن طوقه گیاه می باشد.

پرورش ریواس از طریق بذر ( مرحله به مرحله ) :

بذور ریواس اغلب در پارچه های کاغذی مانند پیچیده می شوند. این بذور قبل از این که کاشته شوند باید در داخل آب قرار گیرد. کاشت این بذور در آمیخته های خاکی مناسب انجام می شود. بذرهای ریواس به صورت تجاری در آمیخته های متداول و به صورت 2 بذر در هر گلدان کاشته می شوند . این بذور به خاطر آسان بودن عمل انتقال در گلدان های حاوی پیت کاشته می شوند و سپس در جلوی یک پنجره آفتابگیر قرار داده می شوند.

اگر دمای هوا کمتر از 70 درجه فارنهایت باشد ، کابل های گرمایی می توانند سرعت جوانه زنی راتسریع بخشند. بذور ریواس سریعاً جوانه می زنند و بعد از 10 روز از زمان کاشت ، نشاهای کوچکی ظاهر میشوند . در این هنگام به غیر از یک نشاء بقیه نشاء ها را حذف می کنیم . اگربخواهید که ریواس ها به صورت چند ساله رشد کنند باید بذور ، زودتر یعنی در پاییز سال قبل کاشته شوند. بنابراین این گیاهان درفضای آزاد ، زودتر از آوریل نیز می توانند کاشته شوند. چناچه آب و هوا در شب شوند. نشاءهای ریواس به فضای آزاد انتقال می یابند .

ما می توانیم F در روز و نزدیک 32 F گرم تر شوند ( یعنی 45 آنها را در آمیخته ای با 50 % خاک باغچه بکاریم . نشاء ها باید ازنور مستقیم آفتاب محافظت شوند. عمل مقاوم سازی باید روی نشاء ها انجام گیرد تا به تدریج بتوانند در معرض نور آفتاب قرار گیرند. ما این عمل را با سایبان های کوچک کاغذی انجام می دهیم . این عمل حدود یک هفته ، یعنی تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند ادامه می یابد . این گیاهان ، همان بذوری هستند که 60 روز پیش کاشته شده بودند این نشاء ها سرانجام به گیاهان کامل ریواس تبدیل می شوند .

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«سبزیجات, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!