گیاه آکاسیا (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری آکاسیا

شرایط مناسب:

اقلیم: نوعی وجود دارد که اقالیم خنک و پرباران و نواحی خشک یا گرمسیر کاملا مناسب است،انواع پایه های پرورش یافته در خزانه ها و نهالستان های هر اقلیم برای مناطق خودشان کاملا مناسب هستند.

میزان نور و دما:بسیاری از گونه ها نور کامل روز را ترجیح میدهند،اما بعضی از انها نیم سایه را نیز تحمل میکنند یا میپسندند.

خاک مناسب: بسیاری از انواع خاک های زهکشی شده خوب را می پسندند،اما بعضی در خاک رس سنگین هم خوب رشد میکنند.

طرز کاشت و پرورش:

تکثیر: آکاسیا از طریق کاشت بذر تکثیر میشود،اما باید دانه را یک شب در اب خیساند تا پوسته سخت روی ان نرم شود.بذرها را در اب خیلی داغ غرق کنید و یک شب یا چند ساعت به حال خود بگذارید،سپس انها را بکارید.

آبیاری: آکاسیاهای تازه کاشته شده به ابیاری منظم نیاز دارند،اما پس از سازگار شدن انها خشکی را تحمل میکنند،با این حال ابیاری گاه به گاه و عمیق موجب شادابی گیاه میشود.

کوددهی: دادن کودهای شیمیایی چندان ضروری نیست،این گیاه میتواند در اوایل بهار با کمی ارد استخوان تغذیه شود.

مشکلات: اکثر پروانه های برگ خوار و ساقه خوار تونل زن به آکاسیا حمله میکنند،لذا درختچه های آکاسیا باید دائما از این لحاظ بررسی شود و قسمت های افت زده خاک اره ای شده یا شبکه شده دفع شود.اگر از لحاظ ابیاری مساله ای پیش امده ابیاری را از ان پس منظم کنید.حشرات مکنده شیره نباتی هم ممکن است به آکاسیا،حمله کنند،مبارزه با انها مشکل است،اصلاح و بهبود و تقویت پنبه گیاه و رشد ان بهترین راه برای دفع و مبارزه است.

گلدهی:

فصل: نوعی آکاسیا هست که در همه ماه های سال گل میدهد،اما بقیه اغلب در زمستان و بهار به گل مینشینند.

هرس(پیرایش):به طور کلی هرس چندان ضروری نیست،اما در خاتمه دوران گل دهی،برای دادن شکل خوب به بوته گیاه بد نیست

سنبله های زرد چشم نواز و سیمای برگساره های نقره ای مایل به خاکستری سرشاخه های آکاسیای گلاسه سنس(بینرویا) با بوی خوشمنبع: سایت باغ شیشه ای

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!