نکات انتخاب طرح و سبک تاتو

در صورتی که قصد انجام تتو (تاتو ) و خالکوبی دارید قبل از انتخاب تتو آرتیست خود باید طرح مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین اگر یک تاتو آرتیست هستید مهم است که سبک کاری و طرح هایی که تاتو می کنید را مشخص کنید و بر روی آنها تمرکز کنید، پس برای مشتری و یا تتو آرتیست لازم است انواع سبک ها و طرح های تاتو را بشناسد.

.

 تریبال و پلینزیان (tribal, polynesian)

تریبال به معنی قبیله و پلینزیان یا پلینسیان به معنای جزایر پلینزی یکی از قدیمی ترین سبک های تاتو در فرهنگ پلینزی به وجود آمده است. یک شکل هنری معنوی در جزایر هاوایی، نیوزیلند و ساموآ پدیدار شده بود که در واقع داستانی از زندگی یک شخص با الگو هایی معنا دار را بیان میکرد. در آن طرح ها که با جوهر و رنگ مشکی قسمتی از بدن پوشیده میشد یک امر مقدس و معنوی و دردناک بوده که هر قسمت از این خالکوبی معنی خاصی داشته است. امروزه نیز اهالی جزایر پلینزیان با همان سبک ها و طرح های قدیمی و حتی گاهی با همان وسایل قدیمی تاتو میزنند. همچنین این سبک از تتو به دلیل معانی خاص و زیبایی در سرتاسر دنیا به کار گرفته میشود.
در مورد انتخاب این نوع سبک باید به معنی طرح های تاتو دقت کنید.
پلینسیان از انواع سبک ها و طرح های تاتو

.

ژاپنی سنتی (Irezumi)

ژاپنی ها از ۱۰,۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تتو میزدند!!! اما سبکی که به یرزومی کنونی معروف است از سال ۳۰۰ میلادی پدیدار شده است. تاتو ها و آثار هنری ژاپنی ها قسمت بزرگی از بدن را پوشش میدهد، به عنوان مثال کل کمر. تتو آرتیست های ژاپنی تابع قوانین سخت گیرانه ای می باشند از جمله اینکه تصویر بودا باید بالای کمر زده شود و نه در پایین کمر یا اینکه حیوانات خاص باید با گل های خاص خودشان همراه باشند.
طرح های رایج شامل شکوفه های گیلاس، ماهی کوی، گل لوتوس، اژدها، سگ جنگی و گایشک ها می باشند.
خالکوبی ها هنوز در ژاپن تابو اند، یعنی ممنوع هستند زیرا تتو در ژاپن مختص گروه های مافیایی و خلافکار است اما سبک یرزومی در غرب طرفداران زیادی دارد.
سبک تاتو ژاپنی اژدها از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

 آمریکایی سنتی (old school)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو، سبک آمریکایی سنتی شناخته شده ترین و قدیمی ترین سبک غربی هاست که در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط سیلر جری (Sailor Jerry) که اسم اصلی او نورمن کالینز (Norman Collins) و در اصل ژاپنی بوده با دیدگاه آمریکایی این سبک را متولد کرده است. در این سبک از طرح های دو بعدی با خط های ضخیم و رنگ های جیق و اصلی استفاده میشود و شامل یکسری از قوانین میباشد. طرح های رایج در این سبک شامل نماد های دریایی، قلب، عقاب دزد،جمجمه، خرگوش و گل رز هستند.
طرح و سبک تتوی آمریکایی دخترانه از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

سنتی مدرن (Newo Traditional)

شاید اسمش کمی گیج کننده باشد اما منظور از جدید سنتی، سبک جدید در سبک آمریکایی سنتی میباشد، یعنی در سال ۱۹۵۰ میلادی سبک آمریکایی سنتی با پیشرفت و تتو آرتیست های مدرن، به سبک جدیدی به نام جدید سنتی تبدیل شد. شکل طرح های این سبک تتو همانند آمریکایی سنتی است، با این تفاوت که بیشتر سه بعدی و با نور پردازی با رنک سفید و شامل جزئیات بیشتر، البته با احترام و در نظر گرفتن همان سبک سنتی هستند.
طرح و سبک تتوی آمریکایی از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

آمریکایی مدرن (New School)

جدیدترین سبک در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو مدرسه جدید است که تفاوت های آن با مدرسه قدیم، رنگ های زنده تر و پر جنب و جوش تر و خطوط ضخیم در کادر است که در سال های ۱۹۷۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تکامل و رونق یافت. طرح ها در این نوع سبک اغلب کارتونی یا گرافیتی با طرح های شاد، شخصیت های روز، حیوانات با لباس های فانتزی و غیره هستند.
تاتو پسرانه دخترانه روباه از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

واقع گرایی (Realistic)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو، نقاشی یک طرح از واقعیت با جزئیات بر روی پوست است، هرچه رنگ ها و طرح به واقعیت نزدیک باشد و از خطوط در آن استفاده نشده باشد ماهرانه تر و طبیعی تر است. اغلب طرح ها در این سبک منظره، حیوانات و پرتره است و میتوانید به صورت رنگی و یا سیاه سفید ایجاد شود.
لیونل مسی یک طرح تاتو از چهره مادرش به سبک واقع گرایی دارد. برای دیدن دیگر طرح های او بر روی اسمش کلیلک کنید.
تتو دختر هواپیما برج از انواع سبک ها و طرح های تاتو

.

پرتره (Portraiture)

پرتره در واقع نوعی سبک واقع گرایی است که طرح آن برگرفته از یک شخصیت واقعی است، شاید این شخص یک شخصیت معروف و یا یکی از نزدیکان شما باشد. اما تفاوت هایی نیز با سبک واقع گرایی دارد به عنوان مثال شاید تصویر کاریکاتور یک شخص زنده باشد.
پرتره و واقع گرایی از لحاظ سبکی که تتو آرتیست انجام میدهد نیز میتواند متفاوت باشد.
تاتو چهره سلبریتی از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

سیاه و سفید یا گری واش (Black and Grey)

سبک سیاه و سفید یا گری واش بیشتر زیر مجموعه سبک واقع گرایی است با این تفاوت که به جای استفاده از رنگ فقط از رنگ مشکی و خاکستری استفاده میشود. این نوع از تاتو در ایران بسیار پر طرفدار است و میتوان گفت سبک های دیگر در ایران جزو اقلیت محسوب میشوند.
تتو چهره زئوس از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

هندسی (Geometric)

گرچه طرح های هندسی مانند ماندالا از دوران های بسیار دور مطرح بوده اما طرح های هندسی امروزه بسیار پر طرفدار گشته و میتوان گفت در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو طرح های هندسی امروزه مد شده اند. گرچه این سبک بیشتر در سبک سیاه و سفید ایجاد میشود اما بعضی از هنرمندان سعی میکنند آن را به یک پالت رنگ تبدیل کنند. خطوط دقیق و بی نقص یکی از ویژگی های این سبک از تتو میباشد.
برای یادگیری نحوه دقیق خط کشیدن در تتو میتوانید به ویدئوی رایگان آموزشی نحوه لاینینگ مراجعه کنید.
تتو دخترانه جئومتریک از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

پرداز نقطه ای (Dotwork)

این سبک نیز یکی از پر طرفدار ترین سبک های روز است که در آن به جای سایه ها از نقاط استفاده میشود، به این صورت که مناطق تیره تر با تراکم بیشتر نقطه و مناطق روشن تر با تراکم کمتر نقطه ایجاد میشود. میتوان این نوع از تتو را نیز زیر شاخه سیاه و سفید دانست.
تاتو گل دخترانه فانتزی دات ورک از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

آبرنگی (Watercolour)

یکی از جدیدترین و نو ظهور ترین سبک های تتو آبرنگی است که در آن بیشتر بر روی طراحی و نقاشی به سبک قلمو و رنگ رقیق شده آبکی، رنگ های ملایم و رنگ های پاشیده شده پا فشاری دارد. دقیقا تقلید نقاشی با آبرنگ بر روی کاغذ. شاید ۵ تا ۱۰ سال از قدمت این نوع از تتو میگذرد اما به دلیل زیبایی و جلوه خاص بسیار افرادی هستند که طرفدار این سبک هستند. این سبک بیشتر به صورت رنگی تتو میشود اما سبک سیاه سفید آن نیز رایج است. شما میتوانید با ترکیب رنگ های زیبا خالق یک اثر شگفت انگیز از این سبک باشید.
طرح تاتو آبرنگی رنگی دخترانه گل از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

طرح اولیه یا اسکیس (Sketch)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همانند آبرنگی تقلید از طرح اسکچی روی کاغذ است. منظور از طرح اسکچی طرح اولیه ایست که طراح با مداد به صورت ذهنی بر روی کاغذ رسم میکند. و پر است از خطوطی که هدف آنها شکل دادن به طرح اولیه است.
بیشتر شبیه به تصاویر خشن و طرح های ناتمام دارند.
طرح اولیه یا Sketch از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

بیو مکانیک یا بیومچ (Biomechanical, biomech)

با ورود سینما به عرصه فیلم های تخیلی در سال ۱۹۷۹ به شدت طرفداران این سبک فیلم زیاد شدند، چنان که این سبک به هنر تتو نیز ورود یافت و سبک بیومکانیک را به انواع سبک ها و طرح های تاتو اضافه نمود. در این نوع تتو آرتیست قصد دارد شخصیت های بیگانه، حیوانی یا مکانیکی را در کالبد انسانی و زیر پوست انسان نمایش دهد. به عنوان مثال بازو یا پای انسان را با چرخدنده ها و پیستون های فلزی به جای عضلات، تاندوم ها و استخوان ها نمایش میدهد.
در واقع بیشتر شبیه به ترکیب دنیای واقعی و تخیلی میباشد.

طرح تتو فول هند سه بعدی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

.

مشکی قرمز (Trash Polka)

معادل فارسی Trash Polka وجود ندارد، اما به صورت جداگانه Trash به معنی سطل زباله و Polka یک نوع رقص لهستانی است، و همچنین در این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همه چیز به صورت گری واش و سیاه سفید است به جز رنگ های قرمز آن که مثل پاشیده شدن رنگ و یا سبک آبرنگی رنگ قرمز در آن است، در نتیجه من این نوع و سبک را رقص سطل رنگ قرمز یا مشکی قرمز می نامم.
تتو فول هند جئومتریک اشکال هندسی ترش پلکا ساعد دست از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تاتو سه بعدی پسرانه کمر نوشته تکست از انواع سبک ها و طرح های تاتو

.

نوشته یا تکست (Script, Text)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو نوشته یا تکست تنها سبکی است که هیچ وقت از مد نیفتاده و به صورت صریح معنی خود را به بیننده می رساند و برای هر قسمتی از بدن قابل استفاده می باشد. طرح هایی مانند نقل قول افراد بزرگ، تاریخ های ماندگار، اشعار، نام افراد معروف، جمله های معنی دار، عقاید شخصی و غیره شامل تم این نوع از طرح هاست.
ریحانا خواننده محبوب R&B و شادمهر عقیلی خواننده نام آشنای ایرانی تاتو نوشته دارند. برای دیدن تاتوهای دیگری که زده اند روی اسم هر کدام بزنید.
تاتو سینه گردن دخترانه تکست نوشته از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

رنگی ترسناک (Color Horror)

این سبک که بیشتر به هنر پرتره نزدیک است شامل طرح های شخصیت های ترسناک محبوب است.
تتو سه بعدی رنگی ترسناک از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

قبایل سلتیک (Celtic)

این طرح ها از گره های پیچیده تشکیل شده است. سلتیک به شکل های مختلفی مانند گره ها، کراس ها، مارپیچی ها، گره های تثلیث، درخت حیات و حیوانات می آید. این سبک از مردم گیل ویلز و فولکلور برتون است که معروف به قبیله سلت یا کلت هستند.
تتو گردن دخترانه از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

لابن ورک یا خطوط زیبا (Fine Line, Line work)

این سبک که بیشتر شامل خطوط است از انواع سبک ها و طرح های تاتو است و اهمیت آن در خطوط زیبای آن است و کمتر در آن سایه و رنگ دیده میشود، همچنین می تواند با سبک هندسی ترکیب باشد.
برای یادگیری نحوه دقیق خط کشیدن در تتو میتوانید به ویدئوی رایگان آموزشی نحوه لاینینگ مراجعه کنید.
طرح تتو دختر دخترانه رقص باله پا از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.

انتزاعی (Abstract)

این سبک مدرن قاعده و قانونی را شامل نمیشود و از قواعد حیوانات مردم و جهان اطراف ما قاعده شکنی میکند و میتواند ترکیبی از متد های دیگر باشد.
طرح تتو کمر دخترانه فانتزی از انواع سبک ها و طرح های تاتو
.
منابع:
.https://inkingstudio.com

error: Alert: Content is protected !!