گیاه یاس آبی (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری یاس آبی

نیازها:

نور: به نور کافی و کامل احتیاج دارد،گیاه را در برابر اشعه مستقیم افتاب در ظهر تابستان قرار ندهید،در زمستان گیاه را به سایه ببرید.

دما: گیاه را در زمستان در درجه حرارت ۷ و در بهار و پائیز در درجه حرارت ۲۰ نگهداری کنید.

آبیاری: در بهار و تابستان به ابیاری دو بار در هفته نیاز دارد،در هر حال خاک گلدان را مرطوب نگه دارید،هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان باقی بماند،آبیاری در زمستان را به هر ده روز یکبار کاهش بدهید و اجازه بدهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت: در بهارو تابستان گیاه را هر دو روز یکبار غبارپاشی کنید و دقت نمایید که گلها مرطوب نشوند.

تغذیه: بعد از ظهور گلها هر دو هفته یکبار یکبار با مواد غذایی مصنوعی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید،در پائیز و زمستان تغذیه را متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک برگ گیاه پیت،خاک لوم و شن بهترین محیط است.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار گیاه را به گلدانی با یک اندازه بزگتر از قبلی منتقل و در صورت عدم امکان تعویض خاک های سطحی گلدان را با خاک نو تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها: با غبارپاشی برگها را تمیز کنید،در افتاب غبارپاشی ننمائید،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: کاشت قلمه ساقه در بهار یا تابستان،قلمه ریشه در بهار،کاشت بذر در اواخر زمستان،تقسیم بوته در بهار

عوارض و درمان:

در فصل بهار و تابستان تعداد گلها کم است:عمل هرس در سال گذشته به خوبی انجام نشده است،پس از پایان یافتن زمان گلدهی گیاه را هرس نموده و شاخه های اضافی را قطع کنید.

حشراتی با مود چسبنده روی گلها و غنچه ها ظاهر شده اند:گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را تغذیه نموده تا گلها ظهر شوند.

غنچه ها باز نمیشوند:هوا سرد است و نور کافی نیست،گیاه را به محل گرمتری و با اشعه مستقیم افتاب منتقل نمایید.

برگها قهوه ای و چین و چروک دار هستند و غنچه ها میریزند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل سرد با جریان ملایم هوا منتقل نموده و غبارپاشی با اب سبک و ولرم را فراموش نکنید.

برگ های زیرین گیاه میپوسند:آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس ابیاری کنید،آب زیر گلدانی را خارج و زهکش را بازدید نماییدو زخم های سفید و پنبه ای شکل روی برگها و در قاعده انها تشکیل شده است:حشره افت عامل ان است،زخم ها را پنبه یا اسفنج آغشته به محلول سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هر دو هفته یکبار با این سم طبق دستور سمپاشی کنید،در هنگام سمپاشی گلها را محفوظ نگه دارید.

کلیه شرایط محیطی مناسب ولی برگها سیاه میشوند:عامل ان ممکن است استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باشد،از انها استفاده نکنید.

برگها چروکیده میشوند:ممکن است علل مختلف داشته باشد،هوا سرد است و یا ابیاری بیش از اندازه است،شرایط را بازدید و در صورت نیاز گلدان ها را به محل گرمتری منتقل نموده و یا اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمایید.

قیّم دایره ای:این گیاه جزء گیاهان بالارونده بوده و قادر به ایستادن روی ساقه خود نیست،بر حسب اندازه گیاه قطعه ای مفتول یا سیم باریک تهیه کنید و به صورت دایره ای در آورید،قیم را درون خاک گلدان ها نموده و گیاه را به دور ان پیچیده و با نخ نرم به ملایمت گره بزنید.

گلهای پلمباگو روی شاخه جدید بهاره تشکیل میشود،به همین علت نیاز شدید به هرس و حذف شاخه های چوبی سال قبل و کاهش ارتفاع ان تا حدود ۱۵ سانتی متر دارد.منبع: سایت باغ شیشه ای

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!