وظایف پرستار شبانه سالمند

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که سالمند عزیزتان برای بار سوم امشب بیدارمی شود و برای رفتن به دستشویی از شما درخواست کمک می کند. شما با خستگی بلند می شوید ونا امیدانه به او کمک می کنید و سعی می کنید آخرین قطره های صبر خود را جمع کنید. به رختخواب برمی گردید و از خود می پرسید که آیا دوباره خوابتان می برد؟ به هر حال باید تا دو ساعت دیگر برای کار آماده شوید. بیدارمی شوید ، یک فنجان قهوه درست می کنید و فکر می کنید که چگونه می خواهید امروز را سپری کنید. چاره چیست ؟ پرستار شبانه سالمند در زمان هایی که سالمند شما دچار بی خوابی می باشد یا اینکه شب ها به مراقبت احتیاج دارد می تواند در این مسیر سخت به کمک شما برسد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

.

پرستار ۲۴ ساعته برای سالمند لازم است ؟

ممکن است برخی از سالمندان به پرستاری و مراقبت ۲۴ ساعته احتیاج نداشته باشند. اطرافیان سالمندان ممکن است به دلیل بی تجربگی در ابتدای استخدام مراقب سالمند نتوانند انتخاب صحیح انجام بدهند.در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور بررسی می کنیم که سالمندان در چه شرایطی نیاز به پرستار شبانه در منزل دارند؟  نیازهای سالمندان برای مراقبت در شب می تواند بخشی نیاز به امنیت باشد یا ممکن است سالمندی در شب مراقبت های سلامتی احتیاج داشته باشد مانند کمک به طهارت ، شب بیداری ، مصرف برخی داروهای خاص در شب و  … . مشخص کردن نیاز سالمند به داشتن مراقب در شب بر عهده اطرافیان سالمند می باشد. بخش دوم این مقاله را مطالعه بفرمایید تا ضرورت استخدام پرستار شبانه برای سالمند برای شما روشن شود.

.

بخش دوم : سالمند در چه شرایطی احتیاج به پرستار شبانه دارد ؟

خیلی از شرایط باعث می شوند سالمندان شب ها بیدار شوند. بطور مثال : مثانه بیش فعال یا تکرر ادرار ، بیماری آلزایمر ، درد مزمن و بی خوابی ، تنها برخی از شرایطی است که ممکن است باعث شود هر شب چندین بار بیدار شوند.

.

پرستاری شبانه از سالمند مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر

سالمندانی که به بیماری زوال عقل مبتلا می شوند توانایی یادآوری افراد و اطرافیان را نخواهند داشت زیرا این بیماری ها بر روی توانایی سالمندان در به یادآوری گذشته و حال اثر می گذارد.تأثیر دیگری که  بیماری زوال عقل می گذارد بر روی منطق فرد می باشد.سالمندانی که دچار این بیماری می شوند بیدار شدن در نیمه‌ی شب می‌تواند برای آنها مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. ممکن است سالمند در شب زمین بخورد.

سالمندانی که در شب تنها هستند ، بیدار شدن در نیمه‌ی شب می‌تواند برای سالمندان ناراحت کننده باشد. مراقبت شبانه نباید با استراحت معمولی در شب اشتباه گرفته شود. برخی افراد مسن ممکن است شب ها دچار مشکل شوند و نتوانند استراحت کنند. الگوهای خواب شکسته زوال عقل را تشدید می کند و بر سلامت عمومی تأثیر منفی دارد. در صورتی که پرستار سالمند یا مراقب سالمند بتواند در نیمه شب سالمند را همراهی کند ، راه خوبی برای حمایت از سالمندانی است که  زوال عقل یا آلزایمر دارند می باشد، بلکه می‌تواند برای خانواده‌ی سالمند نیز تاثیر گذار باشد. در این صورت خانواده سالمند نیز می توانند شب ها با خیال راحت استراحت کنند.

.

پرستار شبانه سالمند برای حفظ امنیت سالمند

داشتن اعتماد به نفس نقش مهمی درحفظ استقلال در زندگی سالمندان بازی می‌کند و داشتن امنیت نیز نقش مهمی در ایجاد و پایداری این اعتماد به نفس در سالمندان دارد.به دلائل مختلف سالمندان ممکن است شب ها و در منزل خود احساس امنیت نداشته باشند ، ممکن است منزل آنها سابقه دزدی وجود داشته باشد.دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شوند مردم در خانه‌های خود احساس امنیت نداشته باشند. برای مثال سابقه‌ی دزدی شدن از منزل، آسیب دیدگی یا صرفا تنها زندگی کردن می‌تواند باعث از بین رفتن حس امنیت سالمند در منزل بشود.

یکی از بهترین روش های از بین بردن ترس در سالمندانی که گرفتار احساس عدم امنیت می باشند حضور شخصی دیگر در منزل می باشد که می می تواند استرس سالمند را کم کند.قطعاً یکی از بهترین انتخاب ها، استخدام پرستار سالمند در منزل برای افراد با سن بالا می باشد

.

پرستار شبانه سالمند برای کمک به کنترل ادرار سالمند

یکی از مشکلاتی که همه سالمندان و بخصوص خانم های سالمند دارند بی اختیاری ادرار می باشد. خانم های سالمند به دلیل بیش فعالی کلیه ها و مثانه دچار تکرر ادرا می باشند. برخی سالمندان احتیاج دارند که چند بار در شب دستشویی بروند. این مشکل در سالمندان باعث می شود که شب ها مکرراً دستشویی بروند. راه رفتن در نیمه‌ی شب و با نور نامناسب ممکن است سبب زمین خوردن سالمندان بشود. یکی از دلائلی که سالمندان به پرستار شبانه احتیاج پیدا می کنند نیاز به دستشویی رفتن در شب است که با حضور پرستار سالمند خطرهای بسیار کمتری برای سالمند دارد.

.

پرستار شبانه سالمند برای دادن داروهای سالمند

برخی از سالمندان به دلیل داشتن بیماری نیاز به مصرف دارو با دوز خاص و در زمان های خاص دارند و مصرف مرتب دارو برای آنها اهمیت ویژه ای دارد.در این شرایط حضور یک پرستار سالمند با تجربه در منزل می تواند این نظم در مصرف داروهای سالمند را حفظ بکند. یکی از لازمه های هر سالمند استراحت و خواب منظم در شب است که می تواند در سلامت وی تأثیر گذار باشد و اینکه سالمند و خانواده سالمند نگران مصرف داروهای سالمند نباشند.یکی از وظایف پرستار سالمند در منزل یادآوری مصرف دارو در زمان های مناسب توسط سالمند است.

.

پرستار شبانه سالمند برای کمک به تحرک سالمند

بیشتر سالمندان به دلیل کهولت سن و یا بیماری دچار محدودیت های حرکتی می شوند و برای بلند شدن از روی تخت مشکل دارند . بلند شدن از روی تخت در شب و در زمانی که سالمند هوشیاری کامل ندارد می تواند دشوار تر هم باشد .داشتن مشکلات حرکتی سالمندان از دلائلی است که لازم است سالمندان در شب پرستار داشته باشند تا مشکلات و ناراحتی های حرکتی آنان کاهش یابد.

.

پرستار شبانه سالمند به روش های زیر می تواند از سالمند مراقبت کند:

  • قرار دادن چراغ سنسور حرکت در اتاق خواب و راه پله ها
  • خالی کردن مسیر رفت و آمد سالمند از وسایل
  • اطمینان از بسته بودن در و سالم بودن قفل خانه
  • قرار دادن میانوعده و نوشیدنی کنار تخت سالمند
  • کنترل میزیان دریافت کافئین سالمند بعد از ظهرها و عصرها
  • کمک به سالمند برای انجام ورزش سبک و دریافت اکسیژن کافی به جهت خواب بهتر
  • به غیر از موارد ضروری و با تجویز پزشک اجازه ندهد سالمند قرص خواب مصرف کنند.
  • اگر سالمند کنترل ادرار ندارد و تکرر ادرار دارد شب ها از لباس زیر بی اختیاری استفاده کند.
  • مراقبت در صبح (مراقبت شخصی و منزل)
  • آماده کردن صبحانه سالمند

.

منابع:
.https://mehrparvar.com

error: Alert: Content is protected !!