ساکولنت کراسولا (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری گیاه کراسولا

پرورش کراسولا

زمانی که این گیاهان را خریداری می کنیم، احتمالا نوع لوزی شکل، صاف، کراسولا اوواتا را خریداری کنیم. گیاهان یشمی قاشقی انواع دیگری از این گیاهان هستند که برگ های آنها لوله ای است و حدود 2 تا 3 سانت ارتفاع دارد و شکل آنها شبیه قاشق است و این گیاهان به عنوان گیاهان خانگی فروخته می شوند و برگ های آنها یا گود و یا صاف هستند و اگر از این گیاه در محیط بیرون خانه و در باغچه نگه داری می کنید، باید توجه زیادی نسبت به آن داشته باشید چرا که کمی مراقبت از آن با داخل منزل متفاوت است.

گیاه کراسولا را در کجا پرورش دهیم؟

فرض کنید که این گیاهان خانگی هستند و احتمالا می خواهید که روشن ترین آنها را در منزل نگه داری کنید، آن ها را می توان در برابر نور مستقیم خورشید زیر شیشه قرار داد و هیچ آفتاب سوختگی در آن به وجود نخواهد آمد و فقط کافی است که در منزل کمی نور طبیعی وجود داشته باشد و می توانید آنها را در این محیط پرورش دهید و این گیاهان همچنین می توانند در برابر سرما مقاوم باشند.

دمای پایین در نیمه شب تا 65 درجه فارنهایت نیز برای این گیاهان قابل تحمل است و می توانید آن را در بالکن نیز نگهداری کنید و همچننی می توانید این گیاه را چند روز در بیرون از منزل قرار دهید زیرا نور آفتاب در بیرون شدیدتر است و چند روز بعد آن را به داخل منزل ببرید چرا که قرار گرفتن در معرض نور خوشید هنگام صبح باعث می شود که این گیاه در محیط بیرون مقاوم تر از قبل شود.

چگونه گیاه کراسولا را از برگ یا ساقه کوتاه کنیم؟

کراسولا گیاه یشم را به راحتی می توان از قسمت ساقه یا برگ برش داد که در این قسمت چگونگی انجام این کار وجود دارد:

یک برگ از گیاه یا مقداری از ساقه را برش دهید، باید حداقل دو جفت برگ آن را بچینید و هنگام برش و کوتاه کردن برگ و ساقه، چند روز آن را در محل گرم قرار دهید و باید این گیاه را به اندازه کافی مرطوب نگه دارید اما آن را خیس نکنید و سپس برگ را جدا کنید و آن را به طور افقی روی خاک قرار دهید و مقداری خاک را روی برگ بریزید و اگر مقداری از ساقه را بریده اید، آن را به صورت ایستاده روی خاک بگذارید و حال این گیاه را در محیط روشن و بدون نور مستقیم قرار ندهید و به آن آب هم ندهید. یک یا دو هفته بعد این برگ ها و ساقه های بریده شده کم کم جوانه می زنند و هر چند روز یک بار گیاه را چک کنید و اگر ریشه نزده بود، باز آن را در همین خاک قرار دهید.

زمانی که این گیاه ریشه زد، آن را به طور کامل و عمیق آب دهید و می توانید برای این کار از آب پاش هم استفاده کنید تا ریشه های گیاه بیش از حد آب نخورند و مراقب باشید که خاک های رویی و سطحی بیش از حد خیس نشوند تا ریشه های گیاه جای تنفس و رشد را به اندازه کافی داشته باشند و در نهایت اجازه دهید که بین آب دادن ها کمی خاک خشک شود و آن را از نور مستقیم خورشید دور نگهدارید.

چگونه گیاه کراسولا را درون گلدان قرار دهیم؟

باید این گیاه را درون خاکی قرار دهیم که به راحتی آب را به درون بکشد مثلا می توانید این گیاه را همراه با کاکتوس بکارید و مقداری خاک ارگانیک را در اطراف آن اضافه کنید.

به این صورت که:

خاک ارگانیک را در یک قسمت گلدان و خزه ها را در طرف دیگر بریزید و در سه قسمت گلدان شن بریزید و به یاد داشته باشید که باید از گلدان های سنگین استفاده کنید تا گیاه درون گلدان نلغزد و ثابت بماند.

تکثیر گیاه کراسولا

برای اینکه از زیبایی این گیاه بیشتر لذت ببرید، می توانید قسمت هایی از آن را برش دهید و کافیست که 6 سانت از شاخه ها یا برگ آن ببُرید و سپس گیاه را در محیط با دمای کمی بالاتر قرار دهید تا قسمت های بریده شده التیام پیدا کنند.

چگونه گیاه کراسولا را آبیاری کنیم؟

گیاهان یشم آب را درون خود نگه می دارند پس لازم نیست که زیاد به آنها آب بدهید، پس اجازه دهید که حدود 4 الی 5 سانت از سر آن روی خاک خشک شود و بعد به آن آب دهید.

گیاهان خانگی معمولا هر دو هفته یا سه هفته یک بار نیاز به آب دادن دارند اما حتما با دقت زیاد آن ها را چک کنید و نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که اگر دیدید روی برگ ها قطره آب و شبنم وجود دارد، به این معناست که گیاه زیاد آب خورده است.

اگر در تابستان، این گیاهان را به بیرون از خانه انتقال دادید، باید آنها را زیر ایوان یا هر سقف دیگری قرار دهید تا در روزهای بارانی در امان بمانند و در فصل تابستان سرعت رشد این گیاهان کاسته می شود و نیاز نیست که زیاد به آنها آب بدهید.

چگونه به گیاه کراسولا غذا بدهیم؟

تقریبا یک ماه بعد از کاشت گیاه باید غذا دادن را شروع کرد که باعث رشد زیباتر آن می شود. کافی است که خاک و آب گیاه به مقدار کافی باشد و به گلدان های کوچک یک دوم گلدان های بزرگ آب بدهید.

چگونه سر شاخه گیاه کراسولا را بزنیم؟

تنها زمانی نیاز دارید که سر شاخه گیاهان یشمی خود را بزنید، زمانی است که گیاه مرده، خشک یا شاخه های آن چروک شده باشد و اگر این اتفاق افتاد ، قسمت خرابی را جدا کنید. گیاهان یشم با بریده شدن سر، بیش از همیشه به رشد خود ادامه می دهند.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!