گل قاشقی (نگهداری + پرورش)

نحوه نگهداری و پرورش انواع گل قاشقی

نحوه قلمه زنی و تکثیر گل قاشقی

برای تکثیر گل قاشقی به روش قلمه زدن، ابتدا ساقه یا برگ های با دمبرگ سالم و بدون وجود آفت را انتخاب کنید. در گزینش ساقه ها دقت کنید. ساقه ها را باید به طول ۵ الی ۷ سانتی متر برش دهید.

برای قلمه زدن نوع گوشتی گل قاشقی، برگ را روی سطح ماسه بگذارید(بخوابانید) و روی آن را با ماسه شسته بپوشانید. بعد از گذشت مدتی از قسمت انتهایی رگبرگ ها، ریشه نمایان می شود.

بعد از ریشه دار شدن قلمه، باید آن ها را به گلدان های کوچکی با اندازه ۸ تا ۱۲ منتقل کنید. مناسب ترین بستر برای پرورش گل قاشقی، ماسه شسته شیرین و مخلوط کوکوپیت و پرلیت است.

برای ریشه دار شدن قلمه ها، باید دمای محیط گلخانه را بین ۱۸ تا ۲۲ نگه دارید.

تا هنگام ریشه دار شدن قلمه ها، بستر آن ها باید رطوبت لازم را داشته باشد. در صورت تمایل می توانید برای حفظ رطوبت شرایط گلخانه ایجاد کرده و بر روی گیاه قاشقی، پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه بکشید.

برای رد و بدل شدن هوا، هر چند وقت یک بار پلاستیک را برداشته یا می توانید چند سوراخ برای تبادل هوا بر روی پلاستیک به وجود آورید.

قلمه ها برای ریشه کردن، به ۲۰ تا ۲۵ روز نیاز دارند. زمانی که ریشه این قلمه ها به طور کامل هویدا شد، آن ها را در گلدان های اصلی جای دهید.

گل قاشقی برای انتقال به گلدان بزرگ نیاز ندارد. چون ریشه آن زیاد نیست. این گیاه در گلدان های کاسه ای، گلدان های ۱۴ و گلدان های آویز بیشتر خود نمایی می کند.
برای قلمه زنی و تکثیر گل قاشقی، در فصل بهار دست به کار شوید. البته اگر بتوانید دمای لازم برای تکثیر را فراهم کنید، درهرموقعی از سال می توانید این کار را انجام دهید.

شرایط حفاظت از گل قاشقی

گل قاشقی نیز مانند بسیاری از گل های آپارتمانی پس از تکثیر نیاز به مراقبت دارد. خاک مناسب برای تکثیر گل قاشقی, مخلوطی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می باشد.

این گیاه نیز مانند بسیاری از گل های زینتی، به نور مستقیم نیاز دارد. محدوده پرنور یا نیمه سایه اتاق که به دور از نور خورشید هستند، مکانی مناسب برای رشد و تکثیر گل قاشقی می باشد. این گیاه در زیر اشعه لامپ فلورسنت پژمرده خواهد شد.

دمای مفید برای مراقبت از گل قاشقی باید بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد. این گیاه تاب سرما را ندارد و حداکثر دما برای سردی هوا معادل ۱۵ درجه است. آبیاری این گیاه نیز در حد کمی است و زمان آبیاری با خشک شدن خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری تعیین می شود. مراقب باشید آبیاری آن قدر به تاخیر نیفتد که گل قاشقی پژمرده گردد.

مه پاشی گیاه به صورت هفته ای یک بار در زمستان و دو بار در تابستان پیشنهاد می گردد.

کود موردنیاز برای این گیاه نیز معادل ۲ گرم در لیتر است. این مقدار باید هر دو هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه انجام گردد.

ریشه های پیرومیا سطحی و ریز بوده و گلدان کوچک برای حفظ آن مناسب تر است. هر سال وضعیت ریشه ها را بررسی کنید و در صورت نیاز گلدان بزرگ تری برای گیاه ترتیب دهید.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!