گشنیز مکزیکی (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری سبزی کالانترو

کالانترو ( Culantro) یا گشنیز مکزیکی با نام علمی Eryngium foetidum یک گیاه علفی چند ساله گرمسیری از خانواده Apiaceae یا چتریان است. بومی مکزیک، آمریکای جنوبی و مرکزی است اما به طور وسیع در همه مناطق کشت شده و در مناطق معتدل به صورت یکساله کشت می گردد. بذر سبزی کالانترو را می توان هم در گلدان هم باغچه کاشت.

شرایط رشد:

این گیاه در آفتاب کامل به همراه کمی سایه و همچنین خاک مرطوب رشد مناسبی دارد. پی اچ مناسب خاک برای رشد سبزی کالانترو 1/6 تا 8/7 مناسب است. توصیه می شود از کودهایی که برای سبزی های برگی استفاده می شود برای این گیاه هم استفاده شود.

تکثیر:

این گیاه از طریق بذر تکثیر می شود. و 3 هفته زمان می برد تا بذر های کاشته شده سبز شوند.

روش کاشت بذر سبزی کالانترو در گلدان :

ابزار مورد نیاز:

بذر سبزی کالانترو، خاک استاندارد (کمپوست خیلی خوبه) ، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند.ابتدا بذر ها را برای مدت ۱۰ ساعت خیس میکنیم.خاک را الک کرده تا نرم و یک دست شود.گلدان مورد نظر را از خاک مرغوب (کمپوست آماده) پر میکنیم (بیش از ۳/۴ گلدان) ، گلدان انتخابی باید زهکشی خوبی داشته باشد (در انتهای آن سوراخ مناسبی برای خروج آب اضافی باشد)سپس اقدام به آبیاری گلدان میکنیم تا آب کاملاً از گلدان خارج شود .بعد از چند ساعت از آبیاری گلدان بذر سبزی کالانترو را بر روی خاک میریزیم و حداکثر به ارتفاع دو برابر طول بذرها روی آن خاک میریزیم .ریختن خاک زیاد روی بذر ها باعث خفه شدن آن شده و نمی توانند رشد کنند.سپس با افشانه آب را بر روی سطح خاک اسپری کنید به صورتی که مطمئن شوید آب به بذر ها رسیده و این کار را هر روز یا روزی دوبار انجام دهید.قبل از سبز شدن بذر سبزی کالانترو نباید اجازه دهید سطح خاک خیلی خشک شود در این صورت از جوانه زدن خبری نیست.آبیاری زیاد نیز باعث میشود هوا به بذر ها نرسد و خفه شوند و جوانه زنی صورت نگیرد. هنگامی که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری مجدد کنید.البته میتوانید بدون خیس کردن بذر ها در آب، آن ها را به صورت دستپاش بر روی سطح خاک بریزید و با چنگال سطح خاک را زیر و رو کنید تا بذر ها به زیر خاک بروند.کود دهی را از هفته دوم بعد از جوانه زنی شروع کنید.

روش کاشت بذر سبزی کالانترو در باغچه و زمین :

برای این کار بهتر است ابتدا مقداری خاک برگ یا کمپوست یا کود حیوانی بر روی باغچه ریخته و با بیلچه خاک را زیر و رو میکنیم و سپس خاک را نرم و تخت و یک دست میکنیم .بذر ها را به صورت دست پاش و یکنواخت در محل مورد نظر ریخته و سپس با شن کش یا چنگال خاک را با آرامی زیر و رو میکنیم تا بذر ها به زیر خاک بروند.سپس به آرامی اقدام به آبیاری می کنیم به صورتی که آب بذر ها را جابجا نکند و با خود نبرد.تا قبل از سبز شدن باغچه بهتر است هر روز یا روزی دو بار باغچه را آبیاری کنیم.

موارد مصرف:

به عنوان سبزی و یا در انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

هم به صورت خشک شده و هم به صورت تازه مصرف می شود.

استفاده دارویی:

درمان سوختگی، گوش درد، تب، فشار خون، یبوست، تشنج، آسم، دل درد، مارگزیدگی، اسهال و مالاریا، دیابت، سوختگی

نکته:

این گیاه نسبت به طول روز حساس است در واقع آغاز و سرعت گلدهی با افزایش طول روز افزایش می یابد بنابراین با افزایش طول روز کیفیت برگ ها و بازارپسندی آن کاهش می یابد.

جهت اطلاعات بیشتر به مقالات آماده سازی زمین برای کاشت سبزیجات و کنترل علف های هرز در سبزیجات و مقالات دیگر سایت که در رابطه با پرورش انواع سبزیجات برای شما عزیزان گذاشتیم مراجعه شود.

مکان کاشت سبزی کالانترو

شما می توانید این سبزی را علاوه بر خارج منزل در داخل نیز بکارید. البته به شرطی که بهترین شرایط رشد را برای آن ها فراهم کنید. با این حال، بیشتر اوقات توصیه می شود که کاشت گیاه را در داخل منزل شروع کنید. زیرا بذر این گیاه بسیار حساس است و ممکن است نیاز به گرمای یکنواخت داشته باشد تا گیاه به سرعت و مؤثر رشد کند.

یکی دیگر از دلایلی که چرا شما کاشت سبزی کالانترو را باید در خانه انجام بدهید این است که به راحتی می توانید شرایط نور را برآورده کنید. به یاد داشته باشید که برای رشد، آن ها به یک منطقه سایه دار احتیاج دارند. خوشبختانه اگر علاقه مند باشید که گیاه را به بیرون از منزل و به باغچه خود منتقل کنید، به راحتی و بدون نگرانی می توانید این کار را انجام دهید.

زمان کاشت

در اکثر مناطق گیاه کالانترو به عنوان گیاهی سالانه رشد می کند. این سبزی نسبت به سرما بسیار حساس است که به آسانی، دمای -2 درجه تا 0 درجه می تواند به آن آسیب برساند. این گیاه نیاز به محیط یا منطقه ای دارد که گرم و پرحرارت است. این بدان معناست که اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می کنید باید منتظر فرا رسیدن فصل های گرم تان بمانید.

حتی اگر برخی از فروشندگان پیشنهاد می کنند که بذرهای گیاه کالانترو باید 8 هفته قبل از آخرین تاریخ سرما در محیط داخلی کاشته شوند، زمان مناسب برای کاشت سبزی کالانترو بعد از اتمام سرما در بهار است.

نوع خاک برای کاشت سبزی کالانترو

کالانترو به خاک حاصلخیز و با زهکشی خوب، غنی و سرشار از مواد آلی، که همچنین قادر به نگه داشتن رطوبت برای مدت زمان طولانی است، در یک مکان گرم احتیاج دارد. pH متغیر خاک بین 4.5 تا 7.5 به نفع رشد است. کالانترو حتی در بعضی از مناطق خارج از باغ رشد می کند و تمایل خود را به رشد در انواع شرایط خاک نشان داده است.

نور و آبیاری

برخلاف برخی گیاهان مانند ریحان که به نور کامل آفتاب احتیاج دارد، کالانترو در مکان های سایه دار بهترین رشد را می کند. وقتی این گیاه را در سایه می کارید، آن ها برگ های سبزتر و مرغوب تری تولید می کنند. اما اگر نور بیش از حد دریافت کنند، ممکن است رشد برگ ها را کاملاً رها کرده و به سرعت بذر و گل تولید کنند.

گیاه کالانترو نیاز دارد که شما خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. همچنین از متوسط بودن میزان آب اطمینان حاصل کنید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«سبزیجات, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!