کاکتوس هاماتو (نگهداری + پرورش)

تصویر

کاکتوس هاماتو یکی از انواع کاکتوس ها است که گاهی اوقات از پایه کاکتوس های جدیدی تولید می کند. این کاکتوس بومی جنوب تگزاس و مکزیک شمالی است. کاکتوس هاماتو گل های زرد زرق و برق دار بسیار زیبایی به قطر 3 تا 7 سانتی متر در بالای ساقه ایجاد می کند، در واقع این کاکتوس یک کاکتوس گل دار بسیار جذابی می باشد. کاکتوس هاماتو به تولید گل های زیبا و معطر معروف می باشد.

بذر کاکتوس هاماتو

Hamatocactus setispinus

کاشت بذر کاکتوس هاماتو

کاکتوس هاماتو از طریق بذر یا قلمه تکثیر می شود. بذرها روش معمول برای تولید کاکتوس هاماتو می باشند. این کاکتوس به آسانی از طریق بذر رشد می کند. بذرها را می توان در بهار یا تابستان در گلدان های حاوی خاک کاکتوس کاشت. گلدان باید دارای سوراخ زهکشی باشد. همچنین خاکی که برای کاشت استفاده می شود باید غنی بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. بذرها را در سطح خاک قرار دهید و با لایه بسیار نازکی شن، بذر را بپوشانید. سپس خاک را مرطوب کنید و یک شیشه روی گلدان قرار دهید تا رطوبت حفظ شود. گلدان را تا زمان جوانه زنی در یک مکان گرم قرار دهید و خاک را مرطوب نگه دارید ولی از خیس شدن خاک پرهیز کنید. بعد از جوانه زنی شیشه را بردارید تا گیاه بتواند نور و هوا دریافت کند. نهال ها را می توان بعد از این که کمی رشد کردند در گلدان های جداگانه کاشت.

گیاهشناسی هاماتو کاکتوس

این کاکتوس بومی جنوب تگزاس ومکزیک شمالی است ساقه کاکتوس هاماتو کروی یا استوانه ای شکل است و به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر رشد می کند. در سطح کاکتوس برآمدگی ها یا آریول های مارپیچی به طول ۵ تا ۱۴ میلی متر و عرض ۲ تا ۷ میلی متر وجود دارد که در لبه این برآمدگی ها خارهای کوچک و نازکی به اندازه ۱ تا ۳ سانتی متر دیده می شود. بین آریول ها ۱۵ میلی متر فاصله وجود دارد. ریشه کاکتوس هاماتو فیبری و بلند می باشد. کاکتوس هاماتو میوه های قرمز کروی یا بیضی شکل به اندازه ۸ تا ۱۱ میلی متر تولید می کند که پوست میوه ها بعد از بلوغ شکاف می خورند.

پرورش کاکتوس هاماتو

این گونه به خوبی و آسانی رشد می کند و رشد بسیار خوبی در گلدان دارد و برای نگهداری در خانه و بالکن بسیار مناسب است. زمانی که به گل دهی می رسد به مراقبت و نگه داری بسیار کمی نیاز دارد. کاکتوس هاماتو در خاک های غنی با زهکشی خوب با آفتاب کامل در تمام طول سال به خوبی رشد می کند (اما در تابستان بهتر است در یک مکان سایه آفتاب باشد).

زمان گلدهی

زمان گلدهی این کاکتوس تابستان میباشد.

این کاکتوس در تمام سنین گلدهی دارد البته باید حتما سایز این گیاه از گردو بزرگتر شده باشد.گلهای این گیاه معطر میباشد و در تابستان مدام در حال گل دادن هستند.

جالب است بدانید گلهای هاماتو با بسیاری از گلهای دیگر کاکتوسها تلقیح میشود و میتوان کاکتوسهای هیبرید از این گیاه بدست آورد.

روش تکثیر کاکتوس هاماتو

هاماتوها از سن ۴ سالگی به بعد هر چند سال پاجوش دهی می کند، پس یکی از راه های تکثیر این کاکتوس تقسیم بوته و پاجوش میباشد و دیگر راه تکثیر این گیاه از طریق بذر میباشد.

دما کاکتوس هاماتو

هاماتوها جزو کاکتوسهای مقاوم میباشد و در دمای سرد صفر درجه نیز دوام می آورند اما اگر این دما به زیر صفر برسد دچار یخ زدگی میشود و از طرفی گرمای بالای ۴۵ درجه را نیز تحمل میکند.

آبیاری کاکتوس هاماتو

هر زمانی که خاک سطح گلدان خشک شد میتوانید آبیاری انجام دهید.

خاک کاکتوس هاماتو

خاک این کاکتوس به ۲ دسته تقسیم میشودکه شامل خاک خزانه و خاک گلدان میباشد.

خاک خزانه این کاکتوس را کوکوپیت و پیتماس تشکیل میدهد که در این ترکیب هرچه پیتماس بیشتر باشد بهتر است.

برای خاک گلدان ماسه بادی۴۰ درصد،خاک باغچه ۳۰درصد،خاک ذغال۲۰درصد،کود حیوانی۱۰درصد استفاده کنید.

برای آماده کردن خاک مورد نظرمخلوط پیت ماس۹۰% ذغال ۱۰% را در نظر بگیرید.

نگه داری کاکتوس هاماتو در گلدان

کاکتوس هاماتو در یک گلدان دارای سوراخ زهکشی که با خاک کاکتوس پر شده است به خوبی رشد می کند. خاک کاکتوسی که برای کاشت کاکتوس هاماتو استفاده می شود نباید مقدار زیادی هوموس داشته باشد. برای داشتن بهترین رشد باید به طور مرتب به گیاه آب داده شود. هفته ای یک بار آب برای کاکتوس هاماتو کافی است. زمانی که گیاه در معرض نور خورشید است نباید بدنه کاکتوس خیس شود. در صورتی که بدنه کاکتوس مرطوب باشد و در معرض نور خورشید قرار بگیرد باعث ایجاد زخم، عفونت قارچی و یا حتی مرگ کاکتوس می شود. باید به خوبی از گیاه مواظبت شود تا از تشکیل کپک های ریز در نزدیکی آرئول ها جلوگیری گردد.

تحمل کاکتوس هاماتو در برابر سرما

کاکتوس هاماتو در طول زمستان در دمای 5 درجه سانتی گراد خشک می شود. برای حفظ گیاه سالم تر باید گیاه در دمای زیر 5 درجه سانتی گراد قرار نگیرد. ولی با توجه به زیستگاه طبیعی آن، کاکتوس هاماتو می تواند در دمای 7- درجه سانتی گراد نیز زنده بماند.

روش تکثیر کاکتوس هاماتو از طریق کاشت بذر

موارد زیر را به ترتیب درون ظرف خزانه خود بریزید .

ظرف مناسب برای خزانه را میتوانید در مغازه های ظروف یک بار مصرف تهیه کنید توجه کنید ظرف بیش از حد شل و مستعد پوسیدگی در مقابل آفتاب نباشد.

حتما در زیر ظرف چند سوراخ ایجاد کنید.

البته از گلدان بزرگ و کم عمق نیز میتوانید استفاده کنید.

به طور مثال برای کاشت از گلدان های پلاستیکی بنسای استفاده کنید و برای بذر پاشی از نمکدان استفاده کنید.

روی خزانه را با پلاستیک و کش بپوشانید.

تا ۱۰روز پلاستیک روی خزانه را برندارید تا اکسیژن نفوذ نکند و بعد از جوانه زنی به تدریج پلاستیک را حذف کنید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان, کاکتوس»

error: Alert: Content is protected !!