بونسای پیراکانتا (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری بونسای پیراکانتا

پیراکانتا یک گیاه از سرده شیرخشتی ها و از خانواده گل سرخیان می باشد. این گیاه بومی مناطق اروپا و آسیای جنوب شرقی می باشد. پیراکانتا چند خصوصیت مثبت مهم دارد، اول اینکه با هر نوع خاک سازگار است و تقریباً در هر آب و هوایی رشد می کند. دوم این گیاه همیشه سبز است. سوم اینکه پیراکانتا در اواخر تابستان تا اواخر پاییز میوه های کوچک نارنجی رنگی می دهد که شبیه به زالزالک هستند و زیبایی دو چندانی ایجاد می کنند. از ویژگی های ظاهر پیراکانتا می توان به برگ های براق و همیشه سبز و خار های درشتی که روی ساقه وجود دارند، اشاره کرد. همه این ویژگی ها باعث شده است تا بذر بونسای پیراکانتا نارنجی هم تولید شده و در دسترس علاقه مندان به بونسای قرار بگیرد.

برای داشتن بونسای پیراکانتا باید بذر اصلاح ژنتیک شده تهیه کنید که خودش بدون دست کاری قابلیت بونسای شدن را داشته باشد که این نوع بذر را باغ بذر در اختیارتان قرار میدهد

گفتیم پیراکانتا در هر نوع خاک و آب و هوایی رشد می کند و برای همین وقتی در فرم بونسای باشد با کمترین زحمت، رشد کرده و زینت بخش خانه شما خواهد بود. بذر بونسای پیراکانتا نارنجی را تهیه کرده و پس از آماده سازی در گلدان بکارید. از آنجایی که این گیاه بسیار خوش قلق و کم دردسر است می توانید بونسای آن را بدون هرس کردن پرورش دهید و ببینید نتیجه تا چه حد شگفت انگیز و زیبا خواهد بود.

بونسای پیراکانتا کوکسینیا:

پیرکان تا عمدتا برای ایجاد حریم و حایل گیاهی مخصوصا در نواحی سردتر پرورش داده می شود. ولی به صورت بونسای بسیار زیبا بوده و برای تزیین خانه و ادارات استفاده میشود

دسته گلهای سفید خار آتشین در اواخر بهار بر بوته ها آشکار می شوند.

ساقه های خاردار و برگ های سبز براق دارد

در زمستان خوشه های گل سفید آن بسیار جذاب است و از ابتدای عمر گیاه بر شاخسارانش می شکفند.

در طول پاییز و زمستان نمایش پردوام میوه های خوشه ایی و آلبالو مانند نارنجی یا سرخ آتشین جلوه ی درخشانی به باغ می دهد و موجب جذب پرندگان می شود و این امر خود موجب پراکنده شدن بذر گیاه می گردد.

اقلام فراوان این گیاه با عمر طولانی در نواحی خنک در دسترس است . اگرچه این گیاه غالبا برای ایجاد حریم و حایل بکار میرود ، اما میتوان داربستی شود. ارتفاع آن بعد از 5 تا 10 سال به 3 تا 5 متر می رسد.

بهترین رشد و نمو را در آب و هوای سرد و مرطوب دارد ، اما در اقلیمهای دیگر نیز ، جزء نواحی خیلی گرم ، به خوبی می رویند. برای داشتن رشد کامل و متراکم به آفتاب کامل نیاز دارد و به باد تحمل نشان می دهد ، اما غالبا به عنوان باد شکن و پرچین و حایل پرورش داده می شود.

به انواع گوناگونی از خاکها تحمل نشان می دهد . خاک خوب زهکشی شده غنی شده با کود آلی ترجیح می دهد اما در خاک های فقیر هم کاملا خوب رشد می کند.

میوه های آلبالویی رنگینی در پاییز و زمستان بر شاخساران این گیاه جلوه گری می کنند ، که از انگیزه اصلی کاشت آن است.

به بوته های تازه کاشته شده به طور منظم آب بدهید ، اما بوته های جا افتاده دوره های طولانی خشکی را بسلامت از سر می گذرانند. اگر هر 2 تا 3 هفته یکبار آبیاری سنگین بشوند نشو و نمای خوبی را خواهد داشت.

کوددهی ضروری نیست ، اما در بهار می توان کود یا غذای کامل گیاهی را در زمین به کار برد.

هرس شاخه ضروری نیست ، فقط برای حفظ شکل و شمایل درخت می توان هر موقع از سال اقدام کرد.

مشکل خاصی از نظر افت و بیماری ندارد.

ازطریث کاشت بذر به راحتی تکثیر می شود ، اما نتیجه متغییر است . قلمه های نیمه خشک گرفته شده در پاییز به راحتی ریشه خواهند داد.

طریقه نگه داری بونسای پیراکانتا

نور مورد نیاز

برای داشتن رشد کامل و متراکم به آفتاب کامل نیاز دارد و به باد تحمل نشان می دهد،
لذا غالباً به عنوان بادشکن و پرچین و حایل پرورش داده می شود.

خاک

به انواع گوناگونی از خاک ها تحمل نشان می دهد..
خاک خوب زهکشی شده ی غنی شده با کود آلی را ترجیح می دهد اما در خاک های فقیر هم کاملاً خوب رشد می کند.
پیشنهاد ما خرید خاک غنی شده برای رشد بهتر و شادابی بیشتر گیاه شما است.

تکثیر بونسای پیراکانتا

از طریق کاشت بذر به راحتی تکثیر می شود،اما نتیجه متغیّراست.قلمه های نیمه خشکِ گرفته شده در پاییز به راحتی ریشه دار خواهند شد.

آبیاری گیاه آپارتمانی

به بوته های تازه کاشته شده به طور منظم آب بدهید،
اما بوته های جا اُفتاده دوره های طولانی خشکی را به سلامت از سر می گذرانند.
اگر هر دو تا سه هفته یکبار آبیاری سنگین بشوند نشو و نمای خوبی را خواهند داشت.

کوددهی گیاه آپارتمانی

کوددهی ضروری نیست،اما در بهار می توان کود یا غذای کامل گیاهی را در زمین به کار برد.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!