درخت زیرفون (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری درخت زیرفون

زیرفون گونه ای درختی با طول عمر بالا، ارتفاع زیاد، برگ‏ریز و بومی سراسر اروپا است. زیرفون بیشتر در جنگل های بالغ قدیمی یافت می شود. این گونه و به صورت خود رو یا زراعی تأمین، و به دلیل ویژگی های دارویی به طور گسترده استفاده می شود. اگرچه میزان پراکندگی آن در ۲۰۰۰ سال گذشته کاهش یافته است، اما همچنان در مناطق شهری و مسکونی به طور گسترده وجود دارد و بیشتر در نواحی کوهستانیِ اروپای مرکزی و شرقی دیده می شود. گل های خشک شده، برگ ها و چوب این درخت مصارف دارویی دارند. گل های ۵ گلبرگ، معطر و زرد متمایل به سفید آن، پس از شکوفه بهاری جمع آوری، خشک و در شرایط کم‏رطوبت نگهداری می شوند. گل ها با ارزش ترین اجزای دارویی درخت زیرفون هستند. برگ های درخت زیرفون شبیه به قلب با حاشیه ی دندانه دار هستند. امروزه این گیاه برای کاربردهای تجاری در فلوریدای آمریکا، مکزیک، ایتالیا و جزایر غربی کارائیب کشت می شود. پوست گیاهان جوان، صاف و به رنگ مایل به خاکستری است که در صورت مسن شدن درخت، دارای شکاف های عمودی و افقی می شود. تاج درخت گرد، تخم مرغی تا هرمی شکل می باشد. شاخه دهی این گیاهان زیاد است و با افزایش سن، گیاه انبوه تر و متراکم تر می شود.

این گیاه دارویی به عنوان یک سم زدای طبیعی تمام سموم و بیماری ها را از بدن دفع می کند، تا بتوانید همیشه بدنی سالم و سرحال داشته باشید. زیرفون در درمان بیماری های مانند نقرس، بی خوابی های طولانی مدت، مشکلات گوارشی و… بسیار مؤثر است.

شرایط محیط رشد گل زیرفون :

این درختان در نواحی بومی اکثراً در نواحی با آب و هوای گرم مستقر می شوند. ولی نسبت سرد شدن دمای هوا نیز سازگار می باشند. زیرفون بهترین رشد را در خاک هایی با پی اچ ۵ تا ۸ دارد. همچنین خاک های مرطوب و به خوبی آبیاری شده را ترجیح می دهد و نیز می تواند در خاک های غرقاب نیز زنده بماند اما نسبت به خشکی زیاد و طولانی خاک حساس است. همچنین در خاک هایی با شوری بالا نمی تواند به خوبی رشد کند.

نور مناسب درخت زیرفون :

بهتر است این درخت در نیمسایه قرار داشته باشد.(آفتاب کامل برای این درخت مناسب نمیباشد.)

خاک مورد نیاز درخت زیرفون :

مخلوطی از خاک باغچه و کمی خاک برگ.

آبیاری درخت زیرفون :

این درخت به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد و در فاصله بین دو آبیاری خاک باید مرطوب باقی بماند.

دمای مناسب درخت زیرفون :

در حدود ۲۰ درجه مناسب میباشد.

کوددهی درخت زیرفون :

این درخت به ۲ گرم در لیتر کود هر هفته یکبار از فروردین تا مهر نیاز دارد.

تکثیر درخت زیرفون :

تلقیح زیرفون معمولاً از سن ۲۰ سالگی شروع شده و از آن به بعد هر ساله میوه داده و میوه ها را در پائیز گرد آورده و در زیر ماسه نگاهداری نموده و در بهار کشت میشود که این دانه ها سال بعد روییده شده و نهال جوان دارای رشدکند بوده و می توان آن را از محلی به محل دیگر منتقل نمود.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«درختچه, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!