گیاه نعناع (نگهداری + پرورش)

نحوه پرورش و نگهداری گیاه نعناع

نعناع گیاهی علفی چند ساله و پر خاصیت است. این گیاه نیرو دهنده و خلط آور است و به عنوان داروی ضد نفخ نیز به کار می رود. طعم تند و بوی خاص این گیاه آن را برای استفاده در نوشیدنی های خنک و گازدار مناسب کرده است.همچنین از نعناع به عنوان طعم دهنده به برخی غذا ها استفاده می شود. و دورچین مناسبی برای تزیین غدا ست. پس کاشت آن در باغچه یا گلدان بسیار مفید است.

نعناع ( به انگلیسی Mint)

گیاه نعناع بومی مدیترانه می باشد ولی در انگلستان و در نهایت به آمریکا گسترش یافته است. نعناع یک گیاه چند ساله می باشد که برای استفاده از برگ های آن کاشته می شود. نعناع از سبزیجات مورد علاقه و محبوب بسیاری از افراد می باشد. نعناع یکی از گیاهان معطر است که استفاده های زیادی دارد و در آشپزی، ساخت مواد دارویی و آرایشی ارزش زیادی دارد. نعناع طعم تندی دارد. با استفاده از نعناع نوشیدنی های خنک کننده ای درست می شود که به منظور رفع تشنگی از آن استفاده می کنند.

زمانی که نعناع در شرایط ایده آل کاشته شود، ارتفاع آن به 30 تا 45 سانتی متر وعرض آن به 60 سانتی متر می رسد. کاشت نعناع یک تجربه با ارزش و مفید است.

نکات نگه داری از گیاه نعناع

کوددهی در مورد سبزی های چون نعناع، ریحان، تره فرنگی، جعفری و… را کنار بگذارید. چون طعم آن ها را عوض می کند اما در صورت کمبود تغذیه و رشد ضعیف گیاه می توانید مقداری کود مایع به آن بدهید. دمای مطلوب برای رشد نعناع، ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد است. بنابراین گلدان نعناع را کنار بخاری یا باد کولر نگذارید.

برای آبیاری دمای محیط اهمیت زیادی دارد. می توانید گیاه را روزی دو بار به میزان کم آب دهید. توجه داشته باشید که باید زهکشی خاک را برای آبیاری در نظر بگیرید.

آبیاری

آبیاری باید به طور منظم انجام شود ولی باید مراقب باشید خاک خیلی خیس نشود. بهتر است اجازه دهید بین هر آبیاری خاک کمی خشک شود و سپس به طور کامل آبیاری را انجام دهید، به گونه ای که خاک خیس شود.

آفات و بیماری های نعناع

همه سبزیجات معطر مستعد ابتلا به شپشک مومی، مگس سفید، شته ها، کنه ها و عنکبوت هستند. این سبزیجات به زنگ نیز حساس می باشند.

گیاهان قابل کاشت در نزدیکی نعناع

نعناع برای کلم، کلم قمری، کلم پیچ و کلم بروکلی مفید می باشد. نعناع باعث دفع پروانه کلم، مورچه ها و لوپر کلم می شود. نعناع توانایی زیادی برای دفع مورچه ها دارد.

مراقبت از گیاه نعناع

همانند سایر سبزیجات خانواده نعناع، مراقبت از گیاه نعناع بسیار آسان می باشد. برای مرطوب و خنک نگه داشتن ریشه نعناع، باید سالانه به آن مالچ داده شود. اگر نعناع در گلدان کاشته شده باشد، برای این که باردهی بیشتری داشته باشد می توان ماهی یک بار به آن کود مایع داد.

هر دو سال یک بار، باید گیاهان جدید نعناع را در یک قسمت جداگانه کاشت. این کار باعث حفظ سلامتی گیاهان نعناع می شود. اگر نعناع در گلدان کاشته شده باشد باید به طور مرتب آن را هرس کرد و در تمیز نگه داشتن آن باید اهمیت زیادی قائل شد. اگر شما در یک منطقه با زمستان سرد زندگی می کنید، بهتر است گلدان نعناع را در یک پنجره آفتابی نگه دارید.

کود دهی:

بهتر است از دادن کود به سبزی ها خودداری کنید چون باعث تغییر طعم گیاه می شوید بااین حال اگر مشاهده کردید که گیاهتان کمبود تغذیه دارد و به خوبی رشد نمی کند مقداری کود مایع به آن بدهید.

دما:

بهترین دما برای رشد نعناع 18 تا 21 درجه سانتی گراد است بنابراین از قرار دادن گلدان نعنا در برابر باد سرد مانند کولر و یا در کنار بخاری خودداری کنید.

نور:

سبزی نعناع به نور کافی برای رشد نیاز دارد و لازم است روزانه حداقل ۳ تا ۴ ساعت آفتاب مستقیم ببیند. مکانی را برای گذاشتن گلدان نعنای خود انتخاب کنید که علاوه بر داشتن آفتاب مستقیم در چند ساعت از روز، گردش هوای خوبی هم داشته باشد. بهترین مکان برای نگهداری گلدان نعناع نزدیک پنجره جنوبی یا در بالکن است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

- مطالب مرتبط -

«سبزیجات, کاشت و پرورش گیاهان»

error: Alert: Content is protected !!