تاکسوس (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری تاکسوس

تاکسوس ستونی سرخدار با سوزن نشان سبز تیره در بالا و سبز کمرنگ درقسمت زیرین است . بسیار عالی برای آوردن منافع عمودی، ارتفاع و بافت به باغ در هر فصل است.به راحتی هرس میشود و شکل میگیرد . و در ارتفاع رشد میکند و میتوان به شکل یک دیواره یا پرچین از آن استفاده نمود. که رنگ بسیار زیبایی در پاییز و زمستان ایجاد میکند.
آبیاری گیاه به طور منظم تا گرفتن و تثبیت موقعیت گیاه تازه کاشته شده بایستی ادامه داشته باشد. خاک
آن بایستی خاک شنی با زهکشی بسیار عالی باشد.

کاج تاکسوس با نام علمی Taxus Baccata از خانواده Taxaceae درختچه ای همیشه سبز و سایه دوست است، به همین دلیل می توانید زیر سایه درختان یا بالکن خانه از آن استفاده کنید . گیاه دایم سبز، برگ ها به صورت نواری نوک دار با حاشیه برگشته به زیر، سطح روی آن سبز تیره و براق به صورت افقی و شانه ای در دو ردیف مخروطی-می توان به راحتی به صورت پرچین در آورد. دارای گونه های لوله ای -سبز -ماری وابلق است. انواع واریته ها تاکسوس لوله ای، تاکسوس ماری، تاکسوس معمولی، ابلق و طلایی

خلاصه مراقبت عمومی خلاصه:

نگهداری تاکسوس آسان و این گیاه برای رشد تقریبا در هر مکانی مناسب است. به خوبی با طیف وسیعی از خاک با زهکشی بسیار عالی سازگاراست . آبیاری به طور منظم انجام گیرد. با هرس به حفظ شکل مورد نظر در می اید.

دستورالعمل کاشت:

در بهار یا اوایل پاییز بهترین زمان کاشت آن است.

برای کاشتن تاکسوس انتخاب یک محل که اجازه خواهد داد که ریشه گسترش یافته و شاخه آزادانه رشد کند لازم است . تاکسوس بایستی به اندازه کافی دور از فونداسیون ساختمان ، دیوارها، و سکو ها کاشته شود. این را نظر بگیرید که آیا پس از رشد پنجره ها مسدود و یا تداخل با سقف و یا فشار به دیواره و پی وارد نمیشود؟ برای آماده سازی منطقه کاشت تاکسوس پس از حفر یک سوراخ به عمیق ریشه و سه برابر گسترده گی عرض ریشه و بعد از برداشتن خاک، آن را مخلوط با برخی از کمپوست و یا ذغال سنگ نارس پر میکنیم . این خاک غنی و سست اسا و طوری است که ریشه های جدید می توانند به راحتی گسترش یابند. تاکسوس برای خارج کردن این گیاه را از طرف بدنه گیاه با دست بگیرید و به بدنه گلدان ضربه بزنید تا خاک گلدان شل شود و با کشیدن گیاه از گلدان بیرون اید.

نیازها:

نور:

خب دوستان اندر مزایای این گیاه همین بس که مقاومت خوبی نسبت به سایه داره میتونید زیر سایه درختاتون توی باغ بکارید اگه توی گلدون باشه آفتاب مستقیم رو نمیتونه تحمل کنه ولی توی باغچه آفتاب رو هم میتونه تحمل کنه.بنابراین برای کاشت تو هر نقطه ای دستتون باز هستش.

آبیاری:

این گیاه در خاکهای جنگلی شمال رویش داره و تقریبا پاش همیشه مرطوبه.البته توی باغچه و در طول تابستون به آبیاری یکروز درمیون نیاز دارند ولی در داخل گلدون سعی کنید بین دو آبیاری خاک خشک بشه

دما:

این گیاه همیشه سبز هستش و به طیف بالایی از دماها مقاومه در صورت کاشته شدن در باغچه و خاک تا -۲۵درجه رو میتونه تحمل کنه و همینطور گرمای زیاد رو هم اگر در باغچه باشه میتونه تحمل کنه فقط درصورت نگهداری گلدانی باید باهاش مثه کسی که یه کلیه داره رفتار کنید!!

خاک:

بهترین خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هستش به اسیدیته بالا و خاک خیس حساسیت داره و موجب زردی برگها میشه پس سعی کنید بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک باشه.ترکیب خاک مناسب ترکیب ماسه و خاک برگ و پیت ماس یا ماسه و خاکبرگ و کود هستش و بهترین pH خاک هم بین ۶ و ۷ هستش.

تعویض گلدان:

اون عزیزانی که این گل رو توی گلدون کاشتن و توی تراس نگهداری میکنند باید هر سه یا ۴ سال یبار توی بهار خاکش رو عوض کنند تاکید میکنم توی بهار خاکش رو عوض کنید تا گیاهتون آسیب نبینه.گیاه ریشه های فیبری و سطحی داره و برای رشد بهتر گیاه دوست داره جاش تنگ باشه.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!