تزیینات و چیدمان سفره عقد

• جزئیات سفره عقد

⇠ اگر تصمیم گرفتید که سفره ی عقدتان را خودتان طراحی کنید، قبل از هر چیز جزئیات سفره را بدانید.

⇠ سفره عقد هم مثل سفره ی هفت سین یک سری محتویات کلی دارد که میان بیشتر اقوام و فرهنگ های ایرانی مشترک است و بعضی لوازم جزیی که ممکن است تفاوت های کوچکی را میان سفره عقد های مختلف ایجاد کند.

⇠ معمولا اجزای سفره عقد شامل قرآن، آیینه،‌ شمعدان،‌نبات، نقل و سکه، تخم مرغ، فندق و گردو و بادام، نان و پنیر، گل،‌میوه، عسل و کله قند است در حالی که بسته به سلیقه و یا رسم و رسومات خانوادگی اجزای دیگری مانند اسفند، گلاب، دانه های خشخاش، برنج، نمک، رازیانه، چای هم به سفره اضافه می شود.

.

• تفاوت سفره عقد مدرن و سنتی را می دانید؟

چنانچه در نظر دارید که سفره عقدتان را خودتان طراحی کنید، پیش از هر چیز می بایست که جزئیات سفره را بدانید. به عبارت ساده تر پایه های سفره عقد را باید شناخت.بایید دانست که سفره عقد هم مثل سفره هفت سین دارای یک سری محتویات خاص است که در بین بیشتر اقوام و فرهنگ ها ایرانی مشترک است و تفاوتهای اندکی بین آنها وجود دارد. به طور معمول همانطور که پیشتر هم گفتیم اجزای سفره عقد شامل قرآن، آیینه،‌ شمعدان،‌نبات، نقل و سکه، تخم مرغ، فندق و گردو و بادام، نان و پنیر، گل،‌میوه، عسل و کله قند است. در حالی که بنا به سلیقه و یا رسم و رسومات خانوادگی اجزای دیگری از قبیل اسفند، گلاب، دانه های خشخاش، برنج، نمک، رازیانه، چای کندورهم به سفره افزوده می شود.

.

• کدام مدل سفره عقد: چیدمان سنتی، مدرن یا ترکیبی از هر دو؟

در اینکه چه نوع سفره ای را انتخاب کنید باید به یکسری انتخاب ها دقت لازم را داشت. در ادامه همراهمی مان کنید.

.

• انتخاب سفره:

در ابتدا می بایست تصمیم بگیرید که در نظر دارید سفره عقدتان را به سبک سنتی بچینید و یا مدرن. پیشنهاد می کنیم که برای طراحی سنتی از پارچه های ترمه و یا قلم کار استفاده کنید. در چیدمان مدرن تورهای رنگی و یا پارچه های دانتل مورد استفاده قرار می گیرد. اگر انتخاب شما برای سفره عقد، تور است پیشنهاد می کنیم از تورهای خشک و حجم دار استفاده کنید چرا که زمانی که اجزای سفره را روی آن می چینید ظروف در آن فرو بروند در این حالت حجمی از تور اطراف ظروف را می گیرد و سفره تان شیک می شود.

.

• انتخاب ظروف:

پیشنهادد می کنیم که در چیدمان سفره سنتی سعی کنید انتخاب اولتان ظروف سفالی و یا ظروف فلزی باشد. این را هم بدانید که ظروف سفالی در مقایسه با ظروف فلزی بیشتر در دسترس هستند و از طرف دیگر هم قیمت پایین تری هم دارند. اما در چیدمان مدرن دست شما برای انتخاب ظروف بیشتر باز است. ظروف شیشه ای از قبیل ظروف کریستال و یا ظرف های گیلاسی شکل بزرگ جلوه زیبایی دارند.

.

• قرآن و رحل:

بنا به اندازه قرآن، رحل زیبا آماده کنید و آن را به نشان احترام و تقدس در بالای سفره بگذارید.

.

• استفاده از گلاب:

برای ظرف گلاب پیشنهاد می کنیم که از یک تنگ شیشه ای با طراحی سنتی و یا یک گلاب پاش سفالی استفاده کنید.

.

• استفاده از نبات:

جهت زیباتر شدن سفره عقد، نبات سفید و زعفرانی را با هم ترکیب و در یک ظرف بگذارید. پیشنهاد می کنیم که برای تنوع رنگ در سفره، ازنبات های رنگی استفاده کنید.

.

• استفاده از تخم مرغ:

پیشنهاد می کنیم که تخم مرغ ها را رنگ کنید و یا به وسیله اکلیل و منجوق آن ها را تزیین کنید.

.

• استفاده از آجیل:

چنانچه سفره تان خلوت است، پیشنهاد می کنیم که فندق، گردو و بادام را در ظرف های جداگانه ای بگذارید. ولی اگر سفره تان شلوغ شده، همه را در یک ظرف بریزید و میان آن ها هم نقل های رنگی بریزید.

.

• نان و پنیر و سبزی:

این مورد دلخواه است و شما می توانید در صورت تمایل، نان و پنیر و سبزی را تزیین کنید و روی سفره بچینید.

.

• میوه سفره عقد:

شما می توانید برای ظرف میوه تان از هر نوع میوه ای که دوست داشتید، استفاده کنید. ولی باید این را بدانید که آن چه که بیشتر از سایر میوه ها در سفره عقد های سنتی استفاده می شود انار و سیب سرخ است. در چیدمان مدرن معمولا انواع میوه ها را می چینند که موز و آناناس از مهم ترین آن هاست.

.

• عسل سفره عقد:

پیشنهاد ما در این مورد آن است که ظرف عسلی که انتخاب می کنید بهتر است کوچک و سبک باشد. برای زیباتر شدن روی آن را هم می توانید چند تا گل نرگس بگذارید. اگر نمی خواهید عسل را با دست در دهان هم بگذارید، حتما از قاشق مخصوص عسل خوری استفاده کنید و آن را کنار ظرف بگذارید.

.

• کله قند سفره عقد:

در این مورد حتما از کله قند های کوچک استفاده کنید و به وسیله ی روبان، تور و یا نوارهای ملیله دوزی شده آنها را تزیین کنید.

.

• گل سفره عقد:

ما در این مورد پیشنهاد می کنیم که سفره را با انواع گل شلوغ نکنید. در چیدمان سنتی می توانید دو گلدان زیبا که می تواند گل شمعدانی باشد و یا هر گلی که باب سلیقه ی شماست را در گوشه های سفره قرار دهید. در چیدمان مدرن بهتر است گل ها را در سطحی بالاتر از سفره عقد قرار دهید و از گل های آویزی یا آبشاری استفاده کنید. در ضمن به یاد داشته باشید گلهای طبیعی در اولویت انتخاب هستند.

.

• آیینه و شمعدان سفره عقد:

توجه داشته باشید که زاویه ی قرار گرفتن آیینه را با جایی که صندلی های عروس و داماد قرار دارد، به گونه تنظیم شود که هر دو با نزدیک کردن سرهایشان به یکدیگر بتوانند تصویر خود را در آیینه مشاهده کنند. با در نظر گرفتن اندازه شمعدان هایتان و البته ترکیب رنگی که در سفره از آن استفاده کردید، شمع مناسبی برای سفره تان تهیه کنید.

.

• سبک های سفره عقد

⇠ سفره عقد در دو دسته سفره عقد سنتی و سفره عقد مدرن وجود دارد که هر کدام دارای زیبایی های خاص خود هستند و عروس خانمها هم مطابق سلیقه شان یکی از این دو مدل را انتخاب می کنند. گاهی اوقات هم تلفیقی از سفره عقد سنتی و مدرن دیده می شود که مطابق سلیقه برخی از عروس خانمهای مشکل پسند است.

⇠ برای طراحی سنتی از پارچه های ترمه و یا قلم کار استفاده کنید. در چیدمان مدرن تورهای رنگی و یا پارچه های دانتل مورد استفاده قرار می گیرد. اگر انتخاب شما برای سفره عقد، تور است پیشنهاد می کنیم از تورهای خشک و حجم دار استفاده کنید چرا که زمانی که اجزای سفره را روی آن می چینید ظروف در آن فرو می روند در این حالت حجمی از تور اطراف ظروف را می گیرد و سفره تان شیک می شود.

⇠ برای انتخاب ظروف در چیدمان سفره سنتی سعی کنید ظروف سفالی و یا ظروف فلزی مانند ظروف نقره ای را انتخاب کنید . ظروف سفالی در مقایسه با ظروف نقره ای بیشتر در دسترس هستند و از طرف دیگر قیمت پایین تری هم دارند. اما در چیدمان مدرن دست شما برای انتخاب ظروف بازتر است. ظروف شیشه ای از قبیل ظروف کریستال، پلی استر، آنتیک و یا ظرف های گیلاسی شکل بزرگ جلوه زیبایی دارند.

⇠ بعضی از چیدمان های سفره عقد تلفیقی از سبک سنتی و مدرن است. تنوع زیادی برای این سبک از چیدمان ها وجود دارد. برخی از این سفره ها تنوع رنگ زیادی دارند و برخی ساده و دارای سبک کلاسیک هستند. ظروف و تجهیزات مورد استفاده در این مدل سفره های عقد می‌تواند بسیار متغیر باشد. سفره عقدهای سیلور و نقره‌ای با ظروف پایه بلند یکی از پرطرفدارترین ظرف ها در این مدل‌ سفره های عقد به شمار می‌روند.

.

• چیدمان دکور سفره عقد

⇠ در بسیاری از تالارها و باغ تالارها مدل های از پیش آماده ای وجود دارد که عروس و داماد می توانند یکی از آنها را انتخاب کنند. ولی این یک اجبار نیست و شما می توانید خودتان دکور را طراحی کنید. چیدمان دکور سفره عقد شباهت زیادی به چیدمان خانه عروس داماد در شب عروسی دارد. چیدمان نسبتا شلوغی که همه چیز را به نمایش می گذارد.

⇠ جایگاه عروس و داماد یکی از نکات مهم چیدمان دکور سفره عقد است. با این که این اتفاق نسبتا کم می افتد، ولی در بعضی از موارد دیده می شود که به هماهنگی سفره عقد و جایگاه عروس و داماد توجهی نمی شود. برای زیبایی این دکوراسیون، حتما به این نکته توجه کنید تا از زیبایی سفره کاسته نشود.

⇠ عروس خانم های خوش سلیقه می توانند در تزئین سفره ی عقد شان از شمع های فانتزی استفاده کنند و همچنین سفره را گل آرایی یا میوه آرایی کنند. نوع گل آرایی، میوه آرایی و همچنین شمع آرایی در سفره عقد می‌تواند زیبایی آن را چند برابر کند. پس در هنگام انتخاب سفره عقد از نحوه گل آرایی و میوه آرایی آن اطلاع پیدا کنید و فقط به رنگ و قیمت آن توجه نکنید.

⇠ در چیدمان سنتی می توانید دو گلدان زیبا که می تواند گل شمعدانی باشد و یا هر گلی که باب سلیقه ی شماست را در گوشه های سفره قرار دهید. در چیدمان مدرن بهتر است گل ها را در سطحی بالاتر از سفره عقد قرار دهید و از گل های آویزی یا آبشاری استفاده کنید. در ضمن به یاد داشته باشید گلهای طبیعی در اولویت انتخاب هستند.

⇠ برای گل آرایی سفره می توانید به یک گل فروشی مراجعه کنید و بسته به اندازه ی سفره و همچنین ترکیب رنگ ها، چند سبد گل سفارش دهید. استفاده از شمع را هرگز فراموش نکنید. بهتر است شمع ها کند سوز و دارای محفظه باشند. می توانید از تعداد زیادی شمع وارمر که هزینه ی زیادی هم ندارند دور تا دور سفره استفاده کنید که بسیار خاص و شیک می شود. در استفاده از شمع ها بسیار دقت کنید که در مسیر رفت و آمد و همچنین نزدیک به لباس عروس نباشند.

⇠ زاویه ی قرار گرفتن آیینه را با جایی که صندلی های عروس و داماد قرار دارد، به گونه تنظیم شود که هر دو با نزدیک کردن سرهایشان به یکدیگر بتوانند تصویر خود را در آیینه مشاهده کنند.

⇠ همچنین در نظر داشته باشید که وسایل سفره ی عقد را تا حد امکان از وسایل طبیعی انتخاب کنید. استفاده از تخم مرغ رنگی و مصنوعی، میوه های مصنوعی و نیز گل های مصنوعی اولا از زیبایی سفره ی شما کم میکند ثانیا خیلی زود از مد می افتد.
.
منابع:
.https://www.talarkadeh.com
.https://www.aroos.co

error: Alert: Content is protected !!