دسته گل عروس

⇠ دسته گل عروس، یکی از مهمترین نمادهای عروسی است. نوع چیدمان گل ها، رنگ ها و حتی انتخاب گل می تواند حاوی پیامی باشد، که شما احتمالا از آن بی خبرید. این که گل ها تنها موجودات زنده در میان المان های مختلف عروسی هستند؛ می تواند نشان دهنده ی اهمیت آن باشد.

⇠ گل ها می توانند به راحتی احساسات ما را نشان دهند، می توانند منتقل کننده ی عشق، احساس و عاطفه باشند. پس نباید بی تفاوت از کنار انتخاب آنها بگذریم.

⇠ حتی تعداد گل ها در دسته گل عروس هم اهمیت دارد. بر اساس یک باور قدیمی، باید تعداد گل ها در دسته گل عروس حتما فرد باشد.

⇠ دقت به این ریزه کاری ها اغلب در نزدیکی های مراسم عروسی فراموش می شوند؛

.

• نکات انتخاب دسته گل عروس

 

۱- به هماهنگی اش با لباس عروس فکر کنید

قبل از اینکه دسته گل تان را سفارش دهید به سبک لباس عروس تان توجه کنید. قرار است شما چه لباسی بپوشید؟ سبک لباس شما در انتخاب دسته گل شما بسیار مهم است. اگر لباسی با دنباله بلند دارید، می توانید دسته گل های آبشاری را انتخاب کنید و اگر می خواهید لباس پرنسسی بپوشید، دسته گل های گرد بیشتر با لباس شما جور در می آیند. در اصل تناسب دسته گل با لباس تان خیلی در زیبایی شما نقش دارد.

.

۲- به رنگ فصل هم فکر کنید

⇠ اگر شما ترکیب رنگ دسته گل تان را هماهنگ با فصل سال انتخاب کنید، خیلی خوب است. دسته گل های کهربایی، نارنجی و قرمز با فصل پاییز هماهنگی دارند ولی دسته گل های نقره ای، سفید و طلایی برای فصل زمستان مناسب اند.

⇠ اگر قرار است برای فصل بهار جشن ازدواج تان را برگزار کنید، سراغ دسته گل های صورتی، آبی و سبز بروید.

⇠ دسته گل هایی به رنگ مرکبات هم برای عروسی تابستانی شما عالی خواهند بود. فراموش نکنید دسته گل هایی با رنگ قرمز و نارنجی و زرد برای پاییز عالی هستند ولی در فصل بهار شما انتخاب های بسیاری برای گل های دسته گل ازدواج تان خواهید داشت.

⇠ البته اغلب عروس خانم ها دسته گل های سفید و سبز را برای ست کردن با لباس عروس شان ترجیح می دهند.

.

۳- به گلفروش تان اعتماد کنید

⇠ بهتر است به گل فروش اعتماد کنید. به او دقیقا توضیح دهید که چه مدل دسته گلی با چه ترکیب گلی را دوست دارید ولی بعد او را آزاد بگذارید تا دسته گل تان را تزیین کند. بالاخره کار او هرروز تزیین گل است و خیلی بیشتر از شما می داند که چه می کند.

.

۴- دسته گلی هم قد و قواره خود تان بخرید

⇠ دقت کنید که دسته گل شما تمام دست و انگشتان شما را نپوشاند. عروس خانم های ریزنقش دسته گل هایی را انتخاب کنند که جمع وجورتر و مناسب قد و قواره شان باشد. بالاخره هم در عکاسی و فیلم برداری و هم در مراسم تان باید حلقه و زیور آلات تان مشخص شود.

.

۵- دسته گلی میوه ای و خوش بو بخرید

⇠ اگر کمی ابتکار به خرج دهید می توانید دسته گل های منحصر به فردی سفارش دهید که در آن از ترکیب میوه ها و سبزی ها و حتی تور و روبان استفاده شده باشد.

⇠ البته این نوع دسته گل برای عروس هایی مناسب است که دوست دارند متفاوت باشند. اگر هم قرار است جشن ازدواج شما در یک فضای بسته و کوچک مثل منزل تان برگزار شود به سراغ گل هایی در دسته گل تان بروید که بوی زیادی نداشته باشند.

⇠ مثلا گل مریم و شب بو برای چنین مراسمی مناسب نیستند. برعکس شما می توانید چنین گل های خوش بویی را برای جشن های مفصل تر و در فضای بازی مثل باغ استفاده کنید.

.

۶- سایز دسته گل را با میزان قدرت بازویتان انتخاب کنید.

⇠ البته که دسته گلهای بزرگتر زیباتر هستند؛ اما باید این را در نظر بگیرید که حمل آن در طول مراسم ممکن است شما را خسته کند. حتی می توانید از حلقه گل و یا از یک دسته گل ظریف و سبک استفاده کنید تا شادابی شما در طول مراسم حفظ شود.

⇠ با طراح دسته گل خود صحبت کنید و انواع مدلهای دسته گل را بررسی کنید و مدل و سایزی که متناسب با ظاهرتان باشد را انتخاب کنید. اگر عروس خانمها دوست ندارد به صورت سنتی دسته گل با خود حمل کند، گزینه های دیگری نیز برای انتخاب دارد؛ مثلا در فصل زمستان عروس خانمها می توانند از یک شال گرم که بر روی آن سینه ریزی از جنس گل نصب شده است استفاده کند یا در تابستان می توانند از کیف ساخته شده از گل، یا چتر تابستانی پیچیده شده و تزئین شده با گل و یا حلقه گل مچی استفاده کنند.

.

• گلهای مناسب هر فصل

 

۱- گلهای مناسب فصل بهار

⇠ گل رز مینیاتوری: گل های رز مینیاتوری از دسته گل هایی هستند که تقریباً در همه ی فصول سال می‌توانید پیدایشان کنید، در فصل بهار برای اینکه با تازگی و طراوت بهاری هماهنگ شوید می‌توانید از رنگ های صورتی و بنفش کم رنگ این گل زیبا استفاده کنید.

 

⇠ گل کوکب: گل های کوکب انواع مختلفی دارند و نوع گل کوکب مناسب دسته گل عروس، کوکب زینتی پرپر است که در فصل بهار در همه گل فروشی ها پیدا می‌شود، این نوع گل تنوع رنگی زیادی برای دسته گل عروس دارد و از نظر قیمت هم ارزان و مناسب است.

 

⇠ لیسیانتوس : این نوع گل یکی از زیباترین و رویایی ترین گل هایی‌ست که می‌توانید برای تزیین میز عروسی و دسته گل‌تان از رنگ های سفید و لیمویی و زرد آن استفاده کنید که با گلبرگ های نازک و قیمت اندکش دل هر عروس و دامادی را می‌برد.

 

⇠ گل ارکیده: اگر قصد برگزاری یک مراسم لوکس و زیبا هستید، گل ارکیده خاص ترین گلی است که می‌توانید برای دسته گل عروسی‌تان آن را انتخاب کنید، البته این نوع گل ماندگاری زیادی ندارد و همینطور از نظر قیمت از بقیه گل ها گران تر است.

.

۲-گلهای مناسب فصل تابستان

⇠ نرگس درختی: اگر مجذوب معصومیت و سادگی که گل نرگس به ظاهرتان در روز عروسی شما می‌دهد شده اید، ولی مراسم عروسی‌تان در فصل گرم برگزار می‌شود که در آن خبری از نرگس های زمستانی نیست، پیشنهاد ما به شما گل نرگس درختی است.

 

⇠ گل صد تومانی: یکی از رایج ترین انتخاب عروس و داماد ها برای دسته گل عروسیگل های صد تومانی هستند، که با ظاهر پر برگشان حجم گل‌های به کار رفته در گل آرایی مراسم عروسی‌تان را دو چندان می‌کند.یک نکته ی جالب در مورد گل های صد تومانی این است که نباید فریب اسم این گل را خورد، عنوان “صد تومانی” به این دلیل است که در روزگار قدیم که این نوع گل به تازگی به بازار آمده بود، قیمتش صد تومان و از بقیه گل ها گران تر بود و به مرور به همین اسم بین مردم شناخته شد. اگر به گل های صد تومانی علاقه دارید اما متناسب با بودجه شما نیستند می‌توانید از جایگزین ارزان تر این گل ها، یعنی گل های آلاله استفاده کنید که ظاهراَ شبیه به هم هستند.

.

۳- گلهای مناسب فصل پاییز

⇠ گل آلسترومریا: این نوع گل ها تنوع رنگی زیادی دارند و تقریباَ شبیه ترکیب گل های شیپوری و نرگس هستند. قیمت نسبتاَ مناسبی دارند و با سلیقه ی اکثر عروس ها هماهنگند. از این نوع گل در فصل های بهار و تابستان هم می‌توانید استفاده کنید.

 

⇠ گل زبان در قفا: این نوع گل مناسب دسته گل های رویای با تم رنگی آبی و بنفش با مدل های آبشاری و آویزان است.

 

⇠ گل داودی: این گل ظاهری شبیه به گل کوکب دارد و اگر به ظاهر گل های کوکب علاقه دارید و عروسی‌تان در پاییز است می‌توانید از گل داودی استفاده کنید.

.

۴- گلهای مناسب فصل زمستان

⇠ گل شیپوری: انتخاب چند ساقه گل شیپوری سفید برای یک دسته گل تمام سفید یک انتخاب شیک و رویایی برای عروسی های زمستانی است.

⇠ گل های یاسمن: این شکوفه های خوشبو و کوچک برای تکمیل دسته گل عروس خانوم های ساده پسند انتخاب مناسبی هستند.

⇠ گل آلسترومریا: برای دسته گل های زمستانی می‎توانید از رنگ های بنفش و سفید این نوع گل استفاده کنید.

.

• انواع گل

 

⇠ گل رز: برای دسته گل عروس، هیچ گلی به اندازه گل رز طرفدار ندارد. انواع مختلفی از گل رز، در اندازه ها و رنگ های متنوع وجود دارند. این گل خوش رنگ و خوش بو، نماد و سمبل شور و عشق است و همین باعث شده است که در دسته گل های عروس، کاربرد زیادی داشته باشد.

⇠ لیلیوم (سوسن):لیلیوم یا سوسن گلی بسیار زیبا، خوشرنگ و پرطرفدار است. البته کمی هم گران قیمت است. لیلیوم در نژادهای مختلف و رنگ ها و اندازه های متفاوت وجود دارد و برای تزئینات عروسی از جمله دسته گل عروس و یا ماشین عروس بسیار پرکاربرد است. اگر از این گل برای دسته گل عروس خود استفاده می کنید، حتما از نژادهای هلندی آن استفاده کنید چرا که در برابر گرما و کم آبی، مقاوم تر هستند و در طول جشن عروسی، پژمرده نخواهند شد.

⇠ پائونیا:پائونیا که در فارسی به آن گل صدتومانی یا گل صدبرگ هم می گویند، گلی بزرگ، پرپشت و کمی گران است. این گل بسیار معطر است و عطری شیرین دارد. پائونیا انتخاب مناسبی برای تزئینات عروسی است و استفاده از چند عدد پائونیا در تزئین دسته گل عروس می تواند بسیار جذاب باشد. البته می توان تمام دسته گل عروس را نیز از گلهای پائونیا درست کرد.

⇠ گل آلاله:گل آلاله گلی بزرگ و پر از گلبرگ است و در رنگ های زرد، نارنجی، سفید و صورتی وجود دارد. این گل در دسته گل های عروس می تواند در کنار گلهای رز استفاده شود.

⇠ لاله:لاله یک گل زیبای بهاری است که پرورش آن بسیار آسان است. گل لاله انتخاب جالبی برای دسته گل عروس خواهد بود. لاله نماد خوشبختی است و در طرح ها و اندازه های مختلف کشت می شود و به همین دلیل، سلیقه های مختلف را به خود جلب می کند.

⇠ نیلوفر لیلی کالا:لیلی کالا از خانواده نیلوفرهاست. عروس خانم هایی که احساسات لطیفی دارند، این گل ظریف را در دسته گل عروس خود استفاده می کنند. انحناهای خاص ” لیلی کالا” ظرافت خاصی به آن بخشیده است. این گل نیز در رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارد و انتخاب مناسبی برای دسته گل عروس خواهد بود.

⇠ ادریسی: ادریسی به دلیل انبوه گلبرگهایی که دارد و اصطلاحا پرپشت است، طرفداران زیادی دارد. انتخابی مقرون به صرفه برای دسته گل عروس که در رنگهای سبز، صورتی، سفید، کبود و آبی کشت می شود.

⇠ ارکیده: ارکیده انتخاب عروس خانم هایی است که سلیقه خاص و منحصر به فرد دارند. ارکیده، گلی خوشرنگ و گرمسیری است که می تواند جلوه خاصی به دسته گل عروس ببخشد.

⇠ یاسمن:یاسمن (یاس فرنگی)، گلی ریز و ستاره ای شکل است و می تواند جلوه ای خاص به دسته گل عروس ببخشد. از یاس فرنگی می توان در وسط دسته گل عروس استفاده کرد و یا در دسته گل های بزرگتر برای پُر کردن فضاهای خالی لابلای گل ها از آن استفاده کرد.

⇠ گل مروارید: گل مروارید برای جشن عروسی در فصل بهار یا تابستان بسیار مناسب است. این گل بسیار ارزان است و در رنگ ها و اندازه های مختلف یافت می شود و می تواند جلوه خاصی به دسته گل عروس بدهد.

.

چگونه دسته گل عروسی را به دست بگیریم؟

⇠ گرفتن درست دسته گل در دست باعث می شود که شما ظریف و موقر و حتی بلندتر و باریکتر به نظر برسید.

⇠ دسته گل را با هر دو دست بگیرید و کمی آن را به سمت جلو و پایین خم کنید در این وضعیت کلیه شکوفه ها دیده خواهند شد و شانه هایتان را به سمت عقب بکشید.

⇠ می توانید از یک روزنامه رول شده و یا مجله رول شده برای تمرین استفاده کنید.

.

پرت کردن دسته گل عروس

 

⇠ رسم پرت کردن دسته گل عروس به سمت مهمانان، رسمی است که از کشور انگلستان به فرهنگ ایرانی وارد شده است. در فرهنگ کشور های دیگر به ویژه در اروپا ، رسم بر این قرار بوده که مهمانان بخشی از لباس عروس را به عنوان یادگاری و به این نیت که برایشان خوش یمن است؛ با خود به همراه می بردند.

⇠ خب مشخص است که هیچ عروسی دوست ندارد لباس نازنینش در شب عروسی توسط مهمانان شرحه شرحه شود! احتمالا رسم پرت کردن دسته گل برای مهمانان مجرد، برای همین ابداع شده تا جلوی این عمل را بگیرد.

⇠ اکنون در بسیاری از مناطق ایران نیز چنین رسمی وجود دارد. که عروس بعد از پایان مراسم، دسته گل خود را به سمت مهمانان مجرد پرت می کند، اعتقاد بر این است که هر کس که بتواند این دسته گل را بگیرد، عروس آینده خواهد بود. در بسیاری از مراسم های عروسی، بر سر تصاحب این دسته گل ممکن است جنگ و دعوا راه بیوفتد.

⇠ هر چند که گرفتن این دسته گل هیچ تضمینی برای بخت گشایی ندارد؛ اما همچنان جزو رسم و رسوم پر طرفدار به شکل جدی دنبال می شود.

.

منابع:
.http://www.tasviredagh.com
.https://www.aroos.co
.https://ayneshamdoon.com
.http://namnak.com
.http://www.tashrifatelahenaz.com
.https://ayneshamdoon.com
.https://bazmineh.com

error: Alert: Content is protected !!