کدو (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری کدو

کدو سبز یا زرد که در بهار و تابستان رشد می کنند، کاشت و پرورش بسیار آسانی دارند و موجب می شوند تا به باغبانی و کشاورزی بیشتر علاقه مند شوید.

وسایل مورد نیاز برای کاشت کدو سبز در گلدان

• گلدان با اندازه حداقل 20 لیتر
• خاک مخصوص گلدان
• داربست
• کود متعادل
• قیچی

نکات کاشت کدو سبز

به جای کاشت بذر، می توانید از نشا کدو سبز استفاده کنید. نشا در مراکز باغبانی موجود است.
– هنگام برداشت کدو از دستکش استفاده کنید، بوته کدو سبز دارای خارهای ریزی است.
– قبل از بریدن نهال ها یا میوه ها با قیچی، آن را ضدعفونی کنید تا از بروز بیماری در گیاه جلوگیری شود.
– در هنگام آبیاری بوته کدو سبز، مواظب باشید برگ ها خیس نشوند. آبیاری را از زیر برگ ها انجام دهید تا از بروز بیماری های قارچی جلوگیری شود.

مراحل کاشت و نگهداری

برای کاشت کدو باید جای گرم با نور مستقیم آفتاب را انتخاب کنید که زه کشی بسیار خوبی هم داشته باشد. خاک باید کود و مواد معدنی لازم را داشته باشد و در روزهای اولیه بهار باید بذر آن را بکارید. بهتر است بذر کدو را ابتدا در خانه و یک هفته پیش از کاشت در گلدان کوچکی بکارید و سپس به خاک منتقل کنید.

برای کاشت کدوسبز باید بذر را در عمق 2 تا 5 سانتی متری خاک بکارید و میان هر کدام از آنها 30 تا 35 سانتی متر باید فاصله باشد. البته اگر زمین بزرگی دارید، هر چه این فاصله را بیشتر کنید، بهتر است. برای کدوهای حلوایی و زمستانی باید حداقل 45 تا 75 سانتی متر میان دو گیاه فاصله باشد.

مراقبت

پس از کاشت گیاه باید خاک آن را حسابی آبیاری کنید. در طول هفته نیز نباید بگذارید خاک گیاه خیلی خشک شود. اما آبیاری زیاد خاک یا برگ های زیاد نیز موجب ایجاد کپک می شود. برای کود دادن خاک نیز باید منتظر اولین شکوفه شوید. هنگامی که نخستین گل های کدو را مشاهده کردید، می توانید به خاک کود دهید.

هنگامی که کدو کمی رشد کرد، زیر آن فوم قرار دهید تا روی زمین نیفتد تا نگندد. برای گیاه می توانید داربست فلزی یا چوبی درست کنید تا قامت آن را راست نگه دارد و از افتادن کدو روی زمین جلوگیری شود. البته کدو حلوایی وزن سنگینی دارد و باید به این نکته توجه داشته باشید.

از بیماری های کدو می توان به حشره، شب پره، سوسک خیار، شپشه گیاه، مایت (انگل گیاه)، نخسانه (کرم انگلی) و حشرات جمنده اشاره کرد.

کپک های کرکی و پودری نیز از دیگر بیماری های کدو هستند که می توانند به آن آسیب برسانند. می توانید روی خاک این گیاه یک لایه کاور بکشید تا از حمله حشرات در امان بماند.

برداشت

کدو سبز اصولا دوماه پس از کاشت قابل برداشت است. کدو قلیانی (با سر باریک) و کدوی صدفی هنگامی که به اندازه 5 تا 8 سانتی متر رسیدند قابل برداشت هستند. انواع کدوسبز باید به بلندی 10 تا 15 سانتی متر برسند. کدو را باید از ساقه نزدیک به میوه و با قیچی یا چاقوی تیز بچینید. ساقه کدو تیغ دارد و باید حتما دست کش به دست کنید.

برای برداشت کدوحلوایی باید منتظر شوید تا پوست آن کاملا سفت شود به طوری که با ناخن نتوانید روی آن خراش ایجاد کنید.

کاشت کدو سبز در گلدان

بوته کدو سبز (Cucurbita pepo) به طور معمول اندازه بزرگی دارد و به صورت پراکنده رشد می کند، به همین دلیل به فضای قابل توجهی برای رشد نیاز دارد. با این وجود، با داشتن یک ظرف بزرگ و بذرهای کدو سبز که برای کاشت در گلدان مناسب هستند، حتی افرادی که فضای کمی دارند و تنها یک پاسیوی یا بالکن دارند می توانند محصول سالم کدو سبز را پرورش دهند.

برخی از ارقام کدو سبز مانندJackpot Hybrid ،Geode ، Eight Ball و Raven برای کاشت در گلدان مناسب هستند. بذر کدو سبز را زمانی که دمای هوا به طور مداوم بالاتر از 18 دجه سانتی گراد است، بکارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کدو سبز 18 تا 35 درجه سانتی گراد است.

یک ظرف یا گلدان با اندازه حداقل 20 لیتر را با مخلوطی از خاک سبک، پرلیت و کمپوست پر کنید. 2 تا 3 سانتی متر از لبه ظرف خالی باشد. گلدان یا ظرفی که استفاده می کنید، حتما باید سوراخ زهکشی داشته باشد در غیر این صورت موجب پوسیده شدن بوته کدو می شود. سپس به خاک آب دهید تا خاک به طور کامل در ظرف جا بگیرد. در صورت لزوم دوباره به گلدان خاک اضافه کنید.
برخی از کدوها برای رشد به داربست نیاز دارند. اگر بذری که شما برای کاشت استفاده می کنید از این نوع است، برای گیاه یک داربست یا فنس نصب کنید.
گلدان را در یک مکانی قرار دهید که حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند.
قبل از کاشت بذرهای کدو سبز را به مدت 24 ساعت در آب بخیسانید. پنج یا شش دانه بذر کدو سبز را در مرکز گلدان بکارید، بذرها را به عمق 1 تا 1.5 سانتی متر در خاک قرار دهید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید ولی خاک خیلی خیس نشود. به صورت روزانه گلدان را بررسی کنید (به خصوص در آب و هوای گرم) و اجازه ندهید خاک خشک شود. خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود (خصوصا در طی سه تا چهار هفته اول). جوانه زنی بذر کدو سبز یک تا سه هفته طول می کشد.
در طول تابستان، هر هفته به گیاه کدو سبز کود دهید.

کودهای محلول در آب متعادل مانند کود 20-20-20 برای کدو سبز مناسب هستند. همیشه قبل از کوددهی، به گیاه آب دهید.
زمانی که بذرهای کدو سبز جوانه زدند، دو تا از قوی ترین نهال ها را در گلدان باقی بگذارید و بقیه را با قیچی برش دهید. وقتی اندازه نهال ها به 10 تا 15 سانتی متر رسید، ضعیف ترین گیاه را قطع کنید و تنها یک نهال سالم در گلدان قرار دهید.

مواظب باشید نهال ها را از خاک بیرون نکشید. آن ها را با قیچی ببرید. زیرا با کشیدن نهال ها ممکن است به ریشه نهال اصلی آسیب وارد شود.
زمانی که اندازه کدوها به 8 سانتی متر رسید، می توانید آن ها را برداشت کنید. برداشت کدو سبز با توجه به رقم آن، 45 تا 60 روز بعد از جوانه زنی انجام می گیرد.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«سبزیجات, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!