گیاه آلاماندا (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری آلاماندا

نیازها :

نور: در تابستان احتیاج به نور کامل دارد ولی در زمستان نیم سایه برای ان کافی است.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ و حداکثر در تابستان ۲۷ درجه است.

آبیاری: به اب فراوان نیاز دارد(در فصل رشد)،بین دو ابیاری خاک باید خشک شود.رطوبت خاک را دایما بازدید کنید.در زمستان فقط زمانی ابیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد.اصولا هفته ای یکبار کافی است.

رطوبت: در بهار و تابستان هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،دقت کنید که گلها مرطوب نشوند،برای تامین رطوبت چایدار میتوانید داخل زیر گلدانی سنگیریزه بریزید و اب اضافه نمایید،دقت کنید که تهگلدان با اب در تماس نباشد.

تغذیه: در بهار و تابستان با ظهور اولین گل با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در اب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن درشت به نسبت دو به یک بهترین خاک است.مخلوط نمودن مقدار کمی پهن گاو پوسیده به خاک کمک زیادی به تغذیه گلدان میکند.

تعویض گلدان :گیاهانی که به تازگی خریداری نموده اید هر سه ماه یکبار با مشاهده ریشه در ته گلدان،گلدان ان را تعویض نمایید.پس از یکسال تعویض سالیانه در بهار کافی است.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی با اب سبک بدون املاح و ولرم برای تمیز نمودن برگها کافی است.از مواد براق کننده ی شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها میگردد خودداری نمایید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه های سفت و چوبی در فصل بهار.

هرس:جهت فرم دهی و توپی و پر شدن گیاه هر ساله در بهار طول ساقه ها را حداکثر به۱۵ سانتیمتر کاهش دهید.عمل هرس را از سال دوم به بعد اغاز کنید.

عوارض و درمان:

کلیه ی اندام گیاه سیاه شده اند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است.از انها استفاده نکنید.جهت تمیز نمودن برگها از برس مخصوص استفاده کنید.

ساقه های گیاه خیلی دراز هستند: نور کافی نیست و احتیاج به هرس دارد گیاه را به محل پر نورتری منتقل کنید و شاخه ها رارهرس نمایید.(مواظب اشعه ی مستقیم آفتاب باشید.)

برگها در زمستان میپیچند: هوا خیلی سرد است و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در تابستان برگها پیچیده و قهوه ای میشوند: هوا خیلی سرد است .گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید.

برگها سیاه و ساقه ها در حال پوسیدن است: هوا خیلی سرد و مرطوب است مخصوصا در زمستان.گیاه را به محل گمر و خشک تری منتقل کنید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

زخم های پنبه ای شکل در محل قاعده برگها تشگیل شده اند: عامل آن حشره افت است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نموده تا علائم بر طرف گردد.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید تا حشره از بین برود.

برگ های جدید خیلی ریز هستند :گیاه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.طبق دستور عمل نمایید.

گلها ظاهر نمیشوند: نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتر و یا طبق دستور تغذیه ی مصنوعی نمایید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت می باشد: با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ را تمیز نموده . یا با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.تامین رطوبت پایدار و دایمی در کاهش افت موثر است.

در تابستان و زمستان شاخه های گیاه به طرف پائین خم میشوند: اگر تابستان است گیاه خیلی تشنه است.گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت یا سطل پر از اب منتقل و سپس خارج نمایید.اگر زمستان است هوا خیلی سرد است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!