چگونه سالمند با نشاطی داشته باشیم؟

سالمندی یکی از مراحل مختلف رشد انسان ها است که در آن، افراد ممکن است بیشتر به افسردگی مبتلا شوند، از همین رو، اطرافیان می توانند نقش بسزایی در افزایش نشاط سالمندان داشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از سایت خبری الف، افرادی که به مرحله سالمندی می رسند نسبت به برقراری ارتباط با دیگران حساس تر می شوند. بنابراین، نوع ارتباطی که اطرافیان یک فرد سالمند با او برقرار می کنند، می تواند تاثیر زیادی بر روی نشاط فرد سالمند بگذارد. در این مرحله از زندگی، فرد سالمند احساس می کند که ناتوان شده است و اگر اطرافیانش به او بی توجهی کنند، می توانند به این تصور او دامن زده و این تفکر او را تایید کنند. پس سعی کنید با سالمندتان ارتباطی همچون ارتباط با افراد جوان تر داشته باشید.

.

به چهره سالمندتان نگاه کنید

یکی از اقداماتی که می تواند به با نشاط بودن سالمند شما کمک کند، داشتن ارتباط چهره به چهره با اوست. هر زمان که خواستید با سالمندی صحبت کنید و یا او خواست تا برای شما چیزی را تعریف کند، حتماً با او ارتباط چهره به چهره برقرار کنید و به صورت او نگاه کنید. با این کار می توانید حس مثبت بودن را در او ایجاد کنید.
.

به سالمندتان اعتماد به نفس بدهید

اگر می خواهید سالمند شادی داشته باشید، باید به او اعتماد به نفس بدهید. وقتی یک سالمند احساس ارزشمند بودن داشته باشد، بانشاط تر و سرحال تر می شود. از او بخواهید از تجربیاتش در مسایل مختلف و حتی تجربه های جزئی خود را بیان کند. مثل دستور طرز پخت نوعی غذا و … وقتی سالمند ببیند که شما چقدر برایش اهمیت قائل شده اید و می خواهید از تجربیاتش استفاده کنید، احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس در او ایجاد می شود.
.

از سالمندتان بپرسید

یکی از کارهایی که می تواند سالمند شما را خوشحال و در عین حال سرگرم کند، این است که از او بخواهید برایتان ماجرایی را تعریف کند. تعریف کردن یک داستان یا خاطرات گذشته و یا تعریف کردن قسمتی از یک فیلم و سریال و یا بیان اخبار، می تواند به سالمندتان حس مثبتی بدهد.
.

محیط زندگی سالمند

سالمندی یکی از مراحل زندگی است که در آن افراد بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند‎. بنابراین محیط زندگی فرد سالمند باید توام با آرامش و محبت باشد. ضمن اینکه نشاط در محیط زندگی، فرد سالمند را هم بانشاط و با روحیه می کند.
.

محبت را نادیده نگیرید

محبت کردن به سالمندان می تواند آنها را سرحال کند. وقتی سالمندی متوجه محبت کردن اطرافیانش به خود می شود، سرشار از انرژی می شود و نیروی دوباره ای پیدا می کند. حتماً به شکل های مختلف به افراد سالمند محبت کنید. می توانید این کار را از طُرق مختلف همچون نوازش کردن و یا بوسیدن، صحبت کردن با آن ها، کمک به انجام دادن برخی از کارهایشان که توانایی انجام آن ها را ندارند و … انجام دهید.
.

پیاده روی و نفس تازه

انجام دادن ورزش های هوازی می تواند کمک زیادی را به سرحال کردن انسان ها بکند. ورزش های هوازی آن دسته از ورزش ها هستند که حجم بالایی از اکسیژن را وارد ریه ها می کند. اگر سالمندتان سر حال است حتما او را تشویق به ورزش کردن کنید.برای این کار هم می توانید او را به رفتن در جمع سالمندانی که صبح ها در پارک ها ورزش می کنند ترغیب کنید. اگر هم خیلی سالمند سرحالی ندارید، با توجه به شرایطی که او دارد، برایش نوعی ورزش را تنظیم کنید.
.

انجام باغبانی

یکی از فعالیت هایی که می تواند به شاد کردن سالمندتان کمک کند؛ استفاده از گل و گیاه است. باغبانی کردن باعث می شود روحیه سالمند تقویت شود و سرگرم شود. پرورش دادن گیاهان می تواند سالمند شما را به یاد دوران جوانی و پرورش و تربیت فرزندان بیاندازد.
.

حمایت از سالمند فراموشکار

اگر سالمندتان فراموشی و آلزایمر دارد، حتماً از او حمایت کنید. حتی اگر یک مطلب را بارها و بارها تعریف کرد، هیچ گاه به او نخندید و این نکته را به اعضای کوچکتر خانواده نیز متذکر شوید. مطالب مهمی را که سالمندتان نباید فراموش کند، مثل خوردن قرص را حتماً بر روی کاغذ کوچکی یادداشت کنید.
.

در دسترس سالمندان باشید

سرزدن به سالمندان می تواند موجی از شادی را در آنها رقم بزند. حتی اگر شرایط کاری شما به گونه است که نمی توانید هر روز به آنها سر بزنید، با تلفن، روزانه از حال آن ها خبردار شوید و دل آن را شاد کنید.
.

مشارکت سالمند فراموش نشود

حتماً در کارهای مختلف از مشارکت سالمندتان استفاده کنید. با این کار هم آن ها را سرحال کرده اید و هم حس مثبت ارزشمند بودن را در آنها ایجاد می کنید. برای تهیه غذای خاص و یا خریدن وسیله ای خاص و یا حتی مشارکت دادن در کارهای سبک منزل می توانید از وجود آن ها کمک بگیرید.
.

منابع:
.https://cspf.ir

error: Alert: Content is protected !!