بیماری سارس

سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) یک بیماری تنفسی مسری و گاه کشنده است. SARS برای اولین بار در نوامبر 2002 در چین ظاهر شد. SARS نشان داد که چگونه سریعاً می تواند عفونت در دنیایی بسیار متحرک و به هم پیوسته گسترش یابد. از طرف دیگر، یک تلاش مشترک بین المللی به متخصصان بهداشت اجازه داد تا به سرعت درگیر شیوع این بیماری باشند. از سال 2004 تاکنون هیچ انتقال شناخته شده ای از SARS در هیچ جای دنیا مشاهده نشده است.

.

علائم بیماری سارس

SARS معمولاً با علائم مانند آنفولانزا شروع می شود، تب، لرز، درد عضلانی، سردرد و گاهی اسهال. بعد از گذشت حدود یک هفته، علائم شامل موارد زیر است:

  • تب 100.5 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر
  • سرفه خشک
  • تنگی نفس

.

علل بیماری سارس

SARS در اثر گونه ای از کوروویروس ها ایجاد می شود که باعث سرماخوردگی می شود. پیش از این، این ویروس ها هرگز به ویژه برای انسان خطرناک نبودند. با این حال، کورو ویروس ها می توانند باعث بیماری شدید در حیوانات شوند و به همین دلیل دانشمندان گمان می کنند ویروس SARS ممکن است از حیوانات به انسان منتقل شده باشد. اکنون به نظر می رسد که ویروس از یک یا چند ویروس حیوانی به یک سویه جدید تبدیل شده است.

.

چگونه SARS گسترش می یابد؟

بیشتر بیماری های تنفسی، از جمله SARS، در هنگام قطره سرفه، عطسه و یا صحبت کردن، از طریق قطرات وارد هوا می شود. اکثر کارشناسان فکر می کنند که SARS بیشتر از طریق تماس شخصی نزدیک مانند مراقبت از شخصی با SARS گسترش می یابد. ویروس ممکن است بر روی اشیاء آلوده نیز پخش شود از قبیل میز کار، تلفن و دکمه های آسانسور.

.

پیشگیری از بیماری سارس

محققان در حال کار بر روی چندین نوع واکسن برای SARS هستند، اما هیچکدام در انسان آزمایش نشده است. اگر عفونت های SARS دوباره ظاهر شد، در صورت مراقبت از شخصی که ممکن است عفونت SARS داشته باشد،  این دستورالعمل های ایمنی را دنبال کنید:

  • دستان خود را بشویید. دستان خود را مرتباً با صابون و آب گرم تمیز کنید و یا از دستمال حاوی الکل استفاده کنید که حداقل 60٪ الکل داشته باشد.
  • دستکش یکبار مصرف بپوشید. اگر با مایعات بدن و مدفوع بدن فرد تماس دارید، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. دستکش را بلافاصله پس از استفاده دور بیندازید و دستان خود را کاملاً بشویید.
  • ماسک جراحی بپوشید. هنگامی که در یک اتاق مانند یک فرد مبتلا به SARS قرار دارید، دهان و بینی خود را با ماسک جراحی بپوشانید. پوشیدن عینک همچنین می تواند برخی از محافظت ها را به همراه داشته باشد.
  • وسایل شخصی را بشویید. برای شستن ظروف، حوله، ملافه و لباس شخصی که دارای SARS است از صابون و آب گرم استفاده کنید.
  • ضد عفونی کننده سطوح. از مواد ضد عفونی کننده خانگی برای تمیز کردن سطحی که احتمالاً با عرق، بزاق، مخاط، استفراغ، مدفوع یا ادرار آلوده شده استفاده کنید. هنگام تمیز کردن دستکش یکبار مصرف بپوشید و دستکش را دور بیندازید.

.
منابع:
.http://www.environmentalhealth.ir

error: Alert: Content is protected !!