درخت نارون (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری درخت نارون

نور:

اصلا قابل بحث نیست ! این درخت هست و باید توی آفتاب کامل کاشته بشه ! حالا اگه کاشتید و بعد زیر درخت بزرگی دیگه ای افتاده و خوب نور بهش نمیرسه اگه دقت کنید متوجه میشید که به سمت نور رشد خواهد کرد. اکثرا بونسای نارون رو که خریداری میکنند میارن توی اتاق نگهداری میکنن و بعد توقع دارن رشد کنه و زرد نکنه ! داداشای گلم ، دخترعموهای گلم ، این درخت نور کامل میخواد و بحث هم نکنین

آبیاری:

دوستان عزیز برای رشد بهتر ریشه ها و اینکه بعد ها درخت مقاوم بشه و نخواید هر روز اب بدید ، بهتره بعد از کاشت چند روزی عمیق ابش بدید تا ریشه ها برن پایین وقتی رشد کرد و بزرگ شد دیگه هفته ای یبار آبیاری کنید براش کافیه و ریشه هاش هر روز آب رو از اون زیر زمین پیدا میکنن و از شما مستقل میشن اگه بعد از بزرگ شد هر روز بخواهید اب بدید اون وقت با مشکلات جدیدی روبروی میشید مثه انواع آفت ، انواع قارچ و بیماری ، البته هیچ آدم عاقلی ترجیح نمیده بجای هفته ای یبار هر روز آب بده آبیاری قطره ای برای این درخت خوبه به شرط اینکه از اول قطره ای شده باشه ، اگه بعدا قطره ای کنید باید منتظر یه شوک موقت به درختتون اشید

دما:

دوستان نارون ها طیف نسبتاً گسترده ای از دما را به خوبی تحمل میکنه . گرما را نیز تا حدود دمای ۳۵ به خوبی تحمل میکنه و بیش از آن در صورت در دسترس بودن منابع مناسب آب و خشکی نکشیدن گیاه، مشکل خاصی را برای این گیاه ایجاد نمیکنه . این درخت در شمال کشور زیادهست و جنگلی هستند زیاد برای مناطق خشک مناسب نیست توی بیابون یا مناطق خشک اصلا اوک نیست .

خاک:

درختان نارون معمولاً درختی کم نیاز هست و در هر نوع خاک به عمل میاد . مقاوم به کم آبی هست و هم در آفتاب و هم در سایه روشن عمل میاد، اما اگه خاک PH بالای ۸ و ۹ داشته باشه و شوری و آهنکش بالا باشه باعث خشک شدن برگ ها میشه و سوختن اونا میشه ، پس شما که میخواید باغ احداث کنی یا برای کارخونت درخت بکاری بهتره یه آزمایش خاک داشته باشی تا قبل از کاشت بدونی چی بکاری بهتره.

رطوبت :

درختیه که رطوبت باشه براش خیلی خوبه مثه نارون ملج که توی شمال هست و برگهای پهنی داره ولی همین ملج بیاد توی تهران یا کرج برگ ها کوچیک میشن و خشک میشن ، ولی مهمه که بدونین برای شهر خودتون چه نوع نارونی رو انتخاب کنید. مثلا برای تهران و کرج نارون چتری و یا اوجا مناسب هست توی ویلا و فضای سبز ویلا نارون مجنون بی نظیر هست و سرما رو هم به خوبی تحمل میکنه ، یا توی غرب کشور نارون ایرانی ازهمه بهتره….

تکثیر:

بهترین راه تکثیر و راه تجاری این درخت کاشت بذر در آخر بهار هست ، زمانی که نیمه بهار بذر رسید به راحتی بذر را از روی درخت چیده و در در آب گذاشته تا پوسته نرم و سپس توی خزانه ی متشکل از ماسه ریخته و روی آن پیت ماس یا یک لایه نازک کوددامی سرند شده ریخته و منتر جوانه زنی بمانید ، پس از جوانه زنی میتوان نشا ها را جدا کرده و در گلدان کوچکتری قرار داده تا به مرور و با تغذیه سه بیست رشد کرده و در این مدت رشد باید گلدان های با سایز مختلف برای این نشاها به کار برد تا به رشد کافی برسند ،بهار سال بعد از کاشت در گلدان ، آنها را به زمین اصلی منتقل می کنید تا به سرعت در زمین بزرگ شده تنه و تاج مناسب خود را پیدا کنند. بعد از بزرگ شدن بذر اماده ی زدن پیوند میشن و گونه ی چتری رو میان روی اوجا پیوند میزنن و نتیجش میشه همین نارون های زیبا و گرد توی شهر.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«درختچه, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!