آرمریا (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری آرمریا

گیاهانی کم ارتفاع هستند و به ندرت به ارتفاع ۱ متر می رسند. گرچه استثناهایی نیز دارند. رشد سریعی دارند، خزنده هستند و روی زمین را خوب پوشش می دهند (پوشش متراکم ).

باعث زیبایی فضای سبز می شوند و همزمان از فرسایش خاک جلوگیری می کنند. بیشتر آنها چندساله اند و بسیاری از آنها شرایط نامساعد محیطی از قبیل خشکی و شوری را تحمل می کنند. برخلاف چمنها، بیشتر گیاهان پوششی قابلیت پاخوری ندارند.

گیاهان پوششی می توانند به طور موثری عملیات مراقبت و نگهداری را کاهش دهند. گیاهان پوششی بافتها و رنگهای متنوعی دارند، و می توانند به عنوان انتقال بین مناطق چمنکاری شده و درختچه ها یا حاشیه های گلکاری شده استفاده شوند.

برخی فواید گیاهان پوششی

وقتی گیاهان پوششی در زیر درختان کشت شوند، احتمال آسیب زدن به پای ه درختان توسط ماشین چمن زن کاهش می یابد. برخی از گیاهان پوششی ممکن است برای حفاظت از ریشه درختانی که ریشه های سطحی دارند، استفاده شود.

گیاهان پوششی روی خاک سایه می اندازند و آن را از خشک شدن سریع حفظ می کنند. بعضی از گیاهان پوششی به اندازه چمنها، رطوبت و مواد غذایی نیاز ند ارند. بنابراین رقابت کمتری با درختان و درختچه ها دارند.

گیاهان پوششی می توانند زیبایی حاشیه های درختچه ای را افزایش دهند و می توانند یکنواختی مناطقی را که قبلا با شنهای تزئینی پوشیده شده، از بین ببرند .

مکانهای مناسب کاربرد گیاهان پوششی

 • گیاهان پوششی برای بسیاری از شرایط مناسبند، ولی بیشتر در این مو قعیتها بکار می روند :
  لبه های شیبدار یا سرازیری ها و شیبهای تند که عملا نمی توان چمن ز نی را انجام داد.
 • نواحی سایه دار زیر درختان یا نزدیک ساختمان ها و لبه پیاده رو (sidewalks ) بین پیاده رو ها (non-irrigated) نوارهای باریک بدون آبیاری یا ساختمانها (curbs) ها جائیکه ریشه های درخت در نزدیکی سطح زمین رشد کرده، از رشد چمن جلو گیری می کند .
 • مکانهای خیلی مرطوب یا خیلی خشک نواحی داغ و خشک در طول بخشهای جنوبی و غربی دیوارها یا حصارها.
 • زیر درختان یا درختچه ها در طول جهت های شمالی (deep shade ) نواحی خیلی سایه دیوارها و حصارها در کشتهای اساسی، مقابل پنجره های کوتاه.

معرفی گیاه آرمریا :

گل آرمریا یک گیاه چند ساله علفی در خانواده گیاهان دریایی بومی کوهها و مناطق ساحلی معتدل در نیمکره شمالی، به ویژه شمال اروپا، از شمال کالیفرنیا گرفته تا ایسلند تا سیبری است. چندین گونه جغرافیایی وجود دارد که به طور عمده در مورفولوژی گل و ساختار گرده متفاوت است. اغلب در محیط های شور ساحلی یافت می شود که معدود گیاهان دیگر می توانند به خوبی رشد کنند. همچنین به آن شکاف معمولی یا صورتی دریایی گفته می شود.

این گل امروزه به عنوان گل شاخه ای در سراسر کشورهای دنیا توزیع میشود.نامهای دیگر این گیاه در کشور ما عبارتند از : عود قرمز و چمن هلندی.
گیاه آرمریا، گیاهی چندساله و همیشه سبز میباشد که ارتفاعی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر دارد و گستردگی آن نیز بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر میباشد این گیاه به سرعت پراکنده میشود و بین ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است تا به رشد نهایی خود برسد.

آرمریا به دلیل متراکم بودن برگها، گیاهی پوششی محسوب میشود. برگها نیزه ای شکل بوده ، به رنگ سبز تیره هستند و بین ۲ تا ۱۵ سانتیمتر طول دارند. گل ها به صورت خوشه هایی کروی هستند و در بهار شکوفا میشوند و هر گل دارای ۵ گلبرگ میباشد.

این گلها معطر بوده و حشرات زیادی را به سمت خود جذب میکنند و به رنگهای صورتی، ارغوانی،بنفش و سفید دیده میشوند. بیشتر گل های این گیاه به رنگ صورتی میباشند. گرده افشانی توسط حشرات صورت میگیرد.

شرایط نگهداری گیاه آرمریا

 • خاک: خاک شنی ، ماسه ای ، لومی، مرطوب و خوب زهکشی شده. این گیاه در خاکهای شور ، خشک و نابارور نیز رشد میکند.
 • آبیاری : به ابیاری کم نیاز دارد. آرمریا در برابر خشکی مقاوم است .
 • نور: آفتاب کامل. این گیاه در سایه از بین خواهد رفت.
 • دما: دمای بین -۳ تا ۱۶ درجه برای رشد این گیاه مناسب است.
 • هرس: بعد از پایان گلدهی ، همه ساقه ها را از انتها حذف کنید. ( برای رشد بهتر گیاه)
 • کوددهی: بهتر است ۲ بار در سال صورت پذیرد.

آرمریا گیاهی مقاوم است و حشره یا بیماری خاصی آن را تهدید نمیکند.

تکثیر:

تکثیر این گیاه به ۳ روش امکان پذیر است

 • کاشت بذر: در پاییز صورت می گیرد.
 • تقسیم: در پاییز و یا بهار صورت می گیرد.
 • قلمه زدن: در تابستان صورت میگیرد.

کاشت بذر از سایر روش ها ساده تر است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!