هیپوئستس (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری هیپوئستس

 1. گیاه هیپوستیس متعلق به آفریقای جنوبی ، آسیای شرقی و ماداگاسکار است و می تواند تا حدود 1 متر رشد کند . این گیاه نوعی درختچه همیشه سبز است و دارای برگ هایی است که بسته به نوع گونه گیاه ، دارای لکه هایی به رنگ سفید یا صورتی می باشد .
 2. این گیاه که دارای بیش از 100 گونه مختلف است ، در خارج از محیط منزل می تواند تا چندین و چند سال عمر کند .
 3. با این حال می توانید این گیاه را در محیط منزل خود و در اندازه ای کوچکتر پرورش دهید و همچنین در صورتی که تمایل به کاشت این گیاه در کنار گیاهان دیگر دارید ، بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که نیازمند شرایط رشد مشابه ای با گیاه هیپوستس باشند .
 4. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد گیاه هیپوستس این است که این گیاه به تصفیه هوای محیط اطراف خود کمک می کند و بنابراین اگر به دنبال گیاهی مفید برای پاکیزگی هوای منزل خود هستید ، این گیاه را پرورش دهید .
 5. در زبان انگلسیی به دلیل لکه های فراوان موجود بر روی پهنه برگ این گیاهان، آنان polka dot plant گیاه خالخالی خوانده می شوند.
 6. در ایران نیز گاهی این گیاه به اشتباه گل سنگ و همچنین گاهی خال صورتی نامیده می شود.
 7. هیپو ئستس گیاهی علفی است که همانند یک بوته کوچک رشد می کند و طرحهای رنگین برگهایش، آن را به گیاهی جذاب و دوست داشتنی تبدیل کرده است.
 8. اندازه و رنگ لکه های موجود بر روی برگ نمونه هایی از این گیاه که به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار متنوع هستند.

خاک و کود مورد نیاز هیپوئستس :

 1. خاک غنی با زهکش مناسب و خوب (لیمونی و کمپوست خاک) برای این گیاه نیاز است (یک قسمت تورب، یک قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت ماسه) از جمله خاک هایی که می توان استفاده کرد خاک پریسا ۱۶ است که برای بنفشه آفریقایی نیز استفاده می گردد.
 2. خاک پریسا سبک، آب نگهدار و همزمان هوا نگهدار است.
 3. مواد لازم را برای رشد دارا بوده و PH (اسیدیته) آن در حد ۴/۶ الی ۹/۶ است. عاری از آفات و قارچ های مضر بوده و شماره درج شده روی بسته خاک مربوط به تعداد مواد داخل آن است. خاک پریسا ۱۶ شامل ۱۶ ماده مفید برای این گیاه می باشد.
 4. اگر ریشه های گیاه از خاک بیرون زده باشد سریعاً گلدان گل را تعویض کنید.کود مورد استفاده در گیاه را باید هر ۱۴ روز یکبار و به میزان یک گرم در لیتر در ۶ ماه ابتدایی سال به خاک اضافه کرد.کود های ازته ،مثل کود های آپارتمانی باعث از بین رفتن قسمت های رنگی وسبز شدن برگ ها می شود.

نور مناسب هیپوئستس :

 • نور زیاد باعث شادابی گیاه و زیبایی برگ ها می گردد.
 • البته فراموش نشود که این نور بایستی غیر مستقیم به گل بتابد زیرا تابش مستقیم برگ ها را می سوزاند.
 • نور کم نیز باعث از بین رفتن نقاط و خال های صورتی روی برگ شده و کم کم برگ به رنگ سبز تغییر رنگ خواهد داد. بهترین مکان برای نگهداری گل سنک در کنار پنجره است.

دمای مورد نیاز هیپوئستس :

سرما باعث از بین رفتن لکه های صورتی روی برگ ها می شود. دمای روز ۲۹-۲۴ درجه سانتی گراد و دمای شب ۲۳-۲۱ درجه سانتی گراد برای این گیاه مناسب است. دما نباید به زیر ۱۳ درجه سانتی گراد برسد. دمای مناسب از عوامل تاثیر گذار در نگهداری گل سنگ است.

رطوبت و آبیاری هیپوئستس :

 1. این گیاه دوست دار رطوبت بالاست. شما می توانید در زیر گلدان ظرفی تعبیه کرده (بزرگتر از گلدان) و داخل آن را سنگریزه بریزید و تا نیمه از آب پر کنید.
 2. با استفاده از این روش رطوبت گیاه تامین خواهد شد. در هنگام استفاده از آب، از آب ولرم (۲۵ درجه) بهره ببرید.
 3. آب سرد باعث ریزش برگ ها و کم رنگ شدنشان می شود. هیپوئستس در تابستان نیازمند نم و رطوبت است و در زمستان کمتر احتیاج به رطوبت دارد.
 4. آبیاری این گیاه در تابستان ۳ بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته است.از آبیاری بیش از حد به گل سنگ خودداری کنید زیرا باعث زرد شدن برگ ها می گرد.
 5. حتما در بین دو آبیاری باید خاک خشک شود. یعنی زمانی که با نوک انگشت سطح خاک را لمس می کنید نباید رطوبتی احساس کنید.

تغذیه و هرس هیپوئستس :

 • می توان به راحتی این گیاه را به وسیله سر شاخه در یک گلدان کوچکی کاشت. تا بوته ها پرتر و زیباتر به نظر برسند. سپس کیسه ای روی گلدان کشیده به طوری که لبه های کیسه به زیر گلدان بروند. با این کار محیط مرطوب برای قلمه ها فراهم کرده اید.
 • کیسه حدود ۱ ماه روی گلدان باشد. پس از برداشتن کیسه حتماً یک بار سرشاخه ها را بزنید تا بوته پر شود.به مرور زمان شاخه های این گیاه بلند و باریک می شود به همین دلیل به طور منظم باید شاخه های بلند گیاه سرزنی شوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک و گیاه حالت بوته ای بیابد.

تکثیر گیاه هیپوئستس :

مرحله اول: کشت بذر و انتخاب دمای مناسب

برای کشت بذر گیاه بهتر است که در ابتدا بذر مورد نظر را مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آب ولرم قرار دهید و سپس در داخل یک گلدان یا سینی بذر در عمق ۰٫۵ سانتیمتر کشت شود. بستر کشت بذر گیاه باید مخلوطی از پیت ماس و پرلیت باشد.

درصورت استفاده از خاک یا بسترهای دیگر درصد جوانه زنی کاهش می یابد و در مواردی موجب عدم سبز شدن بذرها می شود. از اواسط تا اواخر بهار، بذرها را به صورت پراکنده بکارید ودر دمای ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتیگراد قرار دهید.

مرحله دوم: زمان کشت

بهتر است که بستر کشت از نور مستقیم خورشید دور باشد.بهترین زمان کشت بهار و تابستان است. توجه کنید برای آماده سازی گیاه جهت کاشت در فضای باز در حدود ۱۲-۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاره بذرها باید کاشته شوند.

مرحله سوم: جوانه زنی

کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک خواهد کرد. بذرها در طی دو هفته شروع به جوانه زدن کرده و زمانی که نهال های بذری به اندازه کافی بزرگ شدند، آن را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه ۷ یا ۸ سانتی متر حاوی کمپوست گلدان بکارید.

آفات و بیماری ها

این گیاهان مستعد در معرض قرار گرفتن حشرات سفید ، شته ها و بیماری های مرتبط با اشکالات غذایی هستند .

برای از بین بردن این آفات استفاده از محلول آب و صابون بر روی برگ های گیاه ، مثمر ثمر واقع خواهد شد و همچنین آبیاری بیش از حد گیاه احتمال بروز کپک های پودری در نواحی مختلف آن را افزایش خواهد داد ، در صورت مشاهده این بیماری در گیاه خود آبیاری آن را برای مدتی به تعویق بیندازید .

از دیگر بیماری های هیپوئستس می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • برگ گل سنگ کمرنگ شده و دچار ریزش گردیده است
 • محیط نگهداری گل سنگ سرد و یا آب مورد استفاده سرد بوده است دمای نگهداری محیط را افزایش دهید
 • برگ ها شروع به زرد شدن کرده و در حال ریختن است
 • آبیاری بیش از حد اندازه بوده و گل رو به خزان رفته است
 • نقاط و خال های صورتی و رنگی برگ ها محو شده اند
 • نور تابیده به گلدان کم بوده است. به مکان های پر نورتری انتقال داده شود
 • لکه های سوخته روی برگ مشاهده شده است
 • گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید بوده است. البته استفاده از براق کننده های شیمیایی نیز می تواند عامل این تغییرات باشد.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!